Domů » Bleskovky » Novinky v microSD kartách: kapacita až 1TB a rychlost jako SSD

Novinky v microSD kartách: kapacita až 1TB a rychlost jako SSD

Veletrh MWC byl bohatý i na novinky z oblasti paměťových karet. Výrobci Micron a Western Digital v Barceloně odhalili své karty s kapacitou 1 TB.

Karta od Micronu využívá modernější technologii 3D quad-cell QLC NAND s 96 vrstvami, díky které dosahuje zápisu dat rychlostí až 95 MB/s. Ve čtení však za konkurentem zaostává, jejím maximem je 100 MB/s.

Karta od Western Digital nazvaná SanDisk Extreme UHS-I si poradí se zápisem rychlostí 90 MB/s a rychlostí čteční až 160 MB/s. Na rozdíl od Micronu známe její cenu a dostupnost – na trh půjde v dubnu letošního roku za cenu 450 USD (asi 10 200 korun bez DPH).

microSD karty čeká obrovské zrychlení

Pokud se vám výše uvedené rychlosti zdají příliš nízké, možná vás potěší novinka od SD Assiciation, která představila karty microSD Express. Tento nový formát využívá rozhraní NVMe 1.3 a protokol PCIe 3.1, a je připraven na rychlosti blížící se 1 GB/s. S nimi mohou nové karty konkurovat počítačovým SSD diskům.

The Benefits of microSD Express

Karty formátu microSD Express fyzicky obsahují dvě řady pinů, jsou ale se současnými čtečkami zpětně kompatibilní, byť samozřejmě s nižší rychlostí. Kromě výrazně vyšších přenosových rychlostí se máme těšit na nižší spotřebu a schopnosti komunikace s ostatními komponentami bez komunikace s procesorem.

Kdy nové microSD Express karty dorazí, zatím SD asociace neoznámila.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. 1 Gb/s je menej ako tych 160 MB/s, co zvlada ta karta od Sandisku

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).