Nový Chromebook nabídne ARM Cortex-A15 a příznivou cenu

Google společně se Samsungem představil novou verzi svého Chromebooku s operačním systémem Chrome OS, který reprezentuje vizi reklamního giganta o budoucnosti přenosných počítačů. Samsung Chromebook s sebou zároveň přináší několik výrazných změn, které se týkají především použitého hardwaru. Tou hlavní je výměna zastaralého a neefektivního procesoru Atom za Samsung Exynos 5250. Ten je založený na architektuře ARM Cortex-A15 a disponuje dvojicí výpočetních jader s taktem 1,7 GHz. O grafické operace se pak postará výkonná GPU jednotka Mali-T604, která si bez problémů hravě poradí i se zpracováním videa ve FullHD rozlišení při frekvenci šedesáti snímků za sekundu.

blank blank blank 

Samsung tak ve finále předběhl všechny výrobce a představil jako první na světě notebook, který zcela spoléhá na platformu od britské společnosti ARM. Další výbavu tvoří 11,6“ displej s dnes již standardním rozlišením 1366 x 768 pixelů, Wi-Fi, Bluetooth 3.0, VGA kamerka, slot na SD karty, HDMI výstup, USB 2.0 a jeden USB port ve verzi 3.0. Ačkoliv koncepce Chromebooku spoléhá především na cloudová řešení, nechybí ani 16GB flash úložiště pro práci s dokumenty v offline režimu. Samsung nezapomněl uvést ani údaje o výdrži, která se má pohybovat kolem 6,5 hodiny na jedno nabití.

blank blank blank 

Co se týče samotného operačního systému, tak zde zatím zůstává vše při starém a v podstatě se jedná o vylepšený internetový prohlížeč. Google chce tímto způsobem dosáhnout co možná nejjednoduššího ovládání, nicméně je tu jedna věc, která mu zásadně brání v globálním rozmachu. Tou je fakt, že americký gigant předběhl svou dobu a internetová infrastruktura není v současnosti připravená na efektivní používání podobného typu zařízení. Internet totiž stále není  všudypřítomný a pobyt mimo dosah sítě tedy dokáže funkce a míru využití Chromebooku výrazně eliminovat.

blank blank 

Se zahájením prodeje se počítá v průběhu příštího týdne za cenu 249 USD (zhruba 4 700 Kč). V této ceně uživatel obdrží i 100 GB na úložišti Google Drive po dobu dvou let.

Zdroj

Autor článku blank
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku