Domů » Bleskovky » Nová česká 3D tiskárna Prusa MINI: lákavá cena bez kompromisů?

Nová česká 3D tiskárna Prusa MINI: lákavá cena bez kompromisů?

Josefa Průšu a jeho tiskárny Prusa i3 zná asi každý, kdo se trochu zajímá o 3D tisk. Jeho tiskárny již dlouho patří ke standardu ve svém oboru a jsou populární po celém světě. Spoustu zájemců o to, si 3D tisk prostě jen vyzkoušet, ale možná dosud odrazovala jejich cena. Levnější stavebnicová varianta aktuální generace Prusa i3 MK3S totiž stojí 19 990 Kč.

Před několika dny však byla představena menší verze této tiskárny, Prusa MINI. Ta se prodává za cenu 9 990 Kč, přičemž to nevypadá, že by se na nabídce funkcí šetřilo.

Nejen pro začátečníky

Tiskárna Prusa MINI nabízí tiskový objem 18×18×18 cm, což je jen o několik centimetrů méně než u velké i3 MK3S. Z výbavy stojí za zmínku vyměnitelné ocelové tiskové pláty s kalibrací Mesh Bed Leveling, LAN připojení, příprava na budoucí podporu Wi-Fi a barevný displej. Na něm se po připojení USB disku zobrazí nahraný 3D model.

prusa mini 3D 2
Porovnání Prusa MINI s větší a dražší Prusa i3 MK3S.

Tiskárna cílí i na začátečníky, takže by mělo být možné ji používat zcela laicky. Sestavení z pouhých tří dílů tak zabere jen několik minut, po nichž by mělo stačit zapnout automatickou kalibraci. Následný tisk z USB nebo LAN už poté může fungovat takzvaně na jedno kliknutí.

V tiskové zprávě k představení Prusa ale zdůrazňuje, že tiskárnu lze využít i pro pokročilejší úkoly. Podporuje totiž vyměnitelné trysky, jako volitelný doplněk lze pořídit senzor filamentu. V budoucnu se softwarovou aktualizací tiskárna také naučí pracovat s připojenou kamerou a bude ji možné zapojit do tiskové farmy až 500 centrálně řízných tiskáren.

Nová česká 3D tiskárna Prusa MINI je dostupná k předobjednání již nyní, dodání lze očekávat od listopadu. Podrobné parametry najdete na oficiálním webu výrobce.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Dano
Anonym
Dano
Offline

Je to možné? Taká super vec za výbornú cenu a nikto to ani neokomentuje?

uni
Uživatel
uni
Offline

Nj, není to Apple:)