- Český NÚKIB vydal varování před aplikací TikTok
- Následuje tak varování, které vydala na konci února Evropská unie
- Podle úřadu byla u TikToku zjištěna bezpečnostní rizika spojená s mateřskou firmou ByteDance
Před softwarem a technologiemi pocházejícími z Číny varovaly české bezpečnostních složky již v minulosti, například v záležitosti společnosti Huawei, která se měla podílet na výstavbě 5G sítí na území České republiky. Nyní vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varování před mobilní aplikací TikTok.
Pozor na TikTok
Úřad na svých oficiálních stránkách uvádí, že varování vydává vzhledem k vlastním poznatkům a také informacím od partnerů. Zřejmě tak navazuje na kroky Evropské komise, která na konci února zakázala používat aplikaci TikTok na smartphonech zaměstnanců a všem ostatním (tedy i občanům EU) doporučila aplikaci také odstranit.
‼️ VARUJEME před kybernetickou hrozbou spojenou s instalací a používáním aplikace TikTok ‼️
Varováním se musí zabývat povinné osoby dle zákona o kybernetické bezpečnosti. Používání této platformy nedoporučujeme ani široké veřejnosti.
Více informací zde⬇️https://t.co/AKShH1tNO8 pic.twitter.com/y5MB91L43G
— NÚKIB (@NUKIB_CZ) March 8, 2023
Ve varování, které NÚKIB vydal dnes dopoledne, uvádí: „Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok.“
Smažte TikTok, radí NÚKIB
Co to znamená v praxi? TikTok se podle NÚKIB nechová příkladně k uživatelským datům. Ta totiž spravuje čínská společnost ByteDance se sídlem v hlavním městě Čínské lidové republiky, Pekingu. Jak známo, čínské společnosti jsou podřízeny vládě komunistické strany, která se dopouští zločinného jednání a systematicky porušuje lidská práva. Je velmi pravděpodobné, že vaše data u ByteDance nejsou v bezpečí.
NÚKIB proto radí, aby všichni uživatelé okamžitě přestali TikTok používat a aplikaci smazali ze svých zařízení. U doporučení zvyšuje na důrazu, jde-li o osoby ve vysokých politických funkcích, veřejných či rozhodovacích funkcích, nebo o státní zaměstnance. V tuto chvíli ale nepřistupuje ani k částečnému zákazu – aplikace je stále dostupná v Google Play i Apple App Store.
Hrozbu TikToku okomentoval také Lukáš Kintr, ředitel NÚKIB: „K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců. Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice, nám nedává jinou možnost, než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu.“
Úřad se pokouší odpovědět i na palčivou otázku: a co další sociální sítě, i ty jsou hrozbou pro národní bezpečnost? Nutno poznamenat, že podobně NÚKIB vydal varování i před WhatsAppem a dalšími sociálními sítěmi společnosti Meta – právě kvůli nevhodnému zacházení s uživatelskými daty.
Je pravda, že mobilní aplikace a zejména sociální média o svých uživatelích sbírají velké množství informací. Obecně je tudíž vhodné pečlivě zvážit, jaké aplikace používat, jak se na nich chovat a jaké informace tam sdílet nich sdílet. Pozornost je třeba věnovat i oprávněním, přes která se jednotlivým aplikacím povoluje přístup k datům, službám a funkcím v zařízení.
Avšak v případě TikToku jsou prý rizika o dost větší, než u jiných sociálních sítí. „Ten totiž o svých uživatelích sbírá velké množství dat (včetně těch velmi citlivých), které bezprostředně nepotřebuje ke svému fungování. Dále je potřeba brát v potaz čínské právní prostředí, které ukládá povinnost čínským společnostem, a tudíž i provozovatelům aplikací jako je TikTok, spolupracovat a sdílet informace se státem, a to bez náležitých právních záruk,“ stojí na webu NÚKIB.
Jak už zaznělo v úvodu, nejde o první kontroverzi TikToku. Jeho částečný zákaz již zavedla vláda Spojených států amerických, stejně jako Evropská komise. TikTok je zablokován také v řadě asijských zemí, jako například v Afghánistánu, Arménii, Ázerbájdžánu, Íránu, Indii nebo v Pákistánu. TikTok ve skutečnosti nepoužívají ani uživatelé z Číny, ti mají alternativní verzi jménem Douyin.