Zdroj: Twitter (oficiální)

Novinky ze světa NFT: vybrali jsme kolekce, které se vyplatí sledovat

Kdo se alespoň trochu zajímá o moderní technologie, jistě narazil na zkratku NFT (non-fungible token, neboli česky nezaměnitelný token). Pod těmito třemi písmeny se skrývají digitální dokumenty, které nelze zaměnit. Často se používá přirovnání k měnám, kdy „fungible-token“, tedy zaměnitelný token, je například 1 Kč, kterou lze s kýmkoliv vyměnit za jinou 1 Kč, a jedná se v podstatě o převod 1:1. Dostanete to stejné, co jste odevzdali.

Nezaměnitelné tokeny lze přirovnat spíše k různým sběratelským předmětům či umění – každý z nich je originál a jejich hodnota časem může narůst do astronomických výšin, či naopak skončit v propadlišti dějin.

Ať už si o tomto fenoménu myslíte, že se jedná o skvělou investiční příležitost, nebo jen hodně nafouklou bublinu, rozhodně je zajímavé tento trend sledovat. Díky zápisu do blockchainu skrze kryptoměnu (nejčastěji ethereum) vám nakoupené dílo jen tak někdo nevyfoukne.

Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení podle zákona č. 256/2004 sb. o podnikání na kapitálových trzích.

V tomto článku se nicméně nechceme věnovat tomu, jak NFT nakoupit či zda se jedná o vhodnou volbu právě pro vás. Jeho cílem je vypíchnout aktuální zajímavé kolekce, které se v dohledné době chystají na odhalení a které byste si neměli nechat uniknout, ať už se chystáte do NTF investovat, či jen chcete pozorovat, jak se tento trend bude vyvíjet.

NFT Analytics

První tip není ani tak na kolekci, jako spíše na chystaný nástroj, pomocí kterého bude možné sledovat oblíbené kolekce v dlouhodobém i krátkodobém časovém horizontu. Jak už název napovídá, půjde o propracovanou analytiku pro NFT. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří rychle „flipují“, nebo naopak své NFT kousky držíte za účelem dlouhodobého zhodnocení, díky NFT Analytics budete moci v reálném čase sledovat, jak si jednotlivé kolekce vedou.

nft analytics clanek

Nástroj nabídne poměrně široké možnosti personalizace – od výběru jednotlivých projektů po detailní pohled na vývoj ceny v rámci předdefinovaného časového úseku. Ještě v průběhu prosince autoři plánují spuštění testovací beta verze.

Přihlášení do nástroje se bude řešit nákupem NFT, díky kterému se následně budete moci přihlásit. Celkem tvůrci projektu uvolní 10 000 NFT, přičemž část bude distribuována v rámci předprodeje. Do hlavního prodeje se má následně dostat okolo 5 750 až 6 750 přístupů. Cena za přístup k službě byla stanovena na 0,07 ETH.

V dalších fázích vývoje by vývojáři rádi spustili i bezplatnou verzi NFT Analytics, avšak s omezenými funkcemi. Ti, kteří si zakoupí vstupní NFT, získají samozřejmě doživotní Premium verzi. V úplně poslední fázi bychom se měli dočkat i samostatné mobilní aplikace, kalendáře s přehledem blížících se NFT projektů (tzv. minty) a také nástroje pro ohodnocení rarity.

Další informace o NFT Analytics najdete na oficiálních stránkách a případně také na Discordu, kde je stále šance dostat se na white-list.

Meta Legends

V poslední době byla jednou z nejčastěji skloňovaných kolekcí ta s názvem Meta Legends. Tu tvoří celkem 12 345 unikátních postav, které mají sloužit jako vaše alter ego v Metaverse. V době psaní článku kolem této kolekce vznikla velmi početná komunita, která má na Discordu téměř 85 tisíc členů a každým dnem dále narůstá. Za kolekcí stojí tým třinácti lidí, z nichž někteří už mají s NFT projekty bohaté zkušenosti.

V celé kolekci bude zastoupeno několik typů postav, které se budou lišit svými unikátními prvky a vlastnostmi. Vůbec nejvíce cenění budou Celestials, který bude v celé sérii pouze 16. Druhou nejcennější skupinou budou tzv. Burners, třetí se 111 položkami budou Roboters.

Celkem 444 generovaných avatarů bude spadat mezi tzv. Goldbois, 1 777 bude Matrix Angels, kteří našli inspiraci ve stejnojmenném kultovním filmu.Vůbec nejpočetnější (a tedy nejméně cennými) budou Cybers s 4 666 meta avatary a Roughts v počtu zbývajících 5 298 kusů. Na celé sérii je poutavý nejen lehce apokalyptický příběh, ale zaujme i originální 3D grafika, která jednotlivým Meta Legends dává jasně zapamatovatelných charakter.

Termín zahájení prodeje Meta Legends byl stanoven na 24. listopadu, cena za jednu položku bude formou Holandské aukce startovat na poměrně vysoké ceně 3 ETH a každých 10 minut se bude snižovat o 0,1 ETH až na 0,3 ETH (pokud se nevyprodá dříve). Odhalení projektu je naplánované na 28. listopadu.

Crypto Bull Society

V poslední době byla jednou z nejčastěji skloňovaných kolekcí ta s názvem Crypto Bull Society. Tu tvoří celkem 7 777 unikátních býků s velmi pěkně zpracovanou 3D grafikou. V době psaní článku kolem této kolekce vznikla obří komunita, která má na Discordu přes 112 tisíc členů. Autoři zatím nezveřejnili přesný termín zahájení prodeje (tzv. mintování), ale jisté je, že se tak stane ještě v průběhu tohoto měsíce.

Každý býk z kolekce je zcela unikátní – autoři pro jejich generování počítačem zkombinovali stovky různých prvků, které každé položce přidávání specifické vlastnosti. V kolekci bude rovněž několik zcela unikátních a nejvíce ceněných býků, nicméně jejich podoba (a tedy i unikátnost) bude odhalena až několik dní po mintování.

Crypto Bull Society vytvořil umělec Gal Yosef, který se specializuje na počítačovou grafiku a jeho díla v minulosti zmiňovali umělci jako Steve Aoki či Justin Bieber. Jeho umělecká díla ve fyzickém světě se prodala za více než 10 milionů dolarů. Společně se Stevem Aokim navíc vytvořili unikátní NFT, které se prodalo za 214 200 USD. Právě „krypto-býci“ jsou nejnovějším počinem tohoto nadějného umělce.

Autoři projektu zatím nezveřejnili ani přesnou cenu v síti Ethereum, za kterou bude možné položky z kolekce nakupovat. Rozhodně se ale vyplatí sledovat jejich Discord, kde se tyto informace ve správný čas objeví. Další podrobnosti najdete na oficiálních webových stránkách CryptoBullSociety.com.

 

Autor článku
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku