Domů » Články » Novinky ze světa NFT: vybíráme kolekce, které se vyplatí sledovat

Novinky ze světa NFT: vybíráme kolekce, které se vyplatí sledovat

Kdo se alespoň trochu zajímá o moderní technologie, jistě narazil na zkratku NFT (non-fungible token, neboli česky nezaměnitelný token). Pod těmito třemi písmeny se skrývají digitální dokumenty, které nelze zaměnit. Často se používá přirovnání k měnám, kdy „fungible-token“, tedy zaměnitelný token, je například 1 Kč, kterou lze s kýmkoliv vyměnit za jinou 1 Kč, a jedná se v podstatě o převod 1:1. Dostanete to stejné, co jste odevzdali.

Nezaměnitelné tokeny lze přirovnat spíše k různým sběratelským předmětům či umění – každý z nich je originál a jejich hodnota časem může narůst do astronomických výšin, či naopak skončit v propadlišti dějin.

Ať už si o tomto fenoménu myslíte, že se jedná o skvělou investiční příležitost, nebo jen hodně nafouklou bublinu, rozhodně je zajímavé tento trend sledovat. Díky zápisu do blockchainu skrze kryptoměnu (nejčastěji ethereum) vám nakoupené dílo jen tak někdo nevyfoukne.

Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení podle zákona č. 256/2004 sb. o podnikání na kapitálových trzích.

V tomto článku se nicméně nechceme věnovat tomu, jak NFT nakoupit či zda se jedná o vhodnou volbu právě pro vás. Jeho cílem je vypíchnout aktuální zajímavé kolekce, které se v dohledné době chystají na odhalení a které byste si neměli nechat uniknout, ať už se chystáte do NTF investovat, či jen chcete pozorovat, jak se tento trend bude vyvíjet.

BricktoPunks.

Z dílny australského týmu přichází zajímavá kolekce „kostičkových pankáčů“, kteří díky unikátnímu počítačovému algoritmu vznikli z virtuálních kostiček, který jich vygeneroval celkem 9 999. Autoři se inspirovali u jedné z nejznámějších NFT sérií CryptoPunks od LarvaLabs, nicméně do svého projektu přidali řadu unikátních prvků.

Zajímavé je dělá především jejich grafika, díky které vypadají, jako byste je složili z kostiček. Každé NFT z kolekce je unikátní a působí, jako by je skutečně skládal člověk. Datum zahájení prodeje (tzv. mintování) bylo stanoveno na 29. října ve 23:00 českého času. Jeden BrictkoPunk vyjde na 0,08 ETH. Komunita na Discordu má v době psaní článku přes 15 000 členů. Další informace o projektu najdete na oficiálních stránkách Bricktopunks.com.

Gorilla Club

Už za dva dny, konkrétně 18. října ve 23:00 českého času, začne prodej kolekce Gorilla Club, která vsází na populární tématiku opic, která ve světě NFC táhne. Celkem série nabídne 10 000 počítačem generovaných obrázků, které nabídnou kombinace zhruba stovky různých prvků a vylepšení.

gorilla club NFT
NFT kolekce Gorilla Club zamíří do prodeje 18. října

Kolem kolekce vyrostla poměrně velká komunita uživatelů – jejich Discord se v době psaní článku pyšní téměř 65 tisíci členy. Mintovací cena za jednu položku byla stanovena na 0,05 ETH. V případě, že vás projekt zaujal, mrkněte se na jeho webové stránky, kde najdete více informací.

Alpacadabraz

Pokud  máte rádi osmibitovou grafiku, mohl by vás zaujmout projekt Alpacadabraz, který zahrnuje celkem 9669 podivných zvířecích příšerek, které žijí v síti Ethereum. Autoři při jejich generování vytvořili kombinace ze zhruba stovky různých předmětů a vlastností. Jen typů pokrývky hlavy je například 21, očí 35 a pozadí 30. A aby toho nebylo málo, některé z nich budou částečně animované.

Alpacadabraz jsou rovněž vůbec prvním NFT projektem, který bude kompletně prodávaný skrze white-list. Autoři se díky tomu chtějí při prodeji vyhnout gas-wars. Podmínky pro získání white-listu najdete na jejich Discordu, který aktuálně čítá zhruba 27 tisíc členů. V případě, že tento prodej nestihnete, budete moci využít nákupu „z druhé ruky“ skrze OpenSea. Spuštění prodeje je naplánováno na 22. října, cena za jednu položku bude 0,069 ETH. Autoři ke kolekci spustili i webovou stránku, kde najdete další užitečné informace.

Nun-Fungible Fungi

Velmi originální kolekcí jsou tzv. nezaměnitelné houbičky. Celou sérii tvoří celkem 10 000, respektive 10 1000 počítačem generovaných hub ve 3D, přičemž každý je navíc animovaná, což projektu dodává na originalitě. Autoři připravili celkem tři typy hub – klasické, unikátní a kouzelné. První série 100 houbiček je již k dispozici na OpenSea za poměrně sebevědomou cenu, floor je aktuálně 14 ETH. Autoři chtějí z prodeje této první série houbiček získat peníze na další financování projektu.

fungi nft
NFT projekt Nun-Fungible Fungi

Vůbec nejvíce ceněné budou kouzelné houbičky, kterých bude v portfoliu pouze 0,3 %. Druhá skupina unikátních houbiček bude mít téměř 32% zastoupení a na klasické připadne zbývajících 68 % NFT položek. Tento projekt se v současné době nachází ve startovací fázi, což znamená, že nyní nabírá komunitu na Discordu. V době psaní tohoto článku měl jejich kanál přes 16 tisíc členů. Autoři kolekce si dokonce připravili povedené video, které odhaluje ty nejunikátnější houbičky i jejich příběh.

Welcome to Non-Fungible Fungi

Autoři zatím nesdělili, jaká bude mintovací cena za jednu položku, ale pravděpodobně se opět dočkáme tzv. Holandské aukce, kdy se cena bude postupem času snižovat (pravděpodobně z 0,3 ETH níže až na 0,1 ETH). Stejně tak zatím nebyl zveřejněn přesný termín zahájení prodeje této kolekce, ale odhadujeme, že se tak stane v druhé polovině listopadu. Další informace najdete na oficiálních stránkách Nun-Fungible Fungi.

QuacksNFT

QuacksNFT je série 10 000 generovaných NFT kachniček, které můžete využít třeba jako své avatary. Autoři navíc přislíbili, že budou každý měsíc podporovat neziskovou organizaci Ocean Cleanup, která se stará o čištění moří a oceánů. I v tomto případě platí, že jednotlivé kachničky budou generovány na základě více než stovky různých předmětů a vlastností.

Tvůrci si připravili více než 30 pozadí, 28 pokrývek hlavy, 48 typů oblečení. Navíc bude k dispozici i speciálních 20 kachniček z limitované edice, které se autorům odkryjí až po představení. Komunita na Discordu měla v době psaní článku zhruba 20 tisíc členů. Přesný termín spuštění prodeje zatím autoři neoznámili – v tuto chvíli probíhá rozšiřování komunity v diskuzní aplikaci Discord. Cena za jednu položku byla stanovena na 0,05 ETH. Další podrobnosti o QuacksNFT naleznete na oficiálních stránkách.

ARKIPELAGO

Na počátku bylo osm bohů, kteří viděli mnoho částí světa, do kterých se ihned zamilovali. Následně se rozhodli vytvořit čtyři velké ostrovy, na kterých vznikla království lidí a zároveň místa, která by bohové mohli považovat za své domovy. Ostrovy po dvojicích obsadili a dali krajinám vlastnosti, do kterých promítli své osobnosti a povahu. Následně bohové vytvořili první obyvatele, kteří by krajiny obdělávali a dokázali v nich žít.

Arkipelago main

Právě těmito slovy tvůrci lákají na novou NFT sérii s lehce mysteriózním názvem Arkipelago. Tu bude tvořit celkem 10 000 unikátních 3D postav (obyvatel ostrovů), které se od sebe budou lišit výbavou a bonusovými předměty. Za celým projektem stojí tým téměř dvaceti lidí. Mintování je naplánováno na 29. října v 5:00 našeho času. Cena za jeden Arkipel pass, který budete moci následně změnit za jednu z postav, zatím stanovena nebyla, ale odhadujeme, že se bude pohybovat v rozmezí 0,07 až 0,1 ETH.

