Domů » Bleskovky » Dostupnost PlayStation 5 bude omezená. Zákazníky může odradit i vyšší cena

Dostupnost PlayStation 5 bude omezená. Zákazníky může odradit i vyšší cena

Společnost Sony se rozhodla omezit výrobní kapacitu očekávaného PlayStationu 5. Na předvánočním trhu by tak mělo být k dispozici výrazně méně konzolí, než kolik jich bylo na startu předchozí generace. S odvoláním na důvěryhodný zdroj to uvedl server Bloomberg. Důvodem mají být vysoké výrobní náklady některých komponentů, což se projeví na ceně konzole.

ps5

Vyšší cena, menší zájem

Vedení Sony se domnívá, že kvůli vyšší pořizovací ceně nebude o konzoli tak vysoký zájem, s jakým se původně počítalo. V aktuálním fiskálním roce, který končí v březnu příštího roku, by se mělo vyrobit pět až šest milionů konzolí. Když Sony v roce 2013 uvedla na trh PS4, v prvním půlroce se prodalo přibližně 7,5 milionů kusů.

Tip: The Last of Us: Part II už nenajdete ani na PlayStation Store. Sony vrací peníze

Vývojáři, kteří v současné době pracují na hrách pro novou generaci konzolí, očekávají, že se cena nové konzole od Sony bude pohybovat v rozmezí 499 až 549 dolarů (v přepočtu přibližně od 12 500 do 13 800 korun).

Japonský výrobce musel pozměnit obchodní strategii. Nově se bude chtít více zaměřit na početnou základnu majitelů PS4, kterou bude chtít přesvědčit k investici do online služeb, například v podobě předplatného PS Plus. Ke konci roku lze rovněž očekávat trvalé snížení ceny PS4 i PS4 Pro.

Jak s tím souvisí koronavirus?

Někteří lidé se domnívali, že by do plánů Sony mohla zasáhnout pandemie nového koronaviru. To však platí pouze částečně. Na samotné produkci se covid-19 dosud zásadně nepodepsal, avšak s ohledem na nepředvídatelný vývoj pandemie se může ještě leccos změnit.

Tip: Srovnání parametrů Xbox Series X a PlayStation 5. Microsoft má rychlejší procesor, Sony zase úložiště

Výrazné změny však nastaly v oddělení marketingu, což se projevilo například na překvapivém odhalení ovladače DualSense, které mělo být dle důvěryhodného zdroje uspěchané. Možná právě proto stále nevíme, jak bude nová konzole vypadat či jaké tituly si na ní vlastně zahrajeme.

Hra na vyčkávanou

K odkladu na příští rok by však s největší pravděpodobností dojít nemělo. Výjimkou by byla pouze situace, kdy by k odkladu konzole přistoupil také konkurenční Microsoft. Masová výroba PlayStationu 5 by měla začít v červnu.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

3 komentářů

 1. Já asi radši Xbox než tohle. Má větší výkon a nebude asi tak drahej.

  • “Asi”

   xbox taky muze vyjit ve svou verzich s tim, ze ta lepsi bude drazsi nez PS5.

   A vykon? To mela mit i predesla generace a bylo to naopak. MS tehdy nesmyslne jedno jadro procesoru vyblokoval pro hlasove sluzby, takze papirove byla konzole vykonejsi nez ta od Sony ale realne byla slabsi. Jelikoz je MS nepoucitelny a snazi se z toho delat multimedialni zarizeni tak bych se vubec nedivil, kdyby se situace opakovala.

 2. Pokud bude cena nových konzolí PlayStation 5 a XBox Series X v rozmezí 13-16 000 Kč, tak s tím nemám nejmenší problém. S hardwarem, který ty mašinky mají, je to cena naprosto přiměřená a jenom blázen by mohl čekat, že takhle vymazlený herní konzole budou za 9 nebo 10 tisíc korun…

  Pro normální lidi, kteří pracující a mají i jiný povinnosti nebo zájmy, je prvotní investice 15 tisíc korun sice větší, ale rozhodně nejde o nic dramatickýho. Navíc s přihlédnutím k tomu, že ten výrobek budou využívat dalších 5-6 let a skvěle se bavit. Samozřejmě pro mladší, studující hráče, může být taková cena vysoká a horko, těžko budou rodiče, kteří musejí často přemýšlet nad každou vynaloženou korunou, přesvědčovat o tom, že „tohle prostě musí mít“…

  Pro „méně náročnější“ herní nadšence tady bude stále ta výborná PlayStation 4/Pro a skvělý XBox One/XOX, mašinky v cenách kolem 6 až 9 000 Kč….a pro „herní blázny“ tady bude nová generace za 13 až 16 tisíc. Ne, stále nemám pocit, že by tady bylo něco špatně a už vůbec ne, že by byla (oficiálně ještě neznámá cena) jakkoliv přestřelená…

  Chceš-li to nejlepší na trhu, tak musíš sáhnout hlouběji do peněženky a připlatit si. To ovšem platí všude, nejenom v zábavním průmyslu 😉

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).