O2 má ze všech operátorů nejrychlejší 5G, rozhodlo nezávislé měření ČVUT a NetMetr

o2 5g rychlost 01

České vysoké učení technické (ČVUT) udělilo operátorovi O2 titul telekomunikačního poskytovatele s nejrychlejším 5G internetem. Dlužno však podotknout, že měření probíhalo jen na území hlavního města Prahy, jak doplnila tisková mluvčí modrého operátora. Skvělé výsledky potvrzuje nezávislé měření NetMetr a průzkum veřejnosti agentury Ipsos.

Podle měření univerzity disponuje O2 rychlostí stahování v síti 5G až 217 Mb/s. To je prakticky o víc jak 80 % lepší výsledek než u druhého T-Mobilu, u kterého bylo naměřeno 117 Mb/s. V těsném závěsu je pak ještě Vodafone s 87 Mb/s. O2 ještě upozorňuje, že všechna měření byla provedena opakovaně a výsledek je průměrem těchto dílčích výsledků.

Měření komentuje i Vladimír Dáňa z Centra kybernetické odolnosti ČVUT: „Nejvyšší rychlost stahování byla naměřena pomocí aplikace nPerf, kde O2 dosáhlo 704 Mb/s. Velmi podobně pak dopadlo měření pomocí Speedtest, kde O2 dosáhlo 636 Mb/s. Maximální naměřené rychlosti v síti O2 jsou tak zhruba dvojnásobné oproti ostatním operátorům. Je zřejmé, že vysoké rychlosti O2 dosahuje především díky využití frekvence 3,7 GHz a tím pádem dostatečné šíři kanálu 40 MHz.“

Za doplnění rozhodně stojí i zmíněné měření společnosti NetMetr za posledních 6 měsíců. To ukazuje, že O2 opět kraluje s mediánovým downloadem 184,92 Mb/s. S pořádnou ztrátou je pak druhý T-Mobile se 74,89 Mb/s a třetí Vodafone s 63,18 Mb/s.

Vítěz testů aktuálně pokrývá 5G sítí více než 2,6 milionu obyvatel České republiky. Dokončení výstavby sítě, a tedy i zkvalitnění pokrytí většiny území, plánuje O2 ve spolupráci se společností CETIN na konec roku 2024.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku