Domů » Články » Oppo N3: Ten s otočným fotoaparátem (videopohled)

Oppo N3: Ten s otočným fotoaparátem (videopohled)

V redakci pro vás testujeme horkou novinku mezi chytrými telefony – exotický smartphone Oppo N3, který se pyšní mechanickým otočným fotoaparátem, slušnou hardwarovou výbavou a povedenou nadstavbou ColorOS 2.0.

Necelý rok po premiéře modelu N1 uvádí Oppo na světový trh vylepšeného nástupce s označením N3. Charakteristický prvek – mechanický otočný fotoaparát zůstal zachován, po stránce hardwarové výbavy ale telefon dospěl. Nebudu zastírat, že bez otočného fotoaparátu by se jednalo o celkem běžný smartphone, ale právě funkce spojené s focením a možnosti uživatelské nadstavby Color OS 2.0 z něj dělají atraktivní a svým způsobem unikátní zařízení, které jako celek funguje velmi dobře.

Videopohled

Vzhledem k prostornějšímu IPS displeji s úhlopříčkou 5,5″ je potřeba počítat s většími rozměry a vyšší hmotností (161,2 x 77 x 9,9 mm, 192 gramů). Displej nabízí jemný obraz a dobré podání barev. Kvůli nižší úrovni jasu ale nepočítejte s příliš dobrou čitelností na venkovním světle.

- - -
1, 2, 3… a fotoaparát je otočený

Dílenské zpracování novinky je na výborné úrovni, poškození při neopatrné manipulací hrozí snad jen u otočného mechanismu, kterému je potřeba věnovat více pozornosti. Často se mi také stávalo, že se mechanismus sám trochu otáčel při vkládání telefonu do kapsy u kalhot nebo při jeho přenášení. Ergonomie je také vyhovující, na všechna tlačítka bez problémů dosáhnete. Jen konektor na sluchátka by mohl být umístěný lépe. Ve spodní části je rovněž šikovně ukryta notifikační dioda, která vás decentním blikáním upozorní na zmeškané události či vybitý akumulátor. 

- - -

Pochválit musím špičkový zvuk z hlavního systémového reproduktoru, jehož podobu ještě vylepšuje funkce MaxxAudio s několika předdefinovanými profily. Oppo N3 hraje velmi dobře a vyzvánění nepřeslechnete ani v rušnějším prostředí. Na zádech telefonu najdeme čtečku otisků prstů, kterou lze využít při odemykání telefonu. Její citlivost je dostatečná, nicméně ve srovnání s konkurenčním Touch ID od Applu ještě trochu pokulhává. Sympatické je, že pro odemknutí stačí prst přiložit na čtečku a jemně zmáčknout.

Kouzla s fotoaparátem

Největší zajímavostí je ale otočný fotoaparát. Snímač od společnosti OmniVision disponuje rozlišením 16 Mpx a poradí si také se záznamem Full HD videa při 30 snímcích za vteřinu či HD videa až při 120 fps. Objektiv má světelnost f/2.2. Kvalita fotografií za denního světla je velmi dobrá – obraz je ostrý a barvy věrohodné. Čas od času ale software chybně nastaví vyvážení bílé barvy. Slušné výsledky fotoaparát poskytuje i v horších světelných podmínkách, takže hlavní lákadlo celého zařízení opravdu ostudu neudělá, naopak. K dispozici je rovněž duální přisvětlovací dioda.

-

V aplikaci fotoaparát lze stáhnou další režimy, pokročilé fotografy potěší možnost fotit s manuálním nastavením či do formátu RAW. Připravili jsme pro vás několik srovnávacích snímků, ve kterých můžete porovnat rozdíly při focení na automatiku a do RAW.


Snímek vlevo je focený na automatiku; fotografie vpravo je focena do RAW a následně upravena


Snímek vlevo je focený na automatiku; fotografie vpravo je focena do RAW a následně upravena 


Snímek vlevo je focený na automatiku; fotografie vpravo je focena do RAW a následně upravena


Snímek vlevo je focený na automatiku; fotografie vpravo je focena do raw a následně upravena

Kromě toho výrobce připravil speciální Ultra HD režim, ve kterém lze výslednou scénu vyfotit až v rozlišení 32 nebo 64 Mpx. Podobně jako u legendární Lumie 1020, i v tomto případě fotografie s takto vysokým rozlišením dobře poslouží třeba při výřezech určitých částí. Opět pro vás máme srovnání, ve kterém můžete zhodnotit rozdíl oproti snímání v automatickém režimu. Ukázkové fotografie ve formátu RAW a snímky pořízené v Ultra HD režimu (64 Mpx) si můžete stáhnout z tohoto odkazu (408 MB)


Snímek vlevo je focený na automatiku v normálním rozlišení; fotografie vpravo je focena v Ultra HD režimu


Snímek vlevo je focený na automatiku v normálním rozlišení; fotografie vpravo je focena v Ultra HD režimu

Ta největší legrace ale nastane při samotém otáčení fotoaparátu. Ve standardní pozici objektiv směřuje na zadní stranu, ale ručně nebo mechanicky jej vmžiku lze překlopit a fotit kvalitní selfie. Optika se mimochodem dokáže otáčet v úhlu 206 stupňů. Rotovat objektivem lze pomalu nebo rychle – nejsnáze skrze gesto přímo na displeji, případně prostřednictvím Bluetooth přívěšku, který je součástí balení. Pokud budete prstem po displeji (v aplikaci fotoaparát) posouvat pomalu ve vertikální poloze, bude se mechanismus otáčet pomalu. Rychlým pohybem jej přetočíte okamžitě.

