Domů » Bleskovky » Nový Chromebook nabídne ARM Cortex-A15 a příznivou cenu

Nový Chromebook nabídne ARM Cortex-A15 a příznivou cenu

Google společně se Samsungem představil novou verzi svého Chromebooku s operačním systémem Chrome OS, který reprezentuje vizi reklamního giganta o budoucnosti přenosných počítačů. Samsung Chromebook s sebou zároveň přináší několik výrazných změn, které se týkají především použitého hardwaru. Tou hlavní je výměna zastaralého a neefektivního procesoru Atom za Samsung Exynos 5250. Ten je založený na architektuře ARM Cortex-A15 a disponuje dvojicí výpočetních jader s taktem 1,7 GHz. O grafické operace se pak postará výkonná GPU jednotka Mali-T604, která si bez problémů hravě poradí i se zpracováním videa ve FullHD rozlišení při frekvenci šedesáti snímků za sekundu.

   

Samsung tak ve finále předběhl všechny výrobce a představil jako první na světě notebook, který zcela spoléhá na platformu od britské společnosti ARM. Další výbavu tvoří 11,6“ displej s dnes již standardním rozlišením 1366 x 768 pixelů, Wi-Fi, Bluetooth 3.0, VGA kamerka, slot na SD karty, HDMI výstup, USB 2.0 a jeden USB port ve verzi 3.0. Ačkoliv koncepce Chromebooku spoléhá především na cloudová řešení, nechybí ani 16GB flash úložiště pro práci s dokumenty v offline režimu. Samsung nezapomněl uvést ani údaje o výdrži, která se má pohybovat kolem 6,5 hodiny na jedno nabití.

   

Co se týče samotného operačního systému, tak zde zatím zůstává vše při starém a v podstatě se jedná o vylepšený internetový prohlížeč. Google chce tímto způsobem dosáhnout co možná nejjednoduššího ovládání, nicméně je tu jedna věc, která mu zásadně brání v globálním rozmachu. Tou je fakt, že americký gigant předběhl svou dobu a internetová infrastruktura není v současnosti připravená na efektivní používání podobného typu zařízení. Internet totiž stále není  všudypřítomný a pobyt mimo dosah sítě tedy dokáže funkce a míru využití Chromebooku výrazně eliminovat.

  

Se zahájením prodeje se počítá v průběhu příštího týdne za cenu 249 USD (zhruba 4 700 Kč). V této ceně uživatel obdrží i 100 GB na úložišti Google Drive po dobu dvou let.

Zdroj

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

14 komentářů

 1. Kde jsme jen hodně podobný NB viděli…

 2. …a nepříznivou výdrž

 3. Cena dobra, uz len pockat co do toho dokaze namontovat komunita

 4. Výdrž 6,5 hodiny? To je v tom 5000mAH aku? I lecjake tablety maji vetsi.

 5. Jakou má výhodu, resp. v čem se liší „Chromebook“ od „Androidiho notebooku“? (HW je to standardní Androidí mobil/tablet akorát s klávesnicí, větším displejem a „bez OS“).

  Jakou výhodu nabízí pro použití na „*booku“ Chrome OS a ne Androidu?

 6. Taky by mě zajímalo co do toho namontuje komunita… Nemělo by to být těžké jelikož Chrome OS běží na linuxovém jádře, takže linuxové distribuce určitě fungovat budou, raději bych, ale na tom viděl Android nebo ještě lépe Windows, kvůli MS Office, byl by to parádní stroj do školy za skvělou cenu….

 7. Ten Chrome OS by mali zabaliť a dať tam Android.

 8. Petr (neregistrovaný)

  Stejně mi pořád Chrome OS moc nezapadá, jednoduchý OS pro Cloud nápad super, ale proč formou prohlížeče? Vždyť je tu Android který si myslím je na Cloud také připravený velmi dobře. Tak proč takovouhle krabici když mužu mít tablet s Androidem který mi vše splní stejně dobře jako tohle a navíc jsou pro něj už hotové aplikace. A když někdo bude chtít tablet používat na psaní tak to vyřeší klávesnicový dok. Myslím že tohle má dobře vyřešené Asus.

  Jediné co by mohli tak ještě pořádně zapracovat na tabletovém prohlížeči Chrome ať je podobnější tomu pro „dospělá OS“ a zvládá i pokročilé funkce. Jinak si myslím že takhle se to muže v bodoucnosti požírat navzájem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).