Domů » Bleskovky » Nokia Lumia 630 postrádá některé senzory, podporuje ale funkci SensorCore

Nokia Lumia 630 postrádá některé senzory, podporuje ale funkci SensorCore

Již po představení Lumie 630, respektive 635, se vyrojily spekulace, že novinka nebude obsahovat senzor přiblížení a stejně tak i senzor monitorující okolní světlo pro automatickou regulaci jasu displeje. Namísto upřesňování těchto spekulací s blížícím se datem prodeje se mnohé zdroje rozcházely, naštěstí již odpověď na otázku ohledně senzorů Lumie 630 známe.

  

Chybějící proximity senzor a senzor okolního světla

A pravda je taková, že výše zmíněné senzory skutečně v Lumii 630 chybí, evidentně tedy při návrhu tohoto modelu sehrál velkou roli tlak na co nejnižší cenu, který nezapříčinil pouze absenci tlačítek pod displejem a hardwarové spouště fotoaparátu.

 

Proximity senzor, neboli senzor přiblížení, slouží k vypnutí obrazovky při přiblížení ucha při telefonním hovoru. To je u tohoto modelu realizováno dotykem velké plochy pokožky, jakmile vyvoláte hovor a položíte na telefon dlaň nebo si jej „přilepíte“ na tvář, dojde k vypnutí displeje. Pokud k doteku nedojde, displej jednoduše svítí dál.

 
Vlevo nastavení jasu u Nokie Lumie 920, vpravo u Lumie 630

Chybějící senzor okolního světla se žádné podobné náhrady nedočkal, automatická regulace jasu tedy k dispozici není. V nastavení, případně v centru akcí, jsou na výběr pouze tři úrovně jasu – nízká, střední a vysoká. V pokročilém nastavení je pak k dispozici posuvník libovolné úrovně nastavení jasu těchto tří nabídek, tato položka má být v budoucnu k dispozici všem Windows Phone telefonům s updatem firmwaru Cyan. 

 

SensorCore

Pozitivní zprávou je naopak podpora funkce SensorCore, což je možnost využívat senzory, monitorující pohyb uživatele, v režimu nízké spotřeby. Díky tomu je možné používat bez obav aplikace jako Zdraví a fitness a jí podobné v běhu na pozadí, aniž by došlo k výrazně zvýšené spotřebě baterie. Děje se tak díky kombinaci softwarového řešení s hardwarovou vyrovnávací pamětí, tuto novinku mohou využívat i aplikace třetích stran, pro něž bude připraveno SDK. Funkce SensorCore nebude jen výsadou Lumie 630, bude obsažena rovněž v Lumii 1520 a Lumii 930, respektive v její americké sestře Lumii Icon.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

60 komentářů

 1. Je to blbý, ale na druhou stranu spousta lidí ani neví, že něco jako ambient a proximity senzory existují. Nokia by ale měla hodně rychle představit nějakou střední třídu, současný stav je žalostný..

  • Budou se jistě divit, až jim bude ucho místo vypínání displeje dělat něco úplně jiného – třeba zapínat nějaké aplikace nebo něco podobného. MS na tohle šetření tvrdě dojede.

  • Zatím jsem na to neslyšel stížnost. Sám jsem vypozoroval, že stačí překrýt oblast sluchátka a displej se vypne, dotyková plocha je pravděpodobně nějak protažená nahoru…

  • Je to blbý, ale na druhou stranu spousta lidí ani neví, že něco jako ambient a proximity senzory existují.

   Sry, ale to už je hodně ubohý/á argument/výmluva :-D

  • To mi právě připadá jako nejlepší argument, protože zákazníky nezajímá jak to funguje, ale jestli to funguje.

  • To není argument/výmluva, to je konstatování. Schválně jsem se dnes ráno zeptal děvčat u nás v kanclu a podle očekávání – nikdo nevěděl, co je proximity senzor a když jsem jim to řekl, dostal jsem odpověď, že jsem hračička a řeším blblosti. Oproti tomu lepší displej by ocenily všechny.

  • fero (neregistrovaný)

   Tak nějak, jestli to bude fungovat dobře a nebudu si omylem vypínat hovor tak to nikdo řešit nebude.

 2. Jirka (neregistrovaný)

  Náhrada senzoru osvětlení v podstatě je. Díky ClearBlack je čitelnost na slunci na střední úrovní lepší než u L520 na maximální úrovni. A díky vetší baterii je pak výdrž baterie lepší, než na L520 s nejnižší úrovní. Pravda, kdyby měla ještě ten senzor, bylo by to lepší.

  V případě proximity, mi to naopak přijde lepší řešení, funguje totiž podstatně rychleji a spolehlivěji než tradiční proximity senzor.

  Tedy senzory mi nechybí, spíše nechápu označení, měla to být 530, je totiž výrazně horší než 625. Místo 630 bych čekal model střední třídy, který na trhu citlně chybí.

 3. Takže naprostý křáp, odpad a plno dalších sprostějších slov. Nechávám si L520, s tímto modelem si NOKIA dělá opravdu prdel z lidí.

  • Jirka (neregistrovaný)

   To je snad výhoda, lidi nechtějí kupovat nový telefon každý rok. Lumia 630 nemíří na současné uživatele Lumie 520 kteří ji mají půl roku, ale na nové uživatele smartphonů.

 4. Velda (neregistrovaný)

  L430 :-)

  • Hlavně že má 4jádro. Už nikdy nebudu nadávat LG a Samsungu, že oklešťují své levné telefony.

  • Brec (neregistrovaný)

   Jo ctyjadro a 512MB pameti ten telefon musel fakt navrhovat debil, radeji meli dat dvoujadro, 1GB popripade ty sensory

  • Vůbec nekomentujte, když jste zařízení v životě nedrželi v ruce. Jeho rychlost je příkladná, nebojím se jí přirovnat k L920, a 512MB RAM není defakto žádné omezení (až na hry samozřejmě)! Čtyřjádro tam nenavrhli asi jen tak pro nic za nic, má menší výkon na MHz, ale víc jader. Asi k tomu měli nějaký důvod.

  • Brec (neregistrovaný)

   Komentovat budu co se mi zachce a ty s tim vubec nic neudelas.

   Pisu jen ze dat ctyrjadro a pul giga RAMky je kravina a v dnesni dobe kdyz se stava u mid end androidu QuadCore a 1GB RAM standard jako totalni vysmech.

   Navic by si nokia mela konecne udelat jasno a sjednotit znaceni lumii treba 925 by se zdala jako nastupce 920ky pritom byla o neco horsi, tenhle krump je nastupce ceho prosim? az na ctyrjadro je horsi nez 620 a i 520ka je lepsi volba nez tenhle nedodelek.

   Pokud budou lumie porad v tomhle duchu a poradny pristroj az na tabletophony vyrobce neudela at to radeji zabali.

  • Koukám, že si král teorie, ale praxe ti trošku uniká…

  • 4 jádro a 512 MB RAM je samozřejmě další nesmysl, který okopírovali od levných čínských telefonů. Výkon 4 jádra oproti 2 jádra na tak malé RAM paměti vskutku nepoznáte – hry s 512 MB RAM nejdou dle mého názoru moc dohromady a na to ostatní by stačilo bohatě 2 jádro.

  • Brec (neregistrovaný)

   Jsem zvedav na prvni recenze a jak funguje prilozeni ucha k displeji namisto proximity, pocitam ze recenzenti tuhle nokii hodne ztrhaji a co jineho taky cekat.

  • Moni (neregistrovaný)

   Tenhle telefon mám od 15.5. a toho že vlastně nemá senzor přiblížení jsem si vůbec nevšimla, takže to funguje dobře. Při telefonování na něm naskočí černý displej, který se opět zapne při oddálení od ucha.

  • borix (neregistrovaný)

   Pánové, nadávejte, až budete mít nějaké zkušenosti. Telefon jsem ze zvědavosti zkoušel a rozhodně bych se neodvážil ho srovnávat s levnými Samsungy a LG, oproti těm je to neuvěřitelný blesk. Čtyřjádro je tam, protože v téhle době vyšlo paradoxně o něco levněji, než dvoujádro a ničemu to neublíží (de facto ani nepomůže). Vzhledem k tomu, že jsem si nevšiml, že tam chybí senzor přiblížení, zajímala by mě jedna věc. Jak je vyřešen mód náhled u glance screen? Tam přece senzor přiblížení plní celkem zásadní funkci.

  • Jirka (neregistrovaný)

   Jestli rychlé 2jádro nebo pomalé 4jádro je jedno, mají stejný výkon, 4jádro má malinko nižší spotřebu.

   512MB je pro WP naprosto ok, na systém to nemá vliv, a drtivá většina her funguje, a pár vyjímek které ne dostávají postupně optimalizace a fungují také.

  • Majko (neregistrovaný)

   To: Smisek. Samozrejme, mate pravdu.

  • borix (neregistrovaný)

   Brec: Recenze už existují. Telefon je už i běžně k dostání, tak můžeš vyzkoušet sám. Pak nám poreferuj.

   „Jo ctyjadro a 512MB pameti ten telefon musel fakt navrhovat debil, radeji meli dat dvoujadro, 1GB popripade ty sensory“

   Tenhle příspěvek je celkem legrační. Moc ti to nepálí, co?

   Vysvětlím:

   – kdyby dali víc paměti, telefon bude dražší

   – když ušetří senzory, telefon je levnější

   – a teď něco, co asi nepobereš – kdyby dali dvoujádro, telefon by levnější nebyl (paradoxně o něco málo dražší)

 5. Brec (neregistrovaný)

  Nevim co timhle modelem chteji rict, ve snaze usetrit vyhazuji pomerne dulezite funkce

  • Toť otázka, co je důležité. Jsme zmlsaní a chtěli bychom všechno a nejlépe zdarma :-)

   Potřebovali ušetřit a odlišit levný model od drahého.

   Spousta lidí ocení lepší displej, než něco, o čem ani nevědí, že to v telefonu mají.

  • VEIGY: Nemusím zařízení držet v ruce abych viděl, že je ve všem horší než L520 a přitom je dražší. Jediné co nabízí je větší displej, ovšem se stejným rozlišením. Prakticky žádnému člověku, který už má starší Lumii, se nevyplatí upgrade, protože si jen a pouze pohorší.

  • Oproti L520 je v něčem zhoršení a v něčem zlepšení. Mě L630 velice mile překvapila, rychlostně bych řekl, že je trošku jinde, než L520, stejně tak výdrž baterie se nedá srovnat. Nebo raději polož nějaký argument, v čem je L630 horší než L520…

  • Radeczek (neregistrovaný)

   Ano, dokud nám něco nezačne chybět, často si ani neuvědomíme, že to máme. Pokud tedy dotyková funkce spolehlivě nahradí proximity senzor, bude vše v pořádku. Pokud se lidem bude často stávat, že nechtěně tváří ukončí hovor, pak začnou pátrat po tom, co je špatně a až potom zjistí, že nějaký senzor nahradila nespolehlivá soft. funkce. To je naprosto normální.

  • Přesně tak. Ale někteří budou kdejaký křáp „Made By Microsoft“ obhajovat až do morku kostí.

  • A někteří budou zase hledat KAŽDOU, JAKOUKOLIV malinkou chybičku, jen aby si rýpli a cítili se tak lépe.

  • Smisku už zase zbytečně útočíš… Recenzenti to zatím chválí a prý na používání nepoznali, že proximity senzor chybí. Takže žádný křáp. Vymysleli to prostě jinak, funguje to a ještě je to levnější na výrobu.

  • borix (neregistrovaný)

   Smisku. A někteří budou kdejaký produkt „Made By Microsoft“ hatit až do morku kostí.

   Uvědomuješ si, že jsi stejný omezenec, jako ti, na které nadáváš, jen z opačného tábora?

  • Já nekritizuji vše, co MS vyprodukuje, ale jen produkty, které si to dle mého osobního názoru zaslouží, např. Windows 7 jsem si poměrně oblíbil.

   Stejně tak jsem MS pochválil za rozšíření podpory SD karet u WP, a při téže příležitosti jsem zkritizoval Google a jeho opačný postoj k SD kartám u Androidu.

   Taktéž jsem velmi zkritizoval konec Google Readeru a od té doby jsem skeptický ke všem novým produktům Google. Stejně tak se mi nelíbí některé další věci ohledně Androidu, nepokládám jej za jedinou správnou věc, jen je pro mě aktuálně nejvhodnější a pokládám jej za aktuálně „nejlepší“.

   Co se mi nelíbí, zkritizuji, je mi jedno, zda za tím stojí MS, Google nebo někdo jiný.

  • Vyjádření: křáp „Made By Microsoft“ je výrok primitia, co si udělal odkliknutím zase jednou dobře. Dál k tomu netřeba nic dodávat.

  • borix (neregistrovaný)

   Smisku, prosim tě, nebuď trapnej. Tvé argumenty jsou téměř vždy založené na neznalosti, zkreslování faktů a vytváření hypotéz, které považuješ za jedinou možnou pravdu. Pokud jednou napíšeš něco rozumného, ještě to neznamená, že nejsi zaujatý. Ve stavu, ve kterém jsi, to ani nepoznáš.

 6. A druzí o každém výrobku MS dokážou říct jen to nejhorší a to ho dokonce ani neviděli ;) to si nevybereš…

 7. Brec (neregistrovaný)

  Vsichni ne uz i htcjirka v preview 630/930 uznal ze tenhle model je na nic

 8. Rychlostně lepší, výbavově o trochu horší, uvidíme jak se to bude chovat za běhu a jestli senzor světla bude nějak moc chybět.

 9. Vosy (neregistrovaný)

  Lepsi je koupit xperii m nez tohle

  • Někdo chce třeba konkrétně Windows Phone nebo Nokii, dualsim.

  • borix (neregistrovaný)

   Vosy: Mno, ale tam je zase ten android, což jí dost znehodnocuje, jinak bych jí klidně bral :-)

 10. Levný mobil. Pokud vyřešili to samé bez proximity senzoru, tak je to OK, pokud ne, tak je to naprd. Verdikt bych si nechal až po vyzkoušení.

  • Dle recenzí není absence proximity senzoru vůbec poznat. Co si přát víc?

  • borix (neregistrovaný)

   Mceza: Pokud je základní funkce spolehlivě vyřešena, není problém. Zajímá mě ale jiná věc. Telefon jsem ze zvědavosti zkoušel, ale nikomu jsem nevolal, takže jsem si absence senzoru samozřejmě nevšiml. Neměl jsem zaplou glance screen, ale zajímá mě, jak je vyřešena funkce zobrezení GS, když telefon vyndám z pouzdra nebo nad ním mávnu?

  • treba asi najprv zistit, ci vobec glance podporuje. ved tato funkcia neni samozrejmostou.

  • borix (neregistrovaný)

   A podporuje? Samozřejmě i v tomto případě by mohly fungovat ostatní dva režimy – zobratuje stále, zobrazuje 15 min. po zhasnutí displeje.. ale zajímalo by mě, jestli udělali v nokii nějakou alternativu pro náhled.

 11. Přečíst si tuto diskusi v jednom sledu, tak to je hezký příklad toho, co všechno jsou Nokia/WP fanatici ochotní zkousnout. Přiště vám tam paka dají monochormatický displej a vy jste schopní tvrdit, že barvy jsou stejně k ničemu a akorát to člověka odvádí od pořádné práce :-)

  • Tak to trochu přeháníš ne? Telefon jsem v ruce neměl, ale co je za velké omlouvání to že pokud to funguje i bez toho senzoru a je to levnější na výrobu, tak co je v tom za problém? Funguje to jak má? Jestli jo tak co tu všichni řešíte? Pokud to fungovat nebude, tak potom ok je to totální kravína. O tomhle tu debatujete vy, ale normální bfu ani neví že tam nějaký senzor přiblížení je a jde jim o to že to funguje.

  • borix (neregistrovaný)

   Pekr: Ty něco povídej. Objektivní názor se pozná :-) U WP diskusí se vždycky vyrojí WP fanatici a WP hateři a obě skupiny jsou plně chudinků, co plodí neuvěřitelně zvratky, aby obhájily svůj názor i za cenu toho, že překrucují fakta a záměrně vycházejí ze zavádějících informací. Často argumentují bez hlubších znalostí faktů (ať pozitivně nebo negativně).

   No. A ty ses svým příspěvkem do jedné skupiny úspěšně zařadil.

