Domů » Bleskovky » Oculus Rift S: přináší jemnější displej, sledování okolí a další drobná vylepšení

Oculus Rift S: přináší jemnější displej, sledování okolí a další drobná vylepšení

Náhlavní souprava pro virtuální realitu Oculus Rift byla představena před třemi roky, tudíž se již delší dobu očekával její upgrade. Po dvou odbočkách Go a Quest nyní konečně přichází řadový pokračovatel s názvem Rift S, který přináší několik důležitých vylepšení.

Oculus Rift S: větší pohodlí a ochrana proti sklouznutí

Zajímavostí je, že Oculus Rift S vznikl ve spolupráci se společností Lenovo, a je částečně inspirován soupravou pro konzumaci smíšené reality Explorer. Design se tak výrazně proměnil, souprava má být pohodlnější na nošení a nemá způsobovat příliš mnoho otlačených míst. Díky čelence a nastavujícímu kolečku na zadní straně má být lépe bráněno sklouznutí z hlavy, kromě toho má být lépe eliminován průnik světla dovnitř v oblasti nosu.

oculus

Sledování okolí a lepší displej

Velkou novinkou je technologie Oculus Insight, díky které není nutné rozmisťovat do místnosti externí snímače. Přímo na „helmě“ se totiž nachází pětice senzorů schopných skenovat okolí a vytvářet jeho 3D mapu. V kombinaci s informace z gyroskopu a akcelerometru zvládá souprava identifikaci své polohy za jednu milisekudu. Na snímání okolí jsou připraveny i upravené ovladače Oculus Touch, jejichž kruh o obklopen infračervenými senzory pro interakci se soupravou. Tyto ovladače již byly dříve představeny s Oculus Quest.

oculus 3

Novinka se také pyšní lepším a ostřejším obrazem, namísto dvou OLED obrazovek s kombinovaným rozlišením 2 160 × 1 200 pixelů je v Riftu S pouze jeden LCD panel s rozlišením 2 560 × 1 400 pixelů. Obnovovací frekvence bohužel poklesla z 90 na 80 MHz. Namísto sluchátek je nyní do soupravy instalovány vnitřní audio systém, vlastní sluchátka lze připojit skrze audiojack. Rift S také vylepšuje konektivitu s počítačem, neboť se propojuje pouze jedním kabelem (byť se dvěma koncovkami).

oculus 2

Minimální požadavky

Pokud chcete Oculus Rift S používat, musí váš počítač splňovat minimálně následující konfiguraci:

 • OS: 64-bit Windows 10
 • CPU: Intel Core i5 4590 nebo AMD Ryzen 5 1500X
 • GPU: NVidia GeForce GTX 1060 nebo AMD Radeon R9 480, 8 GB RAM
 • USB: 3x USB 3.0

Cena a dostupnost

K uvedení Riftu S na trh má dojít někdy na jaře, prodejní cena je stanovena na 399 USD (asi 9 tisíc korun bez DPH).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. Kabel má dvě koncovky (na jedné straně) a vyžaduje 3x USB-A (či jak si máme vyložit vaše USB 3.0?). Jakpak to? 😊

  • shepii (neregistrovaný)

   Jako minimální konfiguraci výrobce udává 1xUSB 3.0, doporučená je 3xUSB 3.0 + 1xUSB 2.0. Otázka spíš na výrobce, než na redakci. Dokážeš najít sám, nebo ti mám dát link na support?

   • K čemu je 3xUSB 3.0, když to stejně vleze do jednoho řadiče? Vícenásobné zapojení rychlost nesčítá. Btw USB 3.0 je zastaralé označení.

   • shepii (neregistrovaný)

    Jak píšu, otázka spíš na výrobce, nikdo ti líp neodpoví. Chceš ten link, nebo to zvládneš najít?

   • Tak minimálně si redakce musí opravit to s dvě koncovky vs 3 konektory.

 2. shepii (neregistrovaný)

  Co by si měli opravovat? Ten kabel má dvě koncovky a výrobce jasně stanovuje požadavky pokud jde o počet USB portů jak jsem psal výše. To jsi opravdu tak tupý, nebo se ti vše musí vysvětlovat jak děcku?

  • Asi ach jo, pátek co (ačkoli ve vaší skupině je to jedno) „neboť se propojuje pouze jedním kabelem (byť se dvěma koncovkami“ vs „USB: 3x USB 3.0“. Dal je to malá matematika. Ačkoli u skupiny, která neumí číst je asi i toto výzva. Nicméně více vám to už vyložit neumím.

   • Ty máš pátek každej den. Co ty včerejší hrubky a nesmyslné příspěvky?

   • A co s nimi. Editace zde není možná a co jsem pochopil, zdejší komunitě to vyhovuje, takže jsou zde logicky i perma překlepy a chyby. Jak komunitě vyhovuje. Mě to sice přijde nesmyslné, ale kdo já jsem že….

   • htcjirka

    Ty jsi Bermudský trojuhelník a je pátek, takže bacha Uni.

 3. shepii (neregistrovaný)

  uni: Ještě jednou a naposled. Redakce jen přepsala požadavky od výrobce, kde je uvedeno, jak jsem psal výše. Koncovky má kabel opravdu dvě. Pokud vím, tak nikde není uzákoněné, že když má kabel dvě koncovky, z nichž jedna je USB, tak výrobce nemůže v konfiguraci vyžadovat tři, ať už k tomu má jakýkoli důvod. Pokud v tom vidíš nějakou nesrovnalost, tak se obrať na výrobce, který ti určitě rád vysvětlí, proč to tak chce (což jsem ti už taky psal výše). Redakce nic špatně nemá. Opravdu vrchol tvé demence.

 4. „Obnovovací frekvence bohužel poklesla z 90 na 80 MHz.“

  Zaprve to neni BOHUZEL, ale DOBRE, za druhe to urcite neni 80 MHz.

  Vazne myslite, ze LCD se obnovuje 80 000 000 za sekundu?

  • Není kmitočet LCD v Hertzich tedy Hz?

   • A on snad v článku není? Mu jde o řád, ne o jednotku.

   • Johny (neregistrovaný)

    qame jde o to M v MHz – tedy že v článku mají Mega Hertze, nikoliv Hertze, ve kterých se udává kmitočet LCD.

   • Mega je 10^6, tedy řád. Jednotka je hertz, ať mluvíme o 80MHz nebo 80Hz. Tedy to co niky79 řeší je řád jednotky, nikoliv jednotka samotná, ta je v pořádku.
    Tudíž správný dotaz není „Není kmitočet LCD v Hz?“, protože odpověď je „Ano je, ale tam chyba není“. Správná otázka je „Není správná hodnota obnovovací frekvence 80Hz?“ odpověď je „Ano je, v článku je chyba“.

   • Proč se to tady vůbec řeší? :D

  • A proč je to dobře?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *