Domů » Bleskovky » Nokia odstranila možnost skrýt výřez u modelu 6.1 Plus. Následně ale otočila

Nokia odstranila možnost skrýt výřez u modelu 6.1 Plus. Následně ale otočila

Malou kauzu, která se týká jednoho z nejkontroverznějších designových řešení letošního roku, si prožil výrobce smartphonů Nokia, finská společnost HMD Global. U modelu Nokia 6.1 Plus se totiž nachází populární výřez v horní části displeje, který je velkým trendem letošního roku.

V nové Nokii nicméně spolu se srpnovým updatem zmizela ze systému možnost softwarově skrýt kontroverzní výřez, která není běžnou součástí Androidu z programu One. Na fórech HMD Global se objevila diskuse na toto téma, kde se jeden z moderátorů vyjádřil v tom smyslu, že tato možnost byla odstraněna na příkaz Googlu, patrně proto, že se jedná o příliš velký zásah do Androidu One.

Situace vzbudila bouřlivé reakce uživatelů. HMD Global na vzniklý stav reagovalo velmi rychle a možnost skrýt výřez vrátilo do systému. Pokud skutečně z Nokií tato možnost byla odstraněna direktivou z Googlu, tak zůstává otázka, jak to že se nyní tak rychle vrací. Každopádně s uzavřením této kauzy vyvstala další otázka, jak moc mohou výrobci zasahovat do Androidu One.

Hardwarové parametry Nokia 6.1 Plus
Systém: Android 8.1
Rozměry: 147,2 x 71 x 8,6 mm, Hmotnost: 151 gramů
Čipset: Qualcomm Snapdragon 636, octa-core, 8x 1,8 GHz
RAM: 4 GB, Interní paměť: 64 GB, Pam. karta:
Displej: IPS LCD, 5,8", Full HD+, 1080 × 2280 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 16 Mpx, f/2.0
Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), NFC:
, GPS:
, Konektor: USB-C
Baterie: 3060 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

19 komentářů

 1. Louis Rossman na YT zminuje ([odkaz]), ze sklo je takhle pri padu lehce znicitelne, ale dal to nerozebiral a nepodarilo se mi o tom jinak najit informace. Nevite nekdo?

 2. To by mne zajímalo jak jde skrýt reproduktor a senzor, to musí byt kouzlo :-)

  Já ty výřezy do displeje nesnáším a dokud displej nebude až nahoru tak je beru jako nádor co do mobilu nepatří..

  • Neskryje je, udělá nahoře černý pruh, takže vypadá jak bez výřezu. ?

 3. Co do toho má HMDčku Nokia co kecat?? To se jim hrabou v firmwarech??

  • HMD NOKII vlastní a jinak vše dělá Nokia ne ta co známé ale i tak je to Nokia, jinak by si musel u všech říkat jinak.

  • Tak Tebe si dá po večeři…

  • Martin (neregistrovaný): Nokii vlastní Nokie, plácáš naprosté nesmysly. Finové by nikdy nenechali prodat své rodinné zlato Číňanům.

  • Nokia navrhuje, Nokia kontroluje, Uniho makovice nechápe.

  • Říkám, že by uni neměl používat mobilní telefon v hodině… Pak to dopadá například takto.

  • xzeit: 9.9.2018 – neděle ?

  • Nokia tam má také určité slovo a podle informací, také schvaluje modely HMD ?

 4. A co takhle jednoduché vysvětlení. Že Google udělal build nové verze, který neprošel. Tak odstranil vadnou část a deployoval novou verzi. Pak kluci z Nokie tuto část rychle napravili a deployoval se nový build.

 5. V pohode, uni prisel jen prudit, vzdycky vytahuje ten nesmysl s HMD a s Nokiia dela ze to nechape?Pritom jeho milovany Apple dela to same, co HMD…vyviji, navrhuje a kontroluje a soudruzi v cine iphone a jine produkty vyrobi?

 6. Musím říct, že už jsem četl hodně informací, diskuzí, názorů a domněnek ohledně Nokie 6.1 plus, sledoval jsem její velkolepé představení, různá vyjádření o uvádění na evropský trh, atd. a tak se tedy ptám, kdy se u nás začne konečně prodávat? Bude to vůbec někdy? Toto je totiž snad jediná informace, kterou nemůžu nikde najít a řekl bych, že to je asi ta nejzásadnější informace.

 7. Nokia 6.1 plus nevím kde jste vzali že má lte 800 mgh.všude jinde tuhle frgvenci neuvádi.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).