   Fakta:

   – L630 nemá senzor přiblížení

   – k čemu slouží? k vypnutí displeje (dotykové vrstvy) během hovoru (aby nedošlo např. k nechtěnému ukončení)

   – u L630 funguje vypnutí displeje během hovoru

   – jak spolehlivě? nevíme!! podle recenzí bez problémů, ale poznáme časem, každopádně nejlépe vyzkoušet

   – máme důvod nadávat? nevíme, nic nenaznačuje, že by tato funkce byla nějak omezena

   – máme důvod chválit? nevíme, je jen pár recenzí a málo osobních zkušeností

   – máme důvod nadávat např. na použití 4 jádrového procesoru? ne, v tomto telefonu je stejně výkonný, jako dvoujádrový a cenu telefonu nezvedá

   – bla, bla, bla.. jde o normální levný telefon, který není nejvýkonnější, běžné funkce fungují, spolehlivost se ukáže časem a vzhledem k tomu, že z téhle diskuse jsem asi jeden ze dvou, co ho měl v ruce, tak veškeré nadávky a pochvaly jsou jen přáním samotných diskutujících.

  • Jirka (neregistrovaný)

   Pekr: Jsi poněkud mimo. Lumii 520 i 630 jsem měl vedle sebe. Display je u 630 znatelně lepší a čitelnější i přes absenci automatické regulace jasu, a myslím že je lepší než většina konkurence v této ceně.

   Absence proximity senzoru, který je obecně často problémový, mi přijde jako zásadní výhoda, kapacitní řešení je daleko lepší. Konečně telefon, kde spolehlivě a rychle funguje vypínání a zapínání displaye při hovoru.

   Použití pomalejšího 4jádra na místo rychlého 2jádra, to je snad jedno, výsledný výkon je stejný, a spotřeba malinko nižší.

   Absence HW tlačitka fotoaparátu, a komu to vadí v této cenové relaci, tohle není PureView, a žádná jiná konkurence ho v této cenové relaci nemá.

   Jediný ústupek vidím v SW klávesách po displayem, což je ovšem i u dražší konkurence běžné. V ostatních ohledech vidím Lumii 630 lepší než 520, a myslím že je to důstojný nástupce (jen se měl jmenovat 530). Pochopitelně není o tolik lepší aby majitelé 520 měli důvod upgradovat, což je ovšem dobře (většina lidí netouží měnit telefon každý rok), ale je o tolik lepší, že ti co do teď zvažovali 520, tak můžou zvážit lepší 630.

  • Je to hloupost, obhajujete zde naprostou blbost. V této cenovce je telefon velmi ošizen.

   FAKTA:

   1. Chybí proximity sensor

   2. Chybí ambient sensor

   3. HW tlačítko kamery

   4. Kapacitní tlačítka

   5. LED přisvícení

   6. 512 MB RAM

   Cenová kategorie 4000 Kč. Co z toho slabého čtyřjádra budete mít v této cenovce ? Nic.

   Podle mě fail.

  • Hmm, ja bych treba monochromaticky (resp. e-ink) displej bral ;-) Hry na telefonu nehraju, a e-inkovy displej by nejspis dost podstatne prodlouzil vydrz na baterii. Takze tvrdit, ze je neco obecne spatne, je obecne spatne :-P

 12. Majko (neregistrovaný)

  Tady hodne WP maniaku pisi, ze proximity senzor neni u Microsoftu treba. Nac ho tam tedy davaji Samsung, Apple, Blackberry a jini? Aby mohli zvysit cenu mobilu a vic vydelat?

  • Mě zase udivuje, jak málo fantazie mají diskutující nad tím, jak se dá proximity senzor využít:)

  • Třeba náhled na Glance :-))

  • borix (neregistrovaný)

   Majko: Pokud vymyslíš alternativní řešení pro základní funkci, tak ho pro to samozřejmě pak nepotřebuješ. U nokií ale bývá používán i např. pro glance screen. Samsung ho v příštích levných modelech taky mít bude. Nemůže přece kopírovat něco, co ještě nikdo nepoužil.

 13. Maro (neregistrovaný)

  Ja chapu ze pro nektere jim starsi lumia staci, ale co lidi co chtej lumii s dualsimem v cene od 520tky po 630tku. To potrebuju poradit.

 14. Jirka.M (neregistrovaný)

  Já chci brazilskou verzi 630 s DVB tunerem! Ukazte mi výrobce který má nový model s DVB :)

 15. fero (neregistrovaný)

  Já jsem spíše zvědavý na L530, která se někde objevila na netu před týdnem jako únik s cenou cca 3tis to nebude mít ani displey :D. Za tu cenu jem zvědavý a fandím jí, dneska rozhoduje cena né kvalita

 16. minzzz (neregistrovaný)

  maxxz: tie veci co si pisal to je zoznam vyhod alebo nevyhod? ;)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).