Domů » Bleskovky » Co odhalila rozborka iPhonu X? Dvojitý akumulátor a efektivní využití místa

Co odhalila rozborka iPhonu X? Dvojitý akumulátor a efektivní využití místa

Společnost iFixit pravidelně rozebírá nejnovější smartphony a další zařízení, která zrovna přišla na trh a je tak jen logické, že ani iPhone X nebyl ušetřen. Rozborka vlajkové lodi Applu ukázala několik zajímavých konstrukčních řešení a také poměrně nečekaně přinesla hodnocení 6/10 na škále opravitelnosti. To znamená, že iPhone X je možné minimálně třeba v případě rozbitého displeje opravit i doma. Oprava Face ID se už ale bez asistence Applu asi neobejde.

iPhone X: recenze

Tip: Podrobné parametry iPhonu X (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

iPhone X se podobně jako iPhone 7 Plus otevírá bočním vyklopením rámu, a pro úplné oddělení je třeba odpojit konektory plochých kabelů spojujících displej a další komponenty se základní deskou. Všechny vnitřní konektory jsou překryty šroubovací krytkou, která brání samovolnému rozpojení.

Při pohledu na vnitřní uspořádání jednoznačně nejvíc zaujme dvojitý akumulátor, který je uložen do tvaru „L“  a celkem nabízí kapacitu 2 716 mAh. Tuto konstrukci Apple zvolil pro maximální využití volného prostoru, jenž zůstal kolem základní desky. Tu se mu povedlo oproti iPhonu 8 Plus zmenšit o 30%, což je velmi slušný výkon, vzhledem k většímu počtu komponent.

Zajímavá je také jednotka TrueDepth kamery používané pro Face ID a další exkluzivní funkce iPhonu X, jako je třeba animované Animoji. Součástí jednotky je projektor infračervených bodů, IR kamera pro jejich snímání a klasická kamera.

Z dalších komponent pak lze zmínit ještě 3GB LPDDR4x RAM firmy SK Hynix, 64GB flash paměť od Toshiby, zesilovač Cirrus Logic a samozřejmě Applem tolik vyzdvihovaný Bionic chip A11.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

29 komentářů

 1. Redakce, ta baterka je moc do očí bijící….když už, tak dvojitý akumulátor.

 2. No, a tohle stojí 30000????
  Pravdou je,ze plat Tima Cooka se musí nějak zaplatit.

  • problemem neni to ze za to nekdo chce 30 ale to ze se najde de*bil co to za to da a jeste stoji tyden ve fronte

 3. Pekná inženýrská práce, klobouk dolů.

 4. Přesně tak. Dat 30 za mobil (opravdu jen mobil) může jen magor. Já si z platu mohu koupit 2 iPhoneX, ale za tuto cenu opravdu nebudu platit vedení Applu dovolenou.

 5. Apple má tu výhodu, že sbírá zkušenosti na několika frontách. Např. to co vyvine na mobilech (TouchID) posune do PC a opačně, jako např. zde, dělené aku.

  Takhle amatérsky se mi zdá, že se tam ten jack fakt nevejde:)

  • Bylo by smutné, kdyby v telefonu bez jacku zbylo volné místo pro jack, jen by nebylo využité :)

  • Do sedmicky se jack vesel :)

  • „dělené aku“ – fakt považuješ za inženýrský zázrak paralelní zapojení aku? Njn, to je to obchodní vzdělání :)

  • zipiik: prý “dělené aku” …. no taky nevím, jestli se mám smát, a nebo brečet :-) :-) :-) A ten se bude nazývat mentorem :-)

  • Znáš to, zašli za modeláři a implementovali jejich know-how :)

  • Tak nějak ????????

 6. Má to dvě aku ale tak nízkou kapacitu :D lol čekal bych 2x tolik.

 7. Jinak jack by se tam vlezl

  • Bezesporu budou rádi za tvé poznatky, kam ho tam mají dát:)

  • copy, paste: nech si to patentovat!

  • Uni: A co jim brání ten telefon udělat takový, aby se tam ten jack vešel? Já nejsem nějaký zastánce jacku, iPhone X jsem měl možnost vyzkoušet od kamaráda, co si ho pořídil a osobně by mi nevadilo, kdyby měl větší úhlopříčku a tudíž by místo na jack bylo, ne?
   A nejsem sám, viz. Petr Mára na youtube. Lidem prostě Apple nacpe do ruk obrovské „+“ varianty iPhonů a teď ten telefon zmenší. Lidi už si zvykli.

  • Honza (neregistrovaný): Prostorové nároky konektoru. A) mají v přístroji proti jiným navíc Taptic Engine, b) měli problém s umístěním tak, aby nebyl rušený výstup. Vyřešilo se to 5cm kablíkem nasazeným na tvých sluchátkách.

  • Aha, uni si opět sedí na vedení. Obhajoba je tam taptic engine je lichá. Taptic engine tam je, pro jack stačilo telefon o 3,5 mm rozšířit do strany. iPhone X je pro většinu lidí malý, čtu to všude. Lidi nakupovali 7 pluska jako top telefon Applu, teď chtějí top iPhone X, ale vadí jim velikost. Slyším to na youtube, slyším to kolem sebe.
   Argument „rušený výstup“ je k smíchu.

  • „uni 7.11.2017 v 22:14
   Honza (neregistrovaný): Prostorové nároky konektoru. A) mají v přístroji proti jiným navíc Taptic Engine, b) měli problém s umístěním tak, aby nebyl rušený výstup. Vyřešilo se to 5cm kablíkem nasazeným na tvých sluchátkách.“

   [odkaz]
   ale prosimte.. kdyz to zvladne borec, co ani v IT nedela, tak nevidim duvod, proc by to nezvladl Apple..

  • lukass71 (neregistrovaný): Upřímně nevím jestli se smát nebo brečet.

 8. Ta sázka na jistotu s prostorem okolo baterií je příkladná.
  Respekt mají, to se musí po těch ostudách nechat.

 9. Nezmínili jste jeden důležitý detail, resp. informace o 30% menší základní desce je zavádějící, protože u iP X Apple poprvé použil vrstvení, kdy je board rozdělený na dvě části, které leží na sobě a chipy se tak naskládaly na sebe ve 2 patrech. Kdyby se takto konstruovaný board “rozložil”, jeho celková plocha by byla naopak větší než u iP 8:

  How did Apple put even more tech in 70% of the footprint? By folding the board in half, of course. The two halves are soldered together, so we got some help from our hosts Circuitwise and their BGA hot air rework station to separate the layers. With the pieces separated, we tallied the area of all of the separate layers, and added it up to 135% of the iPhone 8 Plus logic board’s area. The iPhone X logic board is the first double-stacked board we’ve seen in an iPhone since the very first iPhone.

 10. Vypadá to, že iPhoneX je dost křehký. Začínají se množit stížnosti na jeho odolnost. Doporučuje se nějaké bytelné pouzdro????

  • Není moc důvod k nějaké významnější křehkosti, než je tomu obdobně. Naopak, ocelový rám chránící sklo že všech stran, nejlevnější dostupné sklo, perfektní osobnost v ohybu. A ano, moderní skleněné telefony pouzdro ocení, budíček :)

  • „nejlevnější dostupné sklo“..že by freudovské přeřeknutí? :)
   Co je „osobnost v ohybu“? Uni před Apple Storem? :)

  • Hmm, klávesnice koukám zase řadí koukám, sorry. Nejodolnější, pevnost.

  • uni: A -perfektní osobnost v ohybu- si vyhledáváš na netu, co jsi tím vlastně myslel, co? :-) :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).