Pixel 2 a 2 XL oficiálně: takto mají podle Google vypadat vlajkové smartphony

Společnost Google před malou chvílí představila vlajkonoše nejnovější verze operačního systému Android 8.0 Oreo – smartphony Pixel 2 a 2 XL. Představené novinky navazují na loňské zakladatele řady a přinášejí několik vylepšení vycházejících přímo z pera Google, byť o samotnou výrobu nových Pixelů se postaraly společnosti HTC a LG. Pojďme se tedy podívat, co s nimi Google pro letošní rok upekl.

https://www.youtube.com/watch?v=zpLVsR8cSFo

Malý s velkými rámečky, velký s malými rámečky

Jelikož má každý Pixel jiného výrobce, liší se i jejich vzhled. Zezadu je sice poznat, že se jedná o sourozence, přední strana však jako by dávala tušit, že se nejedná o dvojčata, ale o bratry narozené s 1 až 2letým odstupem – zatímco větší Pixel z dílny LG kráčí ve šlépějích moderních trendů a nabízí širokoúhlý displej se zaoblenými rohy a poměrně útlými rámečky, rámečky menšího z Pixelů jsou doslova obludné. A nemá cenu se uklidňovat tím, že je to kvůli přítomným stereoreproduktorům – větší z Pixelů je má také.

Ve výsledku se tak ani nijak výrazně neliší rozměry obou telefonů – větší Pixel je pouze o 12 mm vyšší a to i přesto, že má o palec větší displej. Rozměry menšího modelu jsou 145,7 x 69,7 x 7,8 mm, větší má rozměry 157,9 x 76,7 x 7,9 mm. Na váze pak telefony vykáží hodnoty 143, resp. 175 gramů. Potěšující je u obou modelů odolnost s certifikací IP67.

Menší Pixel 2 má 5″ OLED zobrazovač s Full HD rozlišením (1 080 x 1 920 px, 441 ppi), Pixel 2 XL má 6″ Quad HD (1 440 x 2 880 px, 538 ppi) pOLED panel. V obou případech je displej krytý sklem Gorilla Glass 5. Na obou displejích se bude vyjímat funkce Always On, tedy zobrazení podstatných informací v jeho zhasnutém stavu, zobrazí například i interpreta a název aktuálně hrající skladby.

Nejlepší fotomobil na světě

Přesuneme-li se na zadní stranu, uvidíme podobně řešenou konstrukci, jako u loňských modelů. Záda jsou rozdělena na dvě části, přičemž ta spodní je tvořena z kovu, zatímco ta horní ze skla. Oproti první generaci je ta skleněná o něco menší, takže se do ní nevešla čtečka otisků prstů – ta je u obou modelů umístěna až pod dělící linií.

Nad ní se nachází čočka hlavního fotoaparátu, který má u obou modelů stejnou konfiguraci. Je tvořen 12,2Mpx čipem, větším než u předchozí generace (1,4μm), což by mělo znamenat lepší fotky za zhoršených světelných podmínek. Světelnost objektivu je f/1.8, nechybí ani optická stabilizace, která je používána zároveň s elektronickou stabilizací pro ještě lepší výsledky. Ostření je řešeno fázově a laserově. Fotoaparát dokáže zaznamenávat 4K video ve 30 snímcích za vteřinu, slow motion video zvládne v HD rozlišení ve 240 fps.

Google si navíc pro hlavní fotoaparát připravil několik specialit, jako HDR+ nebo schopnost záznamu živých fotografií (Motion Photo). Přední kamerka s rozlišením 8MPx a světelností f/2.4 se dočkala portrétního módu a automatického retušování nedostatků v obličeji. Fotoaparát Pixelu 2 a 2 XL velmi zaujal redakci webu DxOMark, která mu udělila 98 bodů, čímž za sebou nechal i dosud vedoucí iPhone 8 Plus. Majitelé Pixelů navíc dostanou možnost ukládat své fotografie bez ztráty kvality do aplikace Fotky Google zdarma.

Starý dobrý Snapdragon 835

Oba nové Pixely pohání 10nm čipset Qualcomm Snapdragon 835, dostanete tedy to nejlepší, co je aktuálně ve světě Androidu k mání. Spekulovalo se o přetaktovaném Snapdragonu 836, Qualcomm se však prý rozhodl jej na trh neuvést, a tak tu máme stále stejnou konfiguraci osmijádrového procesoru s taktem 2,45 GHz a grafického čipu Adreno 540. Snapdragon 835 má například i Samsung Galaxy S8 z počátku letošního roku, na nové iPhony si tak Pixely v benchmarcích nejspíše netroufnou.

Pixel 2 i 2 XL budou nabízeny se 4 GB RAM ve dvou paměťových variantách – s 64 nebo 128 GB úložištěm, které nebude možné nijak rozšiřovat. Samozřejmostí je plnohodnotná bezdrátová konektivit (včetně Bluetooth 5), tu „drátovou“ zastupuje pouze konektor USB-C, sloužící pro dobíjení akumulátorů s kapacitou 3 520, resp. 2700 mAh. V balení bude přibalena 18W nabíječka pro rychlé dobíjení.

Tip: Podrobné parametry Pixelu 2 (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

USB-C bude sloužit i pro připojení sluchátek, 3,5mm jack se do Pixelů nedostal; alespoň je v balení redukce. Zapomenout také musíme na bezdrátové dobíjení či infraport.

Tip: Podrobné parametry Pixelu 2 XL (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Připraven na eSIM

Před uvedením nových Pixelů se spekulovalo, že budou k dispozici pouze s elektronickou SIM a budou postrádat slot na klasickou kartu. Takovou odvahu však v Google zatím neměli a do telefonu zabudovali obě řešení – použít lze jak eSIM, tak klasickou nano SIM. Zda půjde používat obě v režimu dual SIM zatím nevíme. Nové Pixely se stávají nositeli nejnovější verze systému Android s pořadovým číslem osm a názvem Oreo. Google slibuje příkladnou softwarovou podporu, nové Pixely mají garantované hned 3 roky updatů softwaru.

V případě telefonů od Google byl inovován Pixel Launcher, který přináší velmi kontroverzní změnu – přesun vyhledávacího pole Google mezi ovládací systémová tlačítka a spodní řádek ikon. Prostor, z něhož se vyhledávání přesunulo dolů pak Google vyplnil náhledem na kalendář a informacemi o počasí.

Google také v nových Pixelech tlačí kupředu svého chytrého pomocníka Google Assistant, který se vyvolává mačkáním boků, obdobně jako u smartphonu HTC U11.

Ceny budou vysoké

Google Pixel 2 a 2 XL se začnou prodávat již dnes (bohužel nikoliv u nás) v bílé, černé a modré (pouze menší model) barvě. Menší Pixel bude v USA stát 650, resp. 750 dolarů (14 400, resp. 16 600 korun bez DPH; podle paměťové varianty), větší model přijde na 850 nebo 950 dolarů (18 800 nebo 21 tisíc korun bez DPH).

Autor článku
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku