Domů » Bleskovky » Nový akumulátor má způsobit revoluci: 3× větší kapacita, rychlejší dobíjení a nižší cena

Nový akumulátor má způsobit revoluci: 3× větší kapacita, rychlejší dobíjení a nižší cena

V roce 1979 představil vědec John Goodenough Li-Ion akumulátor, který je po téměř 40 letech ve světě mobilních zařízení či elektromobilů jednoznačně nejrozšířenější. Goodenough, kterému je dnes 94 let, má dnes na The University of Texas svůj tým, s nímž nyní v časopise Energy & Enviromental Science představil zbrusu nový typ akumulátoru – při zachování velikosti má nabídnout vyšší kapacitu, vyšší bezpečnost a spolehlivost a také rychlejší nabíjení.

iphone-6-battery

Novinka nazvaná all-solid-state Li-Ion vyměňuje tekuté elektrolyty za skleněné, které jsou obohaceny lithiem, případně levnějším sodíkem či draslíkem. Díky stálosti skla má být možné zvýšit hustotu energie uložené na katodě, a to až 3× oproti současným Li-Ion akumulátorům; to znamená, že nové akumulátory by teoreticky mohly mít až trojnásobnou kapacitu při zachování stejného objemu. Akumulátory má být navíc možné dobít během několika minut, mají spolehlivě fungovat i při nízkých teplotách pod -20 °C a také mají být zcela nehořlavé. Výzkumníci navíc tvrdí, že nové akumulátory zvládnou více než 1 200 nabíjecích cyklů, aniž by jejich kapacita výrazně poklesla.

goodenough_john_0021_
John Goodenough

Univerzitní tým Johna Goodenougha údajně dospěl do fáze, kdy je možné nový typ akumulátoru sériově vyrábět. Texaská univerzita aktuálně pracuje na patentech a na vyjednávání licenčních smluv s partnery, kteří by se o výrobu nových akumulátorů měli starat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

11 komentářů

 1. “ pod 20 °C “ ?? asi bylo myšleno -20 ;-)
  „výrobu nových akumulátorů měli start.“ asi starat :)
  dnes nebyl asi den :-)

 2. Tohle bolelo…tyhle články čtu už několik let :-)
  Ale dejme tomu, že tedy ta sériová výroba začne v příštím roce :-)
  Už se těším na nový aku do svého S7. 3x delší výdrž by byla naprostá pecka :-)

 3. Jsem zvědav, kdy to opravdu přijde na trh… Za posledních 10 let, jsem četl tolik různých zpráv, od prestižních vědců, atp… jak nalezli revoluční baterie, ale zatím jsem ani jednu neviděl na trhu…

 4. Ta revoluční česká baterie se taky ještě nevyrábí ne? A jaký kolem toho byl humbuk.

 5. Za poslednich 15 let asi stopadesata uzasna technologie a pritom se nic moc nedeje. Dokud to nebude realne na trhu, je to jen dalsi laboratorni nesmysl.

 6. otázka jak moc je žádoucí ze strany výrobců elektroniky, aby se tyto baterie začaly vyrábět..

  • To je moc dobře vidět na tom, kolik různých typů baterií bylo už vyvinuto, následně byly všechny patenty nebo celý výzkum zkoupen, a pohžben…

 7. Nemyslím, že je to úplně smyšlená teorie…pracuji s prototypy jedné nejmenované společnosti a můžu říct, že nejsem daleko od pravdy :)..
  pokud se v tomto případě dostane do prodeje byť jen jeden funkční model s takovou výdrží, tak mají uživatelé vyhráno..

 8. O nových bateriích, které způsobí revoluci, čtu už dobrých dvacet let. Praxe je ovšem úplně někde jinde. Uvěřím, až ji budu mít v mobilu. Do té doby mě už tyto zprávy nechávají chladným… Bohužel.

 9. „univerzita aktuálně pracuje na patentech a na vyjednávání licenčních smluv s partnery, kteří by se o výrobu nových akumulátorů měli starat.“
  A tady VŽDYCKY končí veškeré ty dobré zprávy… :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).