Domů » Bleskovky » Nokia Lumia 630 postrádá některé senzory, podporuje ale funkci SensorCore

Nokia Lumia 630 postrádá některé senzory, podporuje ale funkci SensorCore

Již po představení Lumie 630, respektive 635, se vyrojily spekulace, že novinka nebude obsahovat senzor přiblížení a stejně tak i senzor monitorující okolní světlo pro automatickou regulaci jasu displeje. Namísto upřesňování těchto spekulací s blížícím se datem prodeje se mnohé zdroje rozcházely, naštěstí již odpověď na otázku ohledně senzorů Lumie 630 známe.

  

Chybějící proximity senzor a senzor okolního světla

A pravda je taková, že výše zmíněné senzory skutečně v Lumii 630 chybí, evidentně tedy při návrhu tohoto modelu sehrál velkou roli tlak na co nejnižší cenu, který nezapříčinil pouze absenci tlačítek pod displejem a hardwarové spouště fotoaparátu.


 

Proximity senzor, neboli senzor přiblížení, slouží k vypnutí obrazovky při přiblížení ucha při telefonním hovoru. To je u tohoto modelu realizováno dotykem velké plochy pokožky, jakmile vyvoláte hovor a položíte na telefon dlaň nebo si jej „přilepíte“ na tvář, dojde k vypnutí displeje. Pokud k doteku nedojde, displej jednoduše svítí dál.

 
Vlevo nastavení jasu u Nokie Lumie 920, vpravo u Lumie 630

Chybějící senzor okolního světla se žádné podobné náhrady nedočkal, automatická regulace jasu tedy k dispozici není. V nastavení, případně v centru akcí, jsou na výběr pouze tři úrovně jasu – nízká, střední a vysoká. V pokročilém nastavení je pak k dispozici posuvník libovolné úrovně nastavení jasu těchto tří nabídek, tato položka má být v budoucnu k dispozici všem Windows Phone telefonům s updatem firmwaru Cyan. 

 

SensorCore

Pozitivní zprávou je naopak podpora funkce SensorCore, což je možnost využívat senzory, monitorující pohyb uživatele, v režimu nízké spotřeby. Díky tomu je možné používat bez obav aplikace jako Zdraví a fitness a jí podobné v běhu na pozadí, aniž by došlo k výrazně zvýšené spotřebě baterie. Děje se tak díky kombinaci softwarového řešení s hardwarovou vyrovnávací pamětí, tuto novinku mohou využívat i aplikace třetích stran, pro něž bude připraveno SDK. Funkce SensorCore nebude jen výsadou Lumie 630, bude obsažena rovněž v Lumii 1520 a Lumii 930, respektive v její americké sestře Lumii Icon.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
mimonaut
Anonym
mimonaut

Je to blbý, ale na druhou stranu spousta lidí ani neví, že něco jako ambient a proximity senzory existují. Nokia by ale měla hodně rychle představit nějakou střední třídu, současný stav je žalostný..

smisekCZ
Anonym
smisekCZ

Budou se jistě divit, až jim bude ucho místo vypínání displeje dělat něco úplně jiného – třeba zapínat nějaké aplikace nebo něco podobného. MS na tohle šetření tvrdě dojede.

veigy
Anonym
veigy

Zatím jsem na to neslyšel stížnost. Sám jsem vypozoroval, že stačí překrýt oblast sluchátka a displej se vypne, dotyková plocha je pravděpodobně nějak protažená nahoru…

Peete
Anonym
Peete

Je to blbý, ale na druhou stranu spousta lidí ani neví, že něco jako ambient a proximity senzory existují.

Sry, ale to už je hodně ubohý/á argument/výmluva :-D

veigy
Anonym
veigy

To mi právě připadá jako nejlepší argument, protože zákazníky nezajímá jak to funguje, ale jestli to funguje.

mimonaut
Anonym
mimonaut

To není argument/výmluva, to je konstatování. Schválně jsem se dnes ráno zeptal děvčat u nás v kanclu a podle očekávání – nikdo nevěděl, co je proximity senzor a když jsem jim to řekl, dostal jsem odpověď, že jsem hračička a řeším blblosti. Oproti tomu lepší displej by ocenily všechny.

fero (neregistrovaný)
Anonym
fero (neregistrovaný)

Tak nějak, jestli to bude fungovat dobře a nebudu si omylem vypínat hovor tak to nikdo řešit nebude.

Jirka (neregistrovaný)
Anonym
Jirka (neregistrovaný)

Náhrada senzoru osvětlení v podstatě je. Díky ClearBlack je čitelnost na slunci na střední úrovní lepší než u L520 na maximální úrovni. A díky vetší baterii je pak výdrž baterie lepší, než na L520 s nejnižší úrovní. Pravda, kdyby měla ještě ten senzor, bylo by to lepší.

V případě proximity, mi to naopak přijde lepší řešení, funguje totiž podstatně rychleji a spolehlivěji než tradiční proximity senzor.

Tedy senzory mi nechybí, spíše nechápu označení, měla to být 530, je totiž výrazně horší než 625. Místo 630 bych čekal model střední třídy, který na trhu citlně chybí.

lubofm
Anonym
lubofm

Takže naprostý křáp, odpad a plno dalších sprostějších slov. Nechávám si L520, s tímto modelem si NOKIA dělá opravdu prdel z lidí.

Jirka (neregistrovaný)
Anonym
Jirka (neregistrovaný)

To je snad výhoda, lidi nechtějí kupovat nový telefon každý rok. Lumia 630 nemíří na současné uživatele Lumie 520 kteří ji mají půl roku, ale na nové uživatele smartphonů.