Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Bleskovky » Oculus Rift S: přináší jemnější displej, sledování okolí a další drobná vylepšení

Oculus Rift S: přináší jemnější displej, sledování okolí a další drobná vylepšení

Náhlavní souprava pro virtuální realitu Oculus Rift byla představena před třemi roky, tudíž se již delší dobu očekával její upgrade. Po dvou odbočkách Go a Quest nyní konečně přichází řadový pokračovatel s názvem Rift S, který přináší několik důležitých vylepšení.

Oculus Rift S: větší pohodlí a ochrana proti sklouznutí

Zajímavostí je, že Oculus Rift S vznikl ve spolupráci se společností Lenovo, a je částečně inspirován soupravou pro konzumaci smíšené reality Explorer. Design se tak výrazně proměnil, souprava má být pohodlnější na nošení a nemá způsobovat příliš mnoho otlačených míst. Díky čelence a nastavujícímu kolečku na zadní straně má být lépe bráněno sklouznutí z hlavy, kromě toho má být lépe eliminován průnik světla dovnitř v oblasti nosu.

oculus

Sledování okolí a lepší displej

Velkou novinkou je technologie Oculus Insight, díky které není nutné rozmisťovat do místnosti externí snímače. Přímo na „helmě“ se totiž nachází pětice senzorů schopných skenovat okolí a vytvářet jeho 3D mapu. V kombinaci s informace z gyroskopu a akcelerometru zvládá souprava identifikaci své polohy za jednu milisekudu. Na snímání okolí jsou připraveny i upravené ovladače Oculus Touch, jejichž kruh o obklopen infračervenými senzory pro interakci se soupravou. Tyto ovladače již byly dříve představeny s Oculus Quest.

oculus 3

Novinka se také pyšní lepším a ostřejším obrazem, namísto dvou OLED obrazovek s kombinovaným rozlišením 2 160 × 1 200 pixelů je v Riftu S pouze jeden LCD panel s rozlišením 2 560 × 1 400 pixelů. Obnovovací frekvence bohužel poklesla z 90 na 80 MHz. Namísto sluchátek je nyní do soupravy instalovány vnitřní audio systém, vlastní sluchátka lze připojit skrze audiojack. Rift S také vylepšuje konektivitu s počítačem, neboť se propojuje pouze jedním kabelem (byť se dvěma koncovkami).

oculus 2

Minimální požadavky

Pokud chcete Oculus Rift S používat, musí váš počítač splňovat minimálně následující konfiguraci:

  • OS: 64-bit Windows 10
  • CPU: Intel Core i5 4590 nebo AMD Ryzen 5 1500X
  • GPU: NVidia GeForce GTX 1060 nebo AMD Radeon R9 480, 8 GB RAM
  • USB: 3x USB 3.0

Cena a dostupnost

K uvedení Riftu S na trh má dojít někdy na jaře, prodejní cena je stanovena na 399 USD (asi 9 tisíc korun bez DPH).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments