TOPlist

Novinky ze světa NFT: vybrali jsme kolekce, které se vyplatí sledovat (leden)

oci eyes art umeni barvy oblicej face pexels sharon mccutcheon

Pokud jste posledních několik měsíců nežili v jeskyni, určitě jste se už setkali se zkratkou NFT (non-fungible token neboli česky nezaměnitelný token). Pod těmito třemi písmeny se skrývá unikátní digitální otisk, který nelze zaměnit. Často se používá přirovnání k měnám, kdy „fungible token“, tedy zaměnitelný token, je například jedna koruna, kterou lze s kýmkoliv vyměnit za jinou korunu, a jedná se v podstatě o převod 1:1. Dostanete to stejné, co jste odevzdali.

Nezaměnitelné tokeny lze přirovnat spíše k umění, sběratelským předmětům, vstupenkám či tokenům – každý z nich je originál a jejich hodnota časem může narůst do extrémních výšin, ale stejně tak skončit v hluboké ztrátě. Díky zápisu do blockchainu skrze kryptoměnu (nejčastěji Ethereum nebo Solana) vám nakoupené NFT jen tak někdo nevyfoukne.

Ať už si o tomto fenoménu myslíte, že se jedná o skvělou investiční příležitost, nebo jen hodně přefouknutou bublinu, rozhodně je zajímavé tento trend sledovat.

Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení podle zákona čt. 256/2004 sb. o podnikání na kapitálových trzích.

V tomto článku se nicméně nechceme věnovat tomu, jak NFT nakoupit či zda se jedná o vhodnou volbu právě pro vás. Jeho cílem je vybrat aktuální zajímavé kolekce, které se v dohledné době chystají na odhalení a jsou zajímavé buď svou grafikou, nebo týmem, který za projektem stojí (ideálně samozřejmě obojí).

Tip: Pokud jste ve světě NFT nováčky a chcete se o něm dozvědět více, určitě doporučím skvělé česko-slovenské skupiny na Discordu s názvem NFT Space CZ/SK (1600 členů) a CZ/SK NFT Community (560 členů), kde najdete spoustu užitečných informací, praktických rad a především skvělou a ochotnou komunitu.

The Whitelist

V posledních dnech je jednou z nejčastěji skloňovaných kolekcí ta s názvem The Whitelist.  Tu bude tvořit rovných 10 000 postaviček s velmi pěkně zpracovanou 3D grafikou. V době psaní článku kolem této kolekce začala vznikat poměrně početná komunita, která má na Discordu téměř 35 tisíc členů. O The Whitelist je slyšet i na Twitteru – jejich profil nyní sleduje 34 tisíc lidí.

the Whitelist NFT
The Whitelist spustí prodej svých NFT na konci ledna

Termín zahájení prodeje této kolekce je naplánován na 31. ledna. Každá postavička z kolekce je zcela unikátní – autoři pro jejich generování počítačem zkombinovali stovky různých prvků, které každé položce přidávají specifické vlastnosti. V kolekci bude rovněž několik zcela unikátních a nejvíce ceněných postav. Stejně jako u jiných kolekcí v tomto článku bude jejich podoba odhalena až několik dní po mintu (prodeji).

Na Twitteru i Discordu navíc stále máte šanci získat místo na white-listu. Na Twitteru je to díky různým soutěžím, na Discordu naopak za pomoc a přínos komunitě. Další informace o projektu naleznete na jeho oficiálních stránkách. Autoři navíc nechtějí zůstat jen u možnosti využití NFT jako profilového obrázku, ale plánují i akce v reálném světě.

Za projektem stojí poměrně silný tým, který není (jako u většiny projektů anonymní) – jeho zakladatelem je Jordan Norwood, který v minulosti hrál NFL a stal se šampionem Super Bowlu. V případě, že vás The Whitelist zaujal, mrkněte se na jeho podrobný white paper, kde se o projektu dozvíte další informace.

Roborovksi

Za valnou většinou NFT projektů stojí často inovativní lidé, jejichž hlavní slabinou je to, že nejsou příliš známí. To ovšem není případ nezaměnitelných tokenů od firem S’YA Concept a Caravan Studio, které vytvořily sérii 10 tisíc unikátních ilustrací vražedného křečíka Roborovského podle krátkého animovaného filmu s prostým názvem Roborovski. Projekt Roborovski zaštiťují také hollywoodské hvězdy Dev Patel (Milionář z chatrče) a Tilda Cobham-Hervey (Hotel Mumbai).

Roborovski 1
NFT projekt Roborovski

„Jsme nadšeni, že můžeme spustit kolekci NFT podle filmu Roborovski, který je pro nás ztělesněním zajímavého směru, kterým se nezaměnitelné tokeny vydávají. Nejenže vlastníci NFT získají možnost snímek kdykoli zhlédnout, ale získají také právo vybírat licenční poplatky za užití nezaměnitelného tokenu a právo hlasovat, kudy se bude ubírat budoucnost značky Roborovski – ať už jde o film, televizní seriály, či metaverse,“ říká Natalya Pavchinskaya, zakladatelka a ředitelka S’YA Concept.

Právě možnost podílet se na budoucnosti značky Roborovski je jednou z hlavních předností tohoto NFT projektu. Navíc prvních 20 vlastníků (kteří si pořídí minimálně 5 NFT Roborovski), dostanou limitovanou edici propagačního zboží podepsaného kreativním týmem stojícím za celým projektem. Kolekce půjde do prodeje už 15. února, přičemž cenu za jeden token prozatím autoři nezveřejnili.

Roborovski 2
Roborovski

Film Roborovski se točí okolo ninja křečíka, kterého nechce nikdo adoptovat a který si zároveň nerozumí ani s ostatními zvířaty ve zverimexu. Právě tato negativní zkušenost ho donutí vydat se na vražednou výpravu za pomstou. Film se snaží s pomocí komických prvků poodhalit temný svět osamění a zoufalství. Discord tohoto kanálu je nyní pro veřejnost uzavřený, nicméně nám se s tvůrci projektu podařilo vyjednat přístup na jejich kanál skrze tuto pozvánku. Jen pozor, platná bude pouze 24 hodin.

Hatchlingz

Při pohledu na art této kolekce se snad každému vybaví Angry Birds. Hatchlingz vsázejí na roztomilost opeřených ptáků, kterých bude dohromady vygenerováno přesně 10 000. Rozděleni budou celkem do tří ras lišících se raritou. Nejvíce (6000) bude kuřat (Chickens of Logrim), 3000 připadne na draky Dragons of Arbustal a 1000 bude nespecifikovaných a zřejmě také nejvíce ceněných.

hatchlingz nft

Jednotlivé opeřence bude rovněž možné využít v chystané online hře, nicméně o té zatím autoři příliš mnoho detailů neprozradili. Každý Hatchlingz bude při držení generovat $YOLK token, který půjde následně využít v rámci herního titulu. Pokud se vám z vejce vylíhne legendární Hatchlingz, bude vám každý den generovat 10 tokenů $YOLK, raritní 5 $YOLK a klasický 2 $YOLK.

Komunita na jejich Discordu zatím čítá jen něco přes pět tisíc členů, nicméně je to kvůli tomu, že je kanál dočasně uzavřený (odkaz). Pokud byste se k projektu chtěli připojit, doporučujeme sledovat jeho oficiální webové stránky či Twitter, kde budete upozorněni, jakmile se jeho Discord znovu zpřístupní. Zahájení prodeje kolekce je naplánováno na únor, nicméně cena zatím stanovena nebyla; autoři se ji chystají oznámit později.

Frenly Flyz

Na závěr lednového přehledu pro vás máme tip na poměrně nenápadnou kolekci, která má na Discordu zatím pouze necelé dva tisíce členů, ale přesto je na jiných kanálech poměrně často zmiňována. Takto nízký počet uživatelů je navíc způsobem tím, že autoři Discord otevírají jen na určitý čas skrze upozornění na Twitteru.

frenly flyz
Frenly Flyz na první pohled působí jako velmi malý projekt, stojí za ním ale poměrně silný tým

Kolekci Frenly Flyz, neboli přátelské mušky, bude tvořit celkem 8888 NFT kresleného hmyzu. Datum zahájení prodeje je naplánováno na 10. února, majitelé tzv. Fly Passu budou moci nakupovat o 5 dní dříve. Cena ve volném prodeji byla stanovena na 0,05 ETH s limitem nákupu maximálně 6 NFT na peněženku. V případě, že se vám na projekt podaří získat white-list, například skrze různé soutěže na jeho Discordu, budete Frenly Flyz moci nakoupit za nepatrně nižší cenu (0,035 až 0,04 ETH).

Za Frenly Flyz stojí poměrně početný tým známých tváří z NFT světa, což projektu dodává na důvěryhodnosti. Otcem celé kolekce je Paulo Alexander Dela Cruz, který v minulosti spolupracoval na NFT projektech Galaxy Fight Club (aktuální floor na OpenSea je 0,85 ETH), KaijuKingz (floor 1,6 ETH), Space Yetis (floor 0,3 ETH) či Primal Beasts.

Oficiální webové stránky projekt nemá, novinky máte možnost sledovat na jeho Twitteru či Instagramu.

Autor článku Michal Javůrek
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Kapitoly článku