Hybridní slot: Dual SIM nebo paměťová karta

Hnacím motorem se stal osvědčený čip Qualcomm Snapdragon 801 s taktem 2,3 GHz, který doplňují rovné 2 GB RAM. Tato kombinace poskytuje dostatek výkonu pro náročné aplikace i hry. Samotné prostředí je skvěle optimalizované a reakce telefonu jsou bleskové. Z 32GB interní paměti máte k dispozici zhruba 26 GB. Další prostor lze získat díky hybridnímu slotu na SIM kartu a microSD kartu – to je velmi praktické řešení. Buď totiž Oppo N3 budete používat jako dual SIM, nebo oželíte sekundární SIM a rozšíříte si paměť. Na primárním slotu navíc nechybí podpora rychlých datových přenosů přes LTE (včetně všech pásem používaných v České republice), a nezapomnělo se ani na NFC.

- - -

3000mAh baterie se jeví jako dostatečná, nicméně při vyšší zátěži tak jako tak počítejte s jednodenní výdrží; zejména v případě, budete-li mít aktivní obě SIM karty. Při sledování videa v HD rozlišení s poloviční úrovní jasu se telefon přihlásil o nabití po necelých 10 hodinách, což je velmi slušný výsledek. Díky technologii VOOC a speciální 5A nabíječce akumulátor poměrně rychle nabít – za 30 minut se dostanete na 75 % kapacity a do 50 minut máte baterii dobitou na maximum.

- -

Povedené uživatelské prostředí Color OS

Novinka běží na Androidu 4.4 KitKat, ale v reálu to příliš nepoznáte, jelikož jej celý překrývá povedená nadstavba Color OS 2.0. Její vzhled lze snadno měnit díky dostupným tématům, nechybí například ani kabátek čistého Androidu Jelly Bean. Kromě pokročilých možností nastavení se prostředí pyšní také podporou nejrůznějších gest – telefon lze například uspat dvojitým poklepáním na klávesu s domečkem nebo jej probudit dvojklikem kdekoliv na displeji. Hlasitost lze regulovat nejen tlačítky na pravém boku, ale také tahem dvěma prsty po zobrazovacím panelu.

- - -

Pokud například chcete při vypnutém displeji spustit fotoaparát, stačí prstem nakreslit kolečko. Další gesta pak lze využít pro spouštění vámi požadovaných aplikací. Nezapomnělo se ani na bezdotykové ovládání, které využijete především v galerii fotografií, nebo na režim snadnějšího ovládání jednou rukou, který aktivujete tahem prstu od jednoho ze spodních rohů. Dvojitým poklepáním prstem na hlavní obrazovce lze zase elegantně rozmazat právě nastavenou tapetu. A podobných vylepšení nabízí nadstavba celou řadu.

 

Vše jako celek funguje na výbornou; je ale nutné si zvyknout na to, že veškeré ikony aplikací jsou společně s widgety umístěny na hlavních plochách. V námi testované verzi ještě nejsou do češtiny kompletně přeloženy všechny položky, ale na překladu se usilovně pracuje.

 

Sebevědomá cena a komplikovanější dostupnost

Oppo N3 je svým způsobem velmi originální počin, nicméně zatím se v České republice oficiálně neprodává, ale podle našich informací by se to mohlo v průběhu letošního roku změnit. V tuto chvíli jej nelze zakoupit ani na stránkách OppoStyle.com, kde byly prozatím spuštěny předobjednávky – ty by měl zahraniční distributor začít zpracovávat během následujících týdnů (pravděpodobně v polovině února).

- - -

Cena i s poštovným není zrovna zanedbatelná – připravte si 549 euro, tedy zhruba 15 700 Kč. K telefonu rovněž dostanete malý Bluetooth přívěšek O-Click, který využijete třeba pro spuštění fotoaparátu, vyhledání telefonu nebo kontrolu nových notifikací. Dále výrobce přidává 32GB microSD kartu SanDisk a především 6000mAh powerbanku, která také podporuje rychlé dobíjení VOOC.

Příští týden se můžete těšit na recenzi tohoto modelu od kolegy Davida Šantory. V případě, že máte k této novice nějaké otázky, využijte prostoru v komentářích.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

Diskuze k článku

  1. neregistrovany (neregistrovaný)

    zajimavy napad ale je to dost velke a zabira hodne mista. na druhou stranu to zabira jinak vyrobci nevyuzivane misto a poukazuje na to ze by slo odstranit horni a dolni ramecek okoloo displeje kdyz tam ted najednou je misto na takovy mechanizmus

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).