Cena:

Nový akumulátor má způsobit revoluci: 3× větší kapacita, rychlejší dobíjení a nižší cena

V roce 1979 představil vědec John Goodenough Li-Ion akumulátor, který je po téměř 40 letech ve světě mobilních zařízení či elektromobilů jednoznačně nejrozšířenější. Goodenough, kterému je dnes 94 let, má dnes na The University of Texas svůj tým, s nímž nyní v časopise Energy & Enviromental Science představil zbrusu nový typ akumulátoru – při zachování velikosti má nabídnout vyšší kapacitu, vyšší bezpečnost a spolehlivost a také rychlejší nabíjení.

iphone-6-battery

Novinka nazvaná all-solid-state Li-Ion vyměňuje tekuté elektrolyty za skleněné, které jsou obohaceny lithiem, případně levnějším sodíkem či draslíkem. Díky stálosti skla má být možné zvýšit hustotu energie uložené na katodě, a to až 3× oproti současným Li-Ion akumulátorům; to znamená, že nové akumulátory by teoreticky mohly mít až trojnásobnou kapacitu při zachování stejného objemu. Akumulátory má být navíc možné dobít během několika minut, mají spolehlivě fungovat i při nízkých teplotách pod -20 °C a také mají být zcela nehořlavé. Výzkumníci navíc tvrdí, že nové akumulátory zvládnou více než 1 200 nabíjecích cyklů, aniž by jejich kapacita výrazně poklesla.

goodenough_john_0021_
John Goodenough

Univerzitní tým Johna Goodenougha údajně dospěl do fáze, kdy je možné nový typ akumulátoru sériově vyrábět. Texaská univerzita aktuálně pracuje na patentech a na vyjednávání licenčních smluv s partnery, kteří by se o výrobu nových akumulátorů měli starat.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.