Domů » Bleskovky » Nové datové centrum u polárního kruhu: Podívejte se, jakým způsobem Facebook chladí své servery

Nové datové centrum u polárního kruhu: Podívejte se, jakým způsobem Facebook chladí své servery

Mark Zuckerberg, zakladatel sociální sítě Facebook, se na svém profilu pochlubil několika zákulisními fotografiemi nově vybudovaného datacentra. Moderní budovy se nacházejí na severu Švédska v přístavním městě Luleå. Lokalitu si Facebook vybral záměrně, zejména kvůli chladnému počasí.

Zatímco Microsoft se zabývá spíše možnostmi, jak své servery uchladí pod hladinou vody, Facebook jde na věc úplně jinak – svá centra buduje v chladných oblastech, aby si co nejvíce ulehčil práci s chlazením. Nové datové centrum se přitom nachází pouhých 112 kilometrů od hranice severního polárního kruhu.

Díky chladnému klimatu může Facebook svůj komplex chladit „přírodně“ a navíc spotřebuje oproti běžným datacentrům až o 40 % méně energie. Zuckerberg dále dodává, že hlavní budova je přibližně stejně velká, jako šest fotbalových hřišť. Posuďte sami.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

4 komentářů

  1. Zaneřádit planetu ještě víc nějakým hegešem. Ať si to Zukr staví u sebe na zahradě…….

  2. hamoun (neregistrovaný)

    Ostrava na trubce je dost dobrá :)

  3. Ensferi (neregistrovaný)

    A pak proč je fb tak zasekanej.. když máme data na uplně někde v pr****

  4. LufyCZ (neregistrovaný)

    By byla sranda tam hodit atomovku ;-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).