O2 jako první operátor spustí 5G na milimetrových vlnách. K čemu je to dobré?

o2 5g mmwave 02

Jako první tuzemský operátor oznámilo O2 testovací provoz bezdrátové sítě 5G na tzv. milimetrových vlnách neboli mmWave. Technologie v pásmu 26,5 až 27,3 GHz s šířkou rádiového kanálu 800 MHz může dosáhnout teoretických rychlostí stahování až 5 Gb/s. Superrychlý internet testuje O2 ve spolupráci se společnostmi Ericsson a CETIN ve svém sídle v pražské Michli. V rámci novinářského dema byla k vidění živá rychlost přesahující 3 Gb/s.

K čemu je ale něco takového v praxi dobré? Podle zástupců O2 bude pokrytí 5G mmWave klíčové na velmi frekventovaných místech, kde je potřeba přenášet značné objemy dat, typicky na stadionech během kulturních a sportovních událostí, v nákupních centrech a dalších místech, kde je eventualita potřeby masivního přenosu dat z desítek a stovek přijímačů v jeden moment.

o2 5g mmwave 01
5G mmWave testuje O2 na kompatibilním notebooku Acer Spin 7

Technologický ředitel O2 Jan Hruška dodává, že 5G s využitím milimetrových vln pomůže v budoucnu vyřešit připojení i tzv. poslední míle nejen v domácnostech, ale také veřejných institucích, jako jsou školy, knihovny či nemocnice, nebo v menších firmách, které potřebují vyšší kapacitu připojení než domácnosti. Právě vysokokapacitní 5G mmWave by mělo do budoucna nahradit velmi limitované připojení Wi-Fi.

Operátor plánuje technologie fungující na principu milimetrových vln testovat do konce roku 2022. Termín komerčního nasazení je navázán na Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který musí uvolnit potřebné frekvence a zároveň navrhnout poplatky za jejich využívání. Výhledově lze hovořit o roku 2023.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku