Domů » Bleskovky » O2 spouští centrum Dataclair.ai a zapojuje se do vývoje umělé inteligence

O2 spouští centrum Dataclair.ai a zapojuje se do vývoje umělé inteligence

Operátor O2 se zapojí do výzkumu a vývoje umělé inteligence. V rámci centra Dataclair.ai se zaměří na pokročilé zpracování Big Data, strojové učení a práci s neuronovými sítěmi.Využití umělé inteligence vidí O2 nejen v telekomunikacích, ale třeba také v bankovnictví, zdravotnictví nebo farmacii.

„Lidská inteligence neustále skládá data přicházející z obrovského senzorického pole. Na základě výsledné komprimované informace je pak schopna předvídat a rozhodovat se. Na podobném principu, tedy na smysluplné kompresi dat, funguje také umělá inteligence. Ta využívá algoritmy strojového učení obvykle založené na analýzách Big Dat. Podobně jako člověk pak z těchto dat provede kompresi, predikci a výsledné rozhodnutí nebo doporučení,“ vysvětluje Jan Romportl, expert na kybernetiku a umělou inteligenci.

Jan Romportl
Jan Romportl

Analýzy Big Dat už nyní pomáhají například při plánování dopravy, umisťování poboček a zefektivnění komunikace se zákazníky. Strojové učení pak firmám umožní zlepšovat a automatizovat některé procesy a zvyšovat tak jejich produktivitu. Algoritmy strojového učení pronikají do stále více oblastí každodenního života a ovlivňují rozhodování velkého množství lidí.

dataclair ai map 2
Příklad využítí – pokrytí silnice mobilním signálem z jedné BTS

K utváření neuronových sítí je zapotřebí ohromné množství dlouhodobě získávaných dat, která však nemusí být vůbec spojena s konkrétními lidmi. „Konkrétní zákaznická data nikdy nepředáváme třetím stranám. Analýzy provádíme nad daty zákazníků, kteří k tomu poskytli souhlas, a vždy je provádí interní tým, který nyní výrazně posilujeme. Bezpečnost dat je nadále naší nejvyšší prioritou,“ zdůrazňuje Jan Romportl.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

2 komentářů

  1. Greta GUMberk

    O2 je se svojí sítí 100 let za opicema .Měl jsem O2 tv a po jejich kabelech mě nebyly schopný dotlačit 8 mbit/s což je potřeba pro příjem FULL HD.dotlačili 6 tak jsem to zrušil.Teď mám 120 mbit/s od Náchodské společnosti I2 která jede kompletně po optice.S takovou rychlostí jsem připraven na 8k v kterým se bude vysílat tak za 10 let

  2. Martin Fabiánek

    A co má toto O2 společného s O2 v ČR by bylo dobré uvést…..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).