Domů » Články » Oppo vytřelo zrak konkurenci: má telefon bez tlačítek a s foťákem ukrytým pod displejem

Oppo vytřelo zrak konkurenci: má telefon bez tlačítek a s foťákem ukrytým pod displejem

V letošním roce se hojně spekulovalo o tom, který z výrobců jako první ukáže technologii selfie kamery, která bude ukrytá pod displejem. Tohle prvenství nakonec získala společnost Oppo, která na akci pro vybrané zahraniční novináře odprezentovala prototyp smartphonu s touto technologií.

Oppo
Prototyp smartphonu Oppo, který má selfie fotoaparát ukrytý pod displejem

Prototyp je zajímavý také díky tomu, že se na něm nenacházejí žádná tlačítka ani konektory. Přísun energie je řešen výhradně skrze 30W bezdrátové nabíjení. Podle redaktora serveru GSMarena.com, který měl telefon možnost krátce vyzkoušet, se zatím technologie s poddisplejovým fotoaparátem nachází v rané fázi vývoje.

Když se například na displeji zobrazují světlejší barvy, modul fotoaparátu pod nimi nepatrně prosvítá (je vidět čtvercový obrys). Pokud se ale zobrazují tmavší odstíny či černá, není fotoaparát pod zobrazovacím panelem nijak viditelný.

U testovaného prototypu navíc na senzor fotoaparátu dopadá o 50 procent méně světla, než by tomu bylo při zachování klasického designu. Výrobce má tedy ještě co vylepšovat, ale vše nasvědčuje tomu, že telefony s fotoaparátem umístěným pod displejem by se příští rok mohly stát realitou.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

12 komentářů

 1. Já tedy žádné vytření zraku nezpozoroval. Prototyp, který nedosahuje valné kvality a jde pod displejem vidět? To fak ještě ne.. Této technologii fandím a je mi fuk, kdo s ní přijde jako první.. Ale za smysluplnou a vytírající ji budu považovat až tehdy, bude-li telefon volně v prodeji a kvalita fotografií se bude blížit kvalitě současných selfie kamer, popř. kdy to kladně zrecenzujete.

  • Tomu rozumím, ale právě od toho je to prototyp a proto se s tím Oppo vytasilo :) jasně, že ta technologie ještě potřebuje čas a vývoj, ale ukázali ji jako první a funkční je. Jen je ještě potřeba to dotáhnout do zdárného konce.

  • Asi tak, prostě ukázali, že oni to už umí. Prototypy jsou potřeba. Nutí konkurenci k rychlejšímu vývoji, což je jedině dobře pro zákazníka.

  • První funkční, skládací telefon představil výrobce, na jehož jméno si teď ani nevzpomenu. Takže asi tak. Nicméně jak jsem psal. Této technologii fandím a už se těším, až to tu jednou zrecenzujete ;)

  • Peťa: myslíte tu hrůzu v podobě Royole Flexpai? :-) [odkaz]

   Jinak také se těším, až bude na trhu komerčně dostupný první smartphone se selfie kamerkou pod displejem. Ne že bych to nějak využil, ale technologicky mi to přijde nesmírně zajímavé.

  • „První funkční, skládací telefon představil výrobce, na jehož jméno si teď ani nevzpomenu“. To vypovídá maximálně o tom, že tahle stránka není určena pro tebe. :)

  • Jiří Hrma: Royole Flexpai, ano! To jsou oni! Ten jsem měl na mysli. Taky měli „první funkční“ a jak píšete, „hrůza“.
   Shepii: O čem vypovídá tvůj komentář nemusím ani zdůrazňovat ;)

  • shepii: Upřímně, já jsem taky hned z hlavy nevěděl, jak se ten výrobce správně píše :-) I když teď je známější spíše jako Escobar Fold 1 [odkaz]

  • Jiří: Tak nevědět, jak jsou za sebou písmenka ve slově, které se ještě tak hezky plete s „royale“, je něco jiného, než vůbec nevědět, o čem je řeč. :)

  • Shepii: Ty tomu, že jsem si nevzpomněl na název telefonu, který téměř nikdo nezná a nikoho příliš nezajímá, přikládáš teda obrovskou váhu! No teda! Chápu že každý má jiné priority, ale toto? Kdybych tam ten název chtěl napsat tak mi to zabere 5-10 vteřin hledání. To, že si nevzpomínám na název byla jednak pravda a jednak jsem chtěl v širší souvislosti vyjádřit to, že být v něčem první nemusí nutně znamenat úspěch, víš? Škoda že to tady musím tak rozvádět aby ses v tom vyznal :/

 2. Paráda konečně zmizne trapná éra mega výřezu a děr.

  • Ta éra nemusela ani nastat, jenže s notchem přišel Apple a spousta výrobců to začala úplně zbytečně kopírovat, stejně měli větší rámeček dole (což Apple neměl) a nahoře kameru a senzory v hnusným výřezu…. Pak se začaly objevovat jen malé „kapky“ a „průstřely“, aby to bylo „in“. Nebo při snaze o co největší pokrytí čelní strany displejem výrobci použili nějaké mechanické řešení, jo to je fajn, ale to může být zdroj problémů (mechanické poškození, problém s kontakty, snížená odolnost vůči vodě a prachu atd.). Nechápu, proč nemůžou výrobci nechat malej rámeček nahoře a dole (kvůli symetrii), např jako to měl Samsung u S8 a S9, nebo teď jak to má Google u Pixel 4, kde není notch , ale jen horní rámeček se všemi senzory.
   Jasně, pokud výrobci zvládnou technologii natolik, že půjde vše potřebné umístit pod displej a displej bude téměř bezrámečkovej po celém obvodu, tak asi bude mít smyl, mít displej přes celou čelní plochu, ale ty kurv.tka v podobě výřezů, kapek a průstřelů se mi vůbec nelíbí… Kdybych byl donucen vyměnit mobil, tak jedině takový, kde to jde sw skrýt, jasně přijdu o část displeje, ale nebude ta čelní kamera nikde rušit. Nejspíše se někdo ozve, že vhodnou tapetou se to eliminuje, ale nemám mobil na koukání se na tapetu, ale na používání aplikací…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).