Domů » Bleskovky » Oppo chystá smartphone budoucnosti. Nebude mít tlačítka ani porty

Oppo chystá smartphone budoucnosti. Nebude mít tlačítka ani porty

Čínští výrobci smartphonů vidí budoucnost ve smartphonech, které budou vypadat jako hladký oblázek a nebudou zvnějšku narušeny hardwarovými tlačítky nebo porty. V minulosti jsme tu měli několik takových konceptů, např. Vivo Apex 2019 a 2020 nebo Meizu Zero. Poslední jmenovaný bylo dokonce možné zakoupit na crowdfundingové kampani, v ní ale tento zajímavý koncept naprosto propadl. Své štěstí nyní s podobným konceptem zkusí společnost Oppo.

Oppo Reno

Žádné porty, žádná tlačítka a selfie kamera pod displejem

Ani v případě Oppo se nejedná o žádnou prvotinu, prototyp telefonu bez tlačítek a portů už tento výrobce ukázal před rokem a půl. Nyní se chystá myšlenku na koncept smartphonu budoucnosti oživit, přičemž podle informátora Digital Chat Station na něm chce demonstrovat několik technologií najednou.

Absenci portů má v oblasti nabíjení nahradit speciální systém využívající magnety. Zřejmě se nebude jednat o kopii MagSafe od Apple, ale o proprietární řešení, které bude podobné spíše klasickému kabelovému nabíjení, kdy díky magnetům dojde k přesnému spojení koncovky kabelu a pinů na telefonu. Toto řešení by mohlo nabídnout rychlejší a efektivnější nabíjení než MagSafe.

Prototyp od Oppo má také využívat technologie elektrochromního filtru k ukrývání čoček hlavního fotoaparátu. Toto řešení jako první ukázala před rokem a čtvrt společnost OnePlus u svého smartphonu Concept One, od té doby jsme tuto technologii v telefonech neviděli.

oneplus one

Absenci bočních tlačítek má Oppo v plánu nahradit bočními senzory, které budou citlivé na tlak. To už jsme také několikrát ve světě smartphonů viděli, avšak výrobci se povětšinou po roce vrátí ke klasickým fyzickým tlačítkům. Na druhou stranu u konceptuálního smartphonu si výrobci mohou leccos dovolit.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

  1. A až se ten bazmek kousne, tak bude uživatel čekat, než se vybije baterka :D

    • Pokud tam dají chip, který propejený už s bootloaderem, tak se to bude chovat úplně stejně jako hw tlačítka. Ty jsou taky řízené pouze sw, ale na nižší vrstvě než je kernel, proto reagují i při problémech kernelu.

    • no ale ako sa to zapina? dlhym stiskom displeja?

  2. Bože jen to ne. Už teď stačí, že telefony přicházejí o audio jack, slot na paměťové karty a ještě kdyby byly úplně bez kabelů, tak to by byl mazec. Nic proti bezdrátovým technologiím. Ale ať má uživatel možnost si vybrat.
    Já osobně bych už z principu něco takového nechtěl.

  3. To neni zadna novinka, Apple na tom pracuje jiz dlouhou dobu. Ted se vyroji spousta cinanku, kteri jeho myslenky okopirujou jenom aby byly prvni.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).