Domů » Bleskovky » Notebook do kapsy: jemný 7″ displej, Windows 10 a 480 gramů

Notebook do kapsy: jemný 7″ displej, Windows 10 a 480 gramů

Na serveru pro kolektivní financování Indiegogo aktuálně běží kampaň na zajímavý kapesní notebook GPD Pocket. Zařízení působí jako modernější databanka, ostatně jeho půdorysné rozměry jsou srovnatelné s malým tabletem, přesto se jedná o „klasický“ notebook se systémem Windows 10; slovo klasický však berte s velkou rezervou.

gpd-win

Notebook má v zavřeném stavu rozměry 180 × 106 × 18,5 mm a hmotnost 480 gramů, je to tedy skutečně kolibřík. Některé notebooky dnešní doby se pyšní téměř poloviční tloušťkou, ovšem necelé dva centimetry jsou v tomto případě omluvitelné, někam se musí vejít akumulátor, a také porty, kterých je na pravé straně nečekaně hodně – USB-A (USB 3.0), USB-C (USB 3.0), HDMI a 3,5mm jack na sluchátka. Tělo notebooku je zhotoveno z hořčíkové slitiny, tudíž by mělo být velmi pevné.

The indiegogo campaign for GPD Pocket started now

GPD Pocket disponuje dotykovým 7palcovým IPS displejem s rozlišením 1 920 × 1 200 pixelů, jemnost tak dosahuje 323 ppi. Adekvátně k displeji je pak zmenšená klávesnice, která navíc obsahuje trackpad s ovládacími tlačítky. Rozložení kláves je standardní QWERTY, avšak kvůli velikosti zde došlo k několika ústupkům – funkčních kláves je pouze šest, další je nutné vyvolat přes FN, netradičně jsou také umístěny klávesy tab a backspace.

pocket-4

O výkon zařízení se stará čipset Intel Atom x7-Z8700 s taktem 1,6 GHz, který není žádným trhačem asfaltu, ale jednodušší práci v terénu zastane. Procesoru jsou k ruce 4 GB operační paměti, data je možné ukládat na nerozšiřitelné 128GB eMMC úložiště, konektivitu zajišťuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.1. Výdrž až 12 hodin při práci má na starosti nevyměnitelný akumulátor o kapacitě 7 000 mAh.

Na GPD Pocket se na Indiegogo začali zájemci skládat včera, po pár hodinách se již podařilo cílovou částku 200 tisíc dolarů nashromáždit. Do konce kampaně ještě zbývají dva měsíce, v nichž je možné si zařízení zakoupit. Verze s Windows 10 či Ubuntu vyjde na 399 dolarů (asi 10 300 korun bez DPH) a má být dostupná letos v červnu, cena v běžném prodeji se pak zvedne na 599 USD (asi 15 400 korun bez DPH).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. Uf. Během čtení jsem tak nějak pořád chápal, že by to mohl někdo na něco využít, ale ta cena? Pět tisíc bych ještě pochopil, ale jejich cenovka mi přijde dost uhozená.

 2. Chápu to dobře že to musím zaplatit teď a dostanu to až za půl roku? Tak to ať jdou někam, jdu pro ten yogabook bez klávesnice

 3. No klidně by si to vystačilo s HD displejem. A Power místo Backspace budou do jednoho nenávidět všichni.

 4. Power mi přijde spíš místo efka, já bych backspace hledal tam kde je printscreen.

  • Já mám Backspace vedle plus a rovná se, ty ne?:) To už je ale vcelku jedno, je to prostě blbě. Po 30ti letech se stále někteří plácají v tom, jak má klávesnice vypadat….

   • No to mám taky, ale zase jsem tak nějak zvyklý, že backspace není úplně v nejvrchnější řadě a hlavně že je o řadu výš, než QWERTZ řada, takže proto bych asi instinktivně sahal tam. To je ale jedno. V tomhle případě tu nestandardní klávesnici i chápu, přeci jen při této velkosti je priorita co nejlépe rozložit základní klávesy s písmeny.

   • shepii (neregistrovaný): Jenže normálně máš nad Backspace mezeru, eFka jsou fyzicky oddělená. Tedy na Backspace prakticky mířím jako na tu poslední řadu. Ne že tam sahám poslední řada -1 dolu.
    Samozřejmě že nestd. klávesnice je zde kompromisem, ale Power můžeš dát doslova kam chceš, třeba z boku nebo když na to přijde, i zespodu, stejně budeš PC uspávat a probouzet sklopením displeje. Má to jen dvě hodně blbá umístění, místo Esc nebo ještě hůře, místo Backspace, viz tito borci.

    Ta klávesnice ale má další dost závažné ergonomické potíže. Např. běžně používáš Ctrl+Enter pro odeslání, což je jednoruč hmat, tady tě ale nutí k dvouručnímu.
    A další problém je nedostatečně (prakticky vůbec) oddělené směrové šipky, nahmátnutí pro pohyb kurzoru v textu nebo na soubor bude peklo. Buďme upřímní, kdo na tom bude prgat, aby potřeboval v prvním sledu dostupnou sadu závorek, kterou běžně opravdu nepotřebujeme? Takže i ten tebou zmíněný focus na rozložení základních kláves dost pokulhává.

   • Tím rozložením základních kláves jsem myslel opravdu jen ty základní s písmeny, aby to aspoň byla qwertz, když už je to taková bída :) Jinak jak píšeš, nemá smysl řešit zbytek, to je otřes sám o sobě. Já ani nechápu celou tu koncepci, kdy mám na úkor nepoužitelné klávesnice takhle malé zařízení, ale k čemu.? Ale to už je věc jiná.

 5. Takže něco jako reinkarnace netbooku, chápu to správně? Steve Jobs: „The problem is netbooks aren’t better at anything.“

  • Přesněji mladíku, UMPC:)
   Netbooky mají dnes evoluci v Atom konvertiblech.

   • V 38 mladíkem… ale jo, proč ne :D

   • No že nepamatuješ dobu před netbookovksou, UMPC, typický představitel Sony, který tu pravda nemělo nijak silné zastoupení, takže negeeky to snadno minulo:)

 6. A kde je ta klávesa FN? Buď jsem splepej…Ať hledám jak hledám tak ji nevidím.

 7. Mate tam chybu v parametrech, neni tak 4GB RAM ale 8GB RAM

 8. Co takhle dualboot win+android,nebo remix os,sim card slot.Stačil by mi i 6palcový dotykový displej,větší baterie,min 13mpx foťák,oddělitelná klávesnice.Bral bych vzhled jako herní konzole – např. psp – směrový šipky – enter,escape,x,a,y,c,postraně dva čudly.

  • Takže vlastně klasický Windows tablet s aplikací pro virtuální ovládací prvky jako překryvná vrstva a k tomu klávesnici a myš. Otevři si CZC a vybírej:)

   • Aha, tak on moc výběr není…

   • Škoda,snad nová verze bude lepší.To už xiaomi má lepší tablet s klasickým windows 10..Ta klávesnice nejde oddělit?Intel má snad i lepší procesory ne?Stačil by mi model bez klávesnice,ale nemá wi-fi,Gprs,sim card slot,micro sd slot…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).