Zdroj: Meta Legends Twitter

Novinky ze světa NFT: vybrali jsme kolekce, které se vyplatí sledovat

Kdo se alespoň trochu zajímá o moderní technologie, jistě narazil na zkratku NFT (non-fungible token, neboli česky nezaměnitelný token). Pod těmito třemi písmeny se skrývají digitální dokumenty, které nelze zaměnit. Často se používá přirovnání k měnám, kdy „fungible-token“, tedy zaměnitelný token, je například 1 Kč, kterou lze s kýmkoliv vyměnit za jinou 1 Kč, a jedná se v podstatě o převod 1:1. Dostanete to stejné, co jste odevzdali.

Nezaměnitelné tokeny lze přirovnat spíše k různým sběratelským předmětům či umění – každý z nich je originál a jejich hodnota časem může narůst do astronomických výšin, či naopak skončit v propadlišti dějin.

Ať už si o tomto fenoménu myslíte, že se jedná o skvělou investiční příležitost, nebo jen hodně nafouklou bublinu, rozhodně je zajímavé tento trend sledovat. Díky zápisu do blockchainu skrze kryptoměnu (nejčastěji ethereum) vám nakoupené dílo jen tak někdo nevyfoukne.

Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení podle zákona č. 256/2004 sb. o podnikání na kapitálových trzích.

V tomto článku se nicméně nechceme věnovat tomu, jak NFT nakoupit či zda se jedná o vhodnou volbu právě pro vás. Jeho cílem je vypíchnout aktuální zajímavé kolekce, které se v dohledné době chystají na odhalení a které byste si neměli nechat uniknout, ať už se chystáte do NTF investovat, či jen chcete pozorovat, jak se tento trend bude vyvíjet.

Meta Legends

V poslední době byla jednou z nejčastěji skloňovaných kolekcí ta s názvem Meta Legends. Tu tvoří celkem 12 345 unikátních postav, které mají sloužit jako vaše alter ego v Metaverse. V době psaní článku kolem této kolekce vznikla velmi početná komunita, která má na Discordu téměř 75 tisíc členů a každým dnem dále narůstá. Za kolekcí stojí tým třinácti lidí, z nichž někteří už mají s NFT projekty bohaté zkušenosti.

meta legends
Meta Legends bude jednou z nejsledovanějších kolekcí listopadu

V celé kolekci bude zastoupeno několik typů postav, které se budou lišit svými unikátními prvky a vlastnostmi. Vůbec nejvíce cenění budou Celestials, který bude v celé sérii pouze 16. Druhou nejcennější skupinou budou tzv. Burners, třetí se 111 položkami budou Roboters.

Celkem 444 generovaných avatarů bude spadat mezi tzv. Goldbois, 1 777 bude Matrix Angels, kteří našli inspiraci ve stejnojmenném kultovním filmu.Vůbec nejpočetnější (a tedy nejméně cennými) budou Cybers s 4 666 meta avatary a Roughts v počtu zbývajících 5 298 kusů. Na celé sérii je poutavý nejen lehce apokalyptický příběh, ale zaujme i originální 3D grafika, která jednotlivým Meta Legends dává jasně zapamatovatelných charakter.

Termín zahájení prodeje Meta Legends zatím zveřejněn nebyl, autoři na oficiálních stránkách pouze zmiňují konec listopadu, což znamená, že bychom se měli dočkat zhruba za měsíc. Známa zatím není ani cena za jednu položku ani systém, jakým bude prodej řešen. Na Discordu se rovněž můžete zkusit dostat na white-list, který vám zajistí přednostní předprodej.

Metavillage

Graficky velmi povedený a originální je projekt Metavillage v síti Solana. Ten nabídne zatím nespecifikovaný počet NFT s různými světy, které se mezi sebou budou lišit ve stovkách různých parametrů a vlastností. Některé nabídnou moderní budovy, jiné prastaré chýše, ale nouze nebude ani o lodě na oceánu a další objekty. A pokud byste je všechny poskládali dohromady, získali byste unikátní 3D svět Metavillage.

Autoři zatím nepřišli s informací, kdy kolekci uvedou do prodeje a jaká bude cena, nicméně na Discordu se tento projekt těší nebývale vysoké popularitě. Za tři dny od spuštění nabral téměř 30 tisíc uživatelů a co je důležité zmínit, nejde o boty, ale o aktivní členy. Autoři se totiž snaží boty a „mrtvé“ účty z Discordu průběžně mazat, aby okolo projektu vznikla co nejaktivnější komunita.

Metavillage doporučujeme sledovat i na Twitteru, kde autoři budou postupně zveřejňovat nové informace, a navíc se zde dělí o záběry z tvorby jednotlivých „dílů“ z celé skládačky.

BricktoPunks.

Z dílny australského týmu přichází zajímavá kolekce „kostičkových pankáčů“, kteří díky unikátnímu počítačovému algoritmu vznikli z virtuálních kostiček, který jich vygeneroval celkem 9 999. Autoři se inspirovali u jedné z nejznámějších NFT sérií CryptoPunks od LarvaLabs, nicméně do svého projektu přidali řadu unikátních prvků.

Zajímavé je dělá především jejich grafika, díky které vypadají, jako byste je složili z kostiček. Každé NFT z kolekce je unikátní a působí, jako by je skutečně skládal člověk. Datum zahájení prodeje (tzv. mintování) bylo stanoveno na 29. října ve 23:00 českého času. Jeden BrictkoPunk vyjde na 0,08 ETH. Komunita na Discordu má v době psaní článku přes 15 000 členů. Další informace o projektu najdete na oficiálních stránkách Bricktopunks.com.

Zajímavé je dělá především jejich grafika, díky které vypadají, jako byste je složili z kostiček. Každé NFT z kolekce je unikátní a působí, jako by je skutečně skládal člověk. Datum zahájení prodeje (tzv. mintování) bylo stanoveno na 15. října ve 2:00  českého času. Jeden Crypto Unicorn vyjde na 0,1 ETH a maximálně bude možné nakoupit 3 položky na transakci.Komunita na Discordu má v době psaní článku přes 17 000 členů. Další informace o projektu najdete na oficiálních stránkách.

Divine Anarchy

Dalším projektem, který v posledních dnech rezonuje ve světě NFT, je Divine Anarchy. Soubor celkem 16 011 počítačem generovaných NFT bojovníků s kreslenou grafikou v anime stylu, které navíc bude možné využít i v připravované sandboxové hře. Autoři připravili celkem devět typů postav, respektive pokrevních linií, které se od sebe budou lišit nejen vzhledem, ale i unikátními vlastnostmi či předměty ve výbavě.

divine anarchy NFT
Divine Anarchy má na Discordu více než 90 000 uživatelů

Od Genesis, přes Nubians, až po Europeans – každá z pokrevních linií bude mít svou temnou sílu, se kterou bude možné bojovat proti ostatním. Každé NFT bude díky své grafice a vlastnostem zcela unikátní a v sérii tedy nebudou dvě stejná. Za kolekcí stojí tým trojice autorů, kterým se v poměrně krátké době povedlo na Discord kanálu získat více než 90 000 uživatelů, a další každým dnem přibývají.

Cena za jedno NFT Divine Anarchy byla stanovena na 0,09 ETH, přičemž na jednu peněženku MetaMask bude možné nakoupit maximálně 20 NFT, což je v porovnání s ostatními kolekcemi poměrně vysoké číslo. Přesný termín spuštění prodeje zatím nebyl zveřejněn, ale vše nasvědčuje tomu, že se dočkáme na začátku listopadu. Další informace o projektu najdete na jeho oficiálních stránkách DivineAnarchy.com.

Divine Anarchy NFT Trailer
Autor článku
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku