Domů » Bleskovky » Odolné iPhony ze sklolaminátu? Apple si patentoval nový design

Odolné iPhony ze sklolaminátu? Apple si patentoval nový design

Sklo je materiál skvěle vypadající, poměrně dobře zpracovatelný a navíc umožňující bezdrátové nabíjení. Je však samozřejmě velmi křehké a je tak mnohem náchylnější na poškození, než dříve používané kovy. Toho si je Apple plně vědom a zřejmě s tím plánuje něco dělat.

Nedávno si totiž zaregistroval patent na materiál, který popisuje jako „sklo se zvýšenou tuhostí“. Vylepšené sklo by dle patentu mělo sloužit buď jako krycí vrstva displeje či přímo tvořit část konstrukce přístroje. Typickým využitím by tedy pravděpodobně byla záda iPhonu či iPadu.

Sklolaminát a „poleva“ ze safírového skla

Patentovaný materiál by mohl mít různou podobu, Apple zmiňuje například jakýsi žebrovaný design, v němž by bylo klasické sklo pokryté vrstvou sklolaminátu. Ten by ho mohl efektivně ochránit před prasknutím, ovšem zřejmě by nebyl průhledný. Tato konstrukce by tak asi nemohla být využita pro překrytí displeje.

Transparentnost by naopak zajistila asi druhá zmiňovaná možnost, kterou je tenká vrstva safírového skla. Apple mluví o tom, že by se vrstvou safírového skla mohl překrýt jiný průhledný materiál. Tím by mělo být docíleno nízké hmotnosti a tenkého profilu bez dopadu na tvrdost materiálu.

iPhone X má další problém. Neuvěříte, která součástka za to může

Kdy a jestli vůbec budou vyvíjené postupy použity na komerčních přístrojích není jasné. Využití sklolaminátu se ale jeví jako poměrně rozumné řešení, neboť jde o lehký a pevný materiál, jehož výroba není příliš drahá. Zato pokrývání větších ploch safírovým sklem působí trochu zvláštně, efekt na odolnost proti prasknutí by byl totiž spíše negativní.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).