Nová hudební služba od Google: YouTube Red a Play Music se spojí

Lyor Cohen, vedoucí hudební divize Googlu, potvrdil na diskuzi v New Yorku, že se služby Google Play Music a YouTube Red spojí. Vznikne tak přehlednější způsob, jak konzumovat hudbu z ekosystému Googlu.

Na úvod je třeba si ujasnit, jak vlastně v současnosti hudební nabídka Googlu vypadá. Situace totiž není vůbec přehledná – společnost nabízí placenou variantu YouTube zvanou Red, která odstraňuje reklamy z videí a umožňuje je ukládat offline. Pokud si tuto (na našem trhu nedostupnou) službu předplatíte, získáte však zároveň přístup k čistě hudební službě Play Music, která funguje stejně jako třeba oblíbené Spotify. A aby toho nebylo málo, je zde ještě YouTube Music, což je vlastně klasické YouTube, pouze s čistě hudebním obsahem. Nyní zřejmě vedení Googlu usoudilo, že takto rozvětvená nabídka není úplně ideální a pokusí se ji spojit.

YouTube Red je zatím nabízeno pouze v minimu zemí. Play Music oproti tomu najdeme v 64 státech.

Cohen se vyhnul otázce, zda-li zaniknou samostatné aplikace (resp. weby) pro obě služby a vznikne nová. Řekl pouze, že důležité je nabídnout jedinou nabídku předplatného pro obě služby. Zatím tak můžeme pouze spekulovat, jak případné sloučení bude v praxi vypadat. Jsou dvě možnosti – buď v rámci jednoho předplatného získáme opět v podstatě dvě služby, které budou ale blíže propojené, nebo YouTube Red zcela zanikne a integruje se přímo do Play Music. Jako pravděpodobnější se z dosavadních vyjádření nicméně jeví první varianta.

Pro náš trh ale bude mít přínos jakákoliv z možných variant, YouTube Red zde totiž není oficiálně dostupné, zatímco Play Music ano. Je tak téměř jisté, že sloučení povede k dostupnosti obou služeb (ať už samostatných, či zcela sloučených) v našich končinách.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku