Domů » Bleskovky » Nokii se nedaří: Už ani ve Finsku není jedničkou v počtu prodaných telefonů

Nokii se nedaří: Už ani ve Finsku není jedničkou v počtu prodaných telefonů

Finsko je Nokia, Nokia je Finsko; alespoň to platilo po dlouho dobu a nikde ve světě nepotkáte tolik telefonů Lumia. Ale i tyto pevné základy v ledovém Finsku tají. Podle údajů IDC Nokia v prvním čtvrtletí letošního roku přišla o prvenství na domácím trhu. Tuto informaci publikovaly ekonomické noviny Talaussanomat, odkazují se na data analytické společnosti IDC.

   

Samsung v prvním kvartálu prodal více mobilních telefonů než Nokia. Pokud tohle není alarmující, pak už nic. Ve Finsku se za první tři měsíce prodalo 587 000mobilních telefonů, z celkového počtu bylo 73 % chytrých. Samsung získal 36 procent trhu (chytré i klasické mobilní telefony), Nokia spadla na druhou příčku s 33 procenty, třetí je Apple se čtrnácti procenty.

David Podzimek

27 komentářů

 1. Ten graf je celkem zavadejici kdyz celkove dava jen 96%

  • David Podzimek

   Chyba z mé strany, omlouvám se a děkuji za upozornění. Opraveno, zdrojem je článek, kde se nachází i původní graf: [odkaz] 1% rozdíl bude dán zaokrouhlováním. Odkazují se na IDC, které nemá regionální údaje veřejně dostupné, ale jak znám jejich výkazy, budou mít dost desetinných čísel.

 2. Strix007 (neregistrovaný)

  Problém bude v tom že v textu se píše u Samsungu 36% ale v grafu je 33%. To už jsme na 99% celkového grafu, stále někde lítá nějaké procento.

 3. Není se co divit, Evropa není baštou pro americké telefony.

 4. Pokud tohle není alarmující, pak už nic..

  tak tahle věta pobavila, zvláště když jde o 3% body :-)

  • O ty tři procenta nejde,jde o ten trend, o to že nokia už už ztratila i poslední trh. A tady jde o všechny telefony, nokia prodá mraky těch hloupých. Ve smartphonech bude rozdíl daleko větší.

  • XYZ (neregistrovaný)

   Dnes to jsou 3%, příští kvartál o 6%, příští rok o 10%. Pro akcionáře to je jasný signál k tomu, aby zatáhli za záchrannou brzdu, tedy změnili vedení, a tím i postoj k Androidu. Jakmile Nokie začne dělat mobily s Androidem (raději upřesním dobré, dostupné a s dobrou cenou), pak se začne Nokii dařit. Pokud tohle neudělá, pak se řítí k záhubě.

  • Nelson (neregistrovaný)

   Myslíte, jako se s Andoridem daří HTC ? HAHA

  • XYZ (neregistrovaný)

   HTC má daleko horší renomé, než Nokia.

  • Ludia si radsej kupia android v nokii ako v htc.. aspon zatial kym ma dobre meno. Ale to sa im darislusne kazit v poslednej dobe.

  • XYZ: Ale podíl smartphonů se naopak Nokii zvednul, i na úkor samsungu.. Nokia prohrává pouze jako celek, včetně hloupých telefonů..

   podívej se na poslední část grafu – samsung jde dolů, nokia nahoru :)

   [odkaz]

  • To je periodicky se opakující záchěv,sgs4 to samozřejmě razantně změní.

  • Jenda Lumia 800 (neregistrovaný)

   Uvědomte si, že má Nokia podepsanou exkluzivitu z MS do roku 2015, co se stane potom je otázka. Třeba budou i Androidí telefony a já bych byl rád, sice bych si ho nikdy nekoupil, miluji WP ale měl bych jistotu toho že Nokia stále bude.

   P.S. – Microsoft sype Nokii 1 mld. ročně na propagaci. To se jím s Androidem nepoštěstí.

  • XYZ (neregistrovaný)

   Jenže Nokia velké procento z té 1 MLD od MS zase pěkně MS vrátí za licence.

  • XYZ (neregistrovaný)

   GEARY: To jistým lidem prostě nevysvětlíš. ;)

  • Tak na druhou stranu, kdyby nokia byla úspěšná všude, jako ve Finsku, tak si může pískat.

  • XYZ: No tak to zaznělo při 1. miliardě, ale ve skutečnosti..? Kdo víc?

   Navíc to není jediná „záhadná miliarda“, viz EU, opakovaně. Kdyby kolem Nokie fungovaly normální tržní podmínky, už tu tahle zombie nesmrdí.

  • Ty jsi ale přísnej

 5. Martin II (neregistrovaný)

  Paci sa mi ako sa preberaju clanky aj s obsahom, ze by sa nad tym zamyslel.

  Toto nie je ziadna novinka. Nokia mala mensi podiel ako Samsung vo Finsku uz 3Q2012 a Q4Q2012. Co je ale nove v 1Q2013 sa podaril Nokii obrat. Podiel Samsungu sa znizil a podiel Nokie naopak zvysil. Takze vyzera ze Lumie Nokii s WP8 pomohli.

  [odkaz]

  • David Podzimek

   Ten graf, který máte v odkazu, jsou pouze chytré telefony. Graf v článku mluví o všech telefonech, chytrých i hloupých, což je za Q1 2013 prvně.
   V článku je zmíněno, že se jedná o chytré i „hloupé“.

  • No právě. Proto jsou vývody z tohoto grafu nerelevantní, protože sčítá hloupé telefony s chytrými, kdy hloupé jdou celkově do nuly a chytré vzhůru. Zatímco dříve sčítáním Nokii nadržoval, dnes stále více odráží realitu, tedy klesající podíl hloupých samozřejmě na úkor Nokia, která je má jediná a srovnává podíl Samsungu. A zde je ten trend zvyšujícího se podílu Lumií podstatný.

   Ve skutečnosti jde tedy o extrémní zlepšení, protože Nokia dokáže nahrazovat téměř všechny hloupé telefony Lumiemi.

  • Nedokáže, celosvětově je nokia druhá(chytrý+hloupý telefony), jen v chytých je ale až osmá s velmi malým podílem. V tom Finsku je na tom ale dobře, to je však vyjímka. Jinak i samsung dělá spoustu hloupých telefonů.

 6. Jan (neregistrovaný)

  Minimalne by mohli zacat pracovat na nejakych tabletoch. Dnes to je in, takze by sa im to rozhodne vyplatilo :) Lenze Nokia je proste strasne pomala …

  • Myslíš jako udělat po telefonech s WP další prodejní trhák po vzoru MS Surface? Je třeba si uvědomit, že dokud tam bude SW od Microsoftu, je to neprodejný. A jakoukoliv možnost nasadit jiný SW Elop chytře zablokoval. Takže do dvou let je tu krach, protože to je doba, na kterou má ještě Nokia finance na provoz z peněz vydělaných v době před MS.

  • Další chytrolín. I kdyby to byla pravda a Lumia se nezvedla, stejně šířit poplašné zprávy o krachu do dvou let může jen blbec, co si to přeje. Prvně bude klidně ještě dva další roky hospodařit se ztrátou a podruhé pokud MS potřebuje prodávat WP, pak krach jeho jediného výrobce nedopustí.

  • Další chytrolín. Staci se podivat na posledni vyvoj. Prodej sidla v Espoo, dalsi komplex v Oulu, Harrison building v NY, prevedeni zamestnancu pod jine firmy aby nemuseli vyplacet odstupne, vycouvani Siemensu z NSN atd. Rychlosti jakou se nokia scvrkava tu za dva roky zustane jen brand na cinskych telefonech. Diky Elopovy a jeho proziravym dohodam je Nokia v dlouhe zuzujici se jednosmerce a ani nove vedeni s tim nic neudela. Proto tam taky Elop stale jeste zaclani aby se tvaril jak je vsechno OK.

 7. Je obrovská spousta spojených uživatelů s Exx telefony (qwertz a 123 S60) a tam Nokia jako nástupce nabízí Ashu. Ta firma se úplně pomatla, opravdu nemá na trhu co dělat….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).