Komunita na Discordu zatím čítá necelé dva tisíce uživatelů a těm nejaktivnějším autoři nabízejí možnost nechat se zařadit na white-list pro předprodej, v rámci kterého je nákup vždy výhodnější. Pokud vás Arkipelago zaujalo, mrkněte se na jejich oficiální webové stránky.

Puzzle People

Další čerstvou kolekcí je Puzzle Project, který v tuto chvíli nabírá nové členy na Discordu. Jedná se o zajímavou kolekci 10 000 generovaných obrázků, respektive lidí, kteří jsou složeni z nejrůznějších dílků – odtud název Puzzle People.

Autoři zatím k projektu příliš mnoho informací nezveřejnili. Víme pouze, že půjde o sérii v síti Ethereum, nicméně to je vše. Termín mintování bude zveřejněn později, stejně jako cena za jeden kus. V současné chvíli projekt nemá ani webové stránky, odkázat vás tak můžeme pouze na jejich Twitter či Discord.

Mad Ape Tournament

Další kolekcí v dnešním článku opět tvoří opice. Celkem půjde o sérii 10 000 počítačem generovaných NFT, při jejichž navrhování se autoři inspirovali u her, anime, meme a také v pop culture. V tomhle případě budou ale jednotlivé charaktery spojeny s chystanou hrou s prvky RPG, o které autoři více informací prozradí později.

Každá z opic byla vygenerována ze stovek ručně kreslených detailů a některé z kolekce obsahují skutečně unikátní prvky, které byste měli dokázat zúročit právě v chystané hře (ukázku si můžete prohlédnout v přiloženém videu).

Mad Ape Tournament Teaser

Jedno Mad Ape NFT vyjde na 0,077 ETH. Ke spuštění prodeje dojde 30. října, v tuto chvíli probíhá rozšiřování komunity na Discordu, kde je aktuálně přes 20 tisíc členů. Další informace najdete na oficiálních stránkách.

Sinners Renaissance

Pokud máte rádi pestré barvy a 3D tvary, mohla by vám padnout do oka kolekce „hříšníků“. Ta tentokrát nenabídne jen identicky vypadající obrázky lišící se pouze v množství generovaných předmětů – některé položky namísto masek nabídnou rovnou celé postavičky, a některé dokonce budou animované. Všechny tyto prvky budou jednotlivým hříšníkům přidávat na unikátnosti a samozřejmě i zvyšovat jejich cenu.

sinners nft

Autoři zatím neprozradili, za jakou cenu budou jednotlivé položky z kolekce prodávat, nicméně termín spuštění veřejného prodeje je naplánován až na 12. prosince. Do té doby chtějí tvůrci vybudovat silnou komunitu na Discordu (ta aktuálně čítá jen okolo pěti tisíc členů). Další informace o Sinners Renaissance zjistíte z oficiálních stránek.

Illuminati 3.0

Poměrně mladým projektem, který začal na Discordu nabírat nové články, jsou Illuminati 3.0. Oficiální webová stránka zatím nebyla spuštěna, k dispozici je pouze twitter, který naznačuje, že majitelé NFT z této série budou mít přístup do soukromé skupiny, kde si budou moci vzájemně sdílet zajímavé informace z Metaverse.

illuminati 3 NFT
Illuminati 3.0 – Initiation NFTs on Immutable X

Oficiální Discord byl založen teprve před třemi dny, avšak za tu dobu už autoři dokázali získat přes 15 tisíc zájemců, aniž by byl odhalen jeden jediný náhled z celé série. Autoři přislíbili, že podrobnější informace zveřejní v následujících dnech. Do té doby zůstává tahle série zahalena rouškou tajemství, což je možná právě ten prvek, který ji mezi uživateli dělá tak zajímavou. I když drobná nápověda tu přece jenom je, najdete ji v tomto tweetu.

Sledujete dění ve světě NFC? Zajímaly by vás další články na toto téma? Dejte nám vědět do diskuze.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

Diskuze k článku

  1. chvalim ze se tomu tady chalani venujete, za me zajimavy obsah. nechcete pripravit neco i o CZ/SK umelcich co maji NFT?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).