TOPlist

NÚKIB varuje před aplikací TikTok. Je to bezpečnostní hrozba!

Aplikace TikTok dostala zákaz
  • Český NÚKIB vydal varování před aplikací TikTok
  • Následuje tak varování, které vydala na konci února Evropská unie
  • Podle úřadu byla u TikToku zjištěna bezpečnostní rizika spojená s mateřskou firmou ByteDance

Před softwarem a technologiemi pocházejícími z Číny varovaly české bezpečnostních složky již v minulosti, například v záležitosti společnosti Huawei, která se měla podílet na výstavbě 5G sítí na území České republiky. Nyní vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varování před mobilní aplikací TikTok.

Pozor na TikTok

Úřad na svých oficiálních stránkách uvádí, že varování vydává vzhledem k vlastním poznatkům a také informacím od partnerů. Zřejmě tak navazuje na kroky Evropské komise, která na konci února zakázala používat aplikaci TikTok na smartphonech zaměstnanců a všem ostatním (tedy i občanům EU) doporučila aplikaci také odstranit.

Ve varování, které NÚKIB vydal dnes dopoledne, uvádí: „Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok.“

Smažte TikTok, radí NÚKIB

Co to znamená v praxi? TikTok se podle NÚKIB nechová příkladně k uživatelským datům. Ta totiž spravuje čínská společnost ByteDance se sídlem v hlavním městě Čínské lidové republiky, Pekingu. Jak známo, čínské společnosti jsou podřízeny vládě komunistické strany, která se dopouští zločinného jednání a systematicky porušuje lidská práva. Je velmi pravděpodobné, že vaše data u ByteDance nejsou v bezpečí.

NÚKIB proto radí, aby všichni uživatelé okamžitě přestali TikTok používat a aplikaci smazali ze svých zařízení. U doporučení zvyšuje na důrazu, jde-li o osoby ve vysokých politických funkcích, veřejných či rozhodovacích funkcích, nebo o státní zaměstnance. V tuto chvíli ale nepřistupuje ani k částečnému zákazu – aplikace je stále dostupná v Google Play i Apple App Store.tiktok unsplashNepřehlédněte

Jak smazat TikTok? Poradíme, jak zrušit účet z mobilu i počítače

Hrozbu TikToku okomentoval také Lukáš Kintr, ředitel NÚKIB: „K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců. Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice, nám nedává jinou možnost, než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu.“

A co další sociální sítě?

Úřad se pokouší odpovědět i na palčivou otázku: a co další sociální sítě, i ty jsou hrozbou pro národní bezpečnost? Nutno poznamenat, že podobně NÚKIB vydal varování i před WhatsAppem a dalšími sociálními sítěmi společnosti Meta – právě kvůli nevhodnému zacházení s uživatelskými daty.

Je pravda, že mobilní aplikace a zejména sociální média o svých uživatelích sbírají velké množství informací. Obecně je tudíž vhodné pečlivě zvážit, jaké aplikace používat, jak se na nich chovat a jaké informace tam sdílet nich sdílet. Pozornost je třeba věnovat i oprávněním, přes která se jednotlivým aplikacím povoluje přístup k datům, službám a funkcím v zařízení.Čínské dívky s telefonem v ruceNepřehlédněte

Influenceři jako otroci: nejslavnější čínské TikToky vznikají v nelidských podmínkách

Avšak v případě TikToku jsou prý rizika o dost větší, než u jiných sociálních sítí. „Ten totiž o svých uživatelích sbírá velké množství dat (včetně těch velmi citlivých), které bezprostředně nepotřebuje ke svému fungování. Dále je potřeba brát v potaz čínské právní prostředí, které ukládá povinnost čínským společnostem, a tudíž i provozovatelům aplikací jako je TikTok, spolupracovat a sdílet informace se státem, a to bez náležitých právních záruk,“ stojí na webu NÚKIB.

Jak už zaznělo v úvodu, nejde o první kontroverzi TikToku. Jeho částečný zákaz již zavedla vláda Spojených států amerických, stejně jako Evropská komise. TikTok je zablokován také v řadě asijských zemí, jako například v Afghánistánu, Arménii, Ázerbájdžánu, Íránu, Indii nebo v Pákistánu. TikTok ve skutečnosti nepoužívají ani uživatelé z Číny, ti mají alternativní verzi jménem Douyin.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku