Nokia Lumia 1020 v rukou fotografa: Kouzla a čáry s technologií PureView

Lumia 1020 je vybavena velmi kvalitním PureView fotoaparátem. Když k tomu přidáte ještě příslušenství Camera Grip, stativ a kreativní oko fotografa, jsou výsledky opravdu zajímavé.

Možná si říkáte, že o fotoaparátu v Lumii 1020 (recenze) už toho bylo napsáno více než dost a na internetu se dá najít i spousta ukázkových snímků. Já jsem ale tento projekt chtěl od prvního okamžiku pojmout trochu jinak; nesnažím se o objektivní strohý test za předem určených podmínek, nečekejte ani kontroverzní výzvy, abyste spálili své zrcadlovky a pořídili si fotomobil (majitelé kompaktů by ale možná už pomalu měli začít hledat sirky). Lumia 1020 je zkrátka telefon, který zaujme každého, kdo fotografii trochu rozumí a dokáže odlišit efektivní parametry od efektních marketingových žvástů.

Rozhodl jsem se z této hračky vytáhnout maximum – válel jsem se v písku, málem spadnul do kašny a v noci jsem se 2 hodiny toulal po Plzni se stativem. Zároveň jsem to bral jako takovou „challenge“ pro rozvoj vlastní kreativity a důkaz pro všechny ty, kteří svou neschopnost nebo lenost svádějí na techniku a z kreativní činnosti dělají hon za nejlepším fotoaparátem na trhu.


Nokia Lumia 1020 v akci při nočním focení ve městě

Má PureView něco do sebe nebo jde jen o hon na megapixely?

Nejdříve si vypíchneme několik podstatných technických parametrů, které by případné fotografické nadšence mohly zajímat. Lumia 1020 nabízí zcela neuvěřitelné rozlišení 41 Mpx. Není to úplně tak doslova pravda, jelikož efektivní hodnota na výsledných snímcích je 38 Mpx, i tak je to dost. Víc než dost. Nutno dodat, že to není nijak zásadní podfuk ze strany Nokie, snímač v L1020 má skutečně 41 megapixelů, ale vzhledem k jeho tvaru a fotografickým standardům je při nastavení poměru stran fotografie 3:4 využita jen určitá část snímače, tedy 38 Mpx. Při volbě širokoúhlých snímků ve formátu 16:9 se rozlišení sníží na 34 Mpx, doporučuji proto majitelům Lumie nastavit poměr stran na 3:4 – je to jednak výhodnější pro tisk a jednak ořez na 16:9 můžete udělat kdykoliv poté v postprocessingu.

 
„Snad pro tvé sklony k zločinu, přistihl jsem tě při činu“

Proč tolik megapixelů? Není to úplně nejpodstatnější parametr, ale takhle velké rozlišení využijete při případném ořezu, lépe se v něm ztratí šum pokud budete fotit za šera a zvlášť šikovný je především bezeztrátový digitální zoom pro foto i video. I v případě, že nastavíte výstupní formát na pětimegapixelový JPG, stále budete mít výhodu oproti běžnému 5Mpx čipu, jelikož Lumia 1020 vytváří 5Mpx fotografie slučováním sousedních pixelů z celého čipu, čímž získáte opět méně šumu a lepší kresbu.


Pro zajímavý záběr se holt někdy musíte válet po zemi

Důležitější je ale rozměr samotného snímače, který je v porovnání se svými mobilními konkurenty výrazně větší a má velký vliv na výsledné fotografie. Nokia nasadila do této Lumie 2/3″ snímač (3,93 crop factor oproti 35mm filmovému políčku, neboli fullframe). Na mobilní poměry je to enormní čip a přináší s sebou několik zcela suverénních výhod, kterými by konkurenci strčil do kapsy i s několikanásobně menším rozlišením.

Tip: Snímky plném rozlišení najdete v této galerii, případně si můžete stáhnout snímky ve formátu RAW

Díky velkému čipu fotoaparát zachytí více světla, značně se omezí šum při focení v náročných světelných podmínkách, má větší dynamický rozsah a především spolu s Carl Zeiss optikou se světelností f/2.2 velice snadno docílíte tolik kýženého DOF efektu (z angl. Depth Of Field, hloubka ostrosti), kdy bude pozadí za fotografovaným objektem líbivě a přirozeně rozostřené a když se budete hodně snažit, vymáčknete z Lumie i celkem příjemný bokeh.


I fotografové se musí po náročném dni posilnit :)

To ale není poslední eso, které Nokia vytáhla z rukávu. Uchu fotografa jistě polahodí i slova jako mechanická závěrka, plně manuální režim focení, xenonový blesk nebo možnost fotit do RAW. Vzhledem k tomu, že na zrcadlovce mám v 99 % případů nastavený manuální režim a nemám rád, když mi fotoaparát kecá do řemesla, jsem už léta doufal, že někoho napadne do mobilů zabudovat nějaký pokročilý režim focení, abych si mohl expozici nastavit přesně podle své představy. Nokii se to povedlo a jejich vlastní fotoaplikace Nokia Camera je jednoduchá na ovládání pro běžné uživatele a zároveň nabízí celou škálu „šoupátek“ (vyvážení bílé, rychlost závěrky, citlivost ISO, kompenzace expozice a dokonce i manuální ostření) pro ty, kteří mají tušení o expozičním trojúhelníku.


Aplikace Nokia Camera

Můžete fotit na automat, poloautomat (nastavíte manuálně jen zvolené parametry a zbytek fotoaparát dopočítá za vás), nebo si vše do posledního puntíku nastavit ručně. K vlastnímu překvapení jsem se zastihl, že jsem v běžných světelných podmínkách většinou fotil na automat, protože šlo často o momentky a než bych na dotykovém displeji nastavil potřebné parametry, už by nebylo co fotit. V tomhle má pořád nespornou výhodu zrcadlovka, jelikož tam jsou ovládací prvky těch nejnutnějších parametrů ergonomicky rozmístěné po těle a pokud svůj stroj dobře znáte, můžete ladit expozici za chodu aniž byste odtrhli oko od hledáčku. Na druhou stranu v náročnějších situacích jako například v protisvětle jsem byl neskutečně vděčný za manuální režim.


Názorná ukázka pojmů „bokeh“ i „lens flare“ a porušení pravidla „nefoť proti světlu“

Fotíme do RAW

Samostatný odstavec si zaslouží také možnost fotit do RAW, jelikož se správnou dávkou softwarové výbavy a znalostí dokáže posunout vaše fotografie o další úroveň výš. Stručně řečeno RAW (z angl. surový, ryzí) je formát, který dokáže zachytit maximum dat aniž by je jakkoliv ovlivnil procesor fotoaparátu. Výsledný DNG soubor (Digital Negative) je doslova digitální negativ, který je třeba následně na počítači „vyvolat“, neboli upravit abyste mohli obrázek publikovat na internetu, ukázat tetičce z Františkových Lázní nebo vytisknout.


Fotografie v plném rozlišení najdete v této galerii, případně si můžete stáhnout snímky ve formátu RAW

Je s tím sice práce navíc, ale jakmile ovládnete potřebné nástroje (například Adobe Lightroom je celkem uživatelsky přívětivý program), dokážete z RAW souboru vytáhnout tolik detailů a barev, že by se vám o nich u JPGu ani nezdálo. Nejčastějšími protiargumenty odpůrců RAW jsou nedostatek úložiště nebo času na úpravu fotek. Fígl je ale v tom, že si nemusíte hrát s každou fotkou, jelikož Lumia 1020 pořizuje zároveň okamžitě přístupný 5Mpx náhled v JPGu a zároveň velký nekomprimovaný DNG soubor v plném rozlišení, který může dosáhnout až 50 MB.

 

DNG soubory si jednou za čas stáhnete do počítače pomocí Nokia Photo Transfer nebo cloudu OneDrive, vybrané fotografie upravíte a zbytek klidně smažete, za ty obrovské možnosti v post-processingu to ale jednoznačně stojí. Ke všem fotkám uvedeným v článku si můžete stáhnout i originální neupravený DNG soubor v plném rozlišení a můžete sami porovnat jak markantní rozdíly jsou mnohdy mezi surovým materiálem a výslednou fotografií.


Znám spoustu lidí, kteří by okamžitě vytkli, že v tom má prsty Photoshop a že „opravdový fotograf“ zachycuje reálný obraz, ale víte co? Za prvé jsem u drtivé většiny fotografií ani neotevíral Photoshop a jen jsem je digitálně „vyvolal“ v Lightroomu. Za druhé pokud si někdo chce hrát na hipstera, měl by vědět, že v době kinofilmových zrcadlovek se s filmy taktéž dost rozsáhle manipulovalo v temných komorách pomocí cíleně volených směsí chemikálií, barevných filtrů atd. A za třetí – kdo říkal, že fotografie musí zobrazovat dokonale věrný obraz reality.

Fotografie je podobně jako hudba umění a způsob jak přenést nějakou abstraktní vizi z hlavy autora do viditelné podoby a nikdo vám nemá co mluvit do toho, jestli jste si tu oblohu představovali víc do purpurových nebo oranžových odstínů. Ale zpět k tématu. Zdá se to jako prkotina, ale možnost fotit do RAW je alespoň pro mě spolu s velikostí čipu a kvalitní optikou jednou ze zásadních výhod oproti konkurenci.

Není všechno zlato co se třpytí…

Ale dost chvály, teď trochu k nevýhodám. Noční fotografie je v případě Lumie 1020 poněkud smíšená parketa, je to současně její největší výhoda i nevýhoda a záleží jen z jakého úhlu to pojmeme. V rovině mobilních telefonů Lumia díky velkému čipu, rozlišení a optické stabilizaci celkem suverénně rozdrtí svou konkurenci. Například tuhle fotografii jsem pořídil o půlnoci v osvětlení pouličních lamp z ruky a na automat. Žádná sláva, ale na mobil víc než slušná práce.


Foceno na automat v noci z ruky, bez blesku

Xenonový blesk má celkem slušný výkon a není tak příšerně ostrý jako u většiny ostatních telefonů. Lumia 1020 vás celkem bezpečně doprovodí na party do klubu nebo na koncert a druhý den nebudete muset na Facebook sdílet rozmazané tmavé fotky s vypálenými obličeji od blesku. Nedělejte si ale velké naděje na líbivé noční fotografie na dlouhou expozici (například takové ty noční silnice se šmouhami od aut).

Maximální čas závěrky jsou na Lumii 4 vteřiny, což sice vzhledem ke světelnosti optiky a celkem slušnému výkonu při větším ISO bohatě stačí, problém je ale jinde. Při fotografování na dlouhou expozici se kladou velké nároky na snímač, který se zahřívá a má tendenci produkovat šum. V případě Lumie 1020 byl ten šum i po manuálním nastavení citlivosti na ISO100 celkem značný, tahle oblast zkrátka ještě dlouho bude mimo repertoár mobilních telefonů (noční krajinkáři si právě hlasitě oddechli).

 

Další problém je v cloně. Nokia Lumia 1020 má fixní clonu ukotvenou na f/2.2, což je obdivuhodná hodnota a za denního světla zajistí opravdu nádherné fotografie, příjemně malou hloubku ostrosti i působivé makro fotografie. U noční fotografie je ale zvykem si takzvaně „přiclonit”, čili zvednout clonové číslo (například na f/11) a tím zmenšit otvor v cloně.

Díky tomu se výrazně zvětší hloubka ostrosti (větší část scény bude ostrá), mírně se zlepší kresba (objektivy málokdy mívají nejlepší kresbu na nejnižším clonovém čísle) a lampy a další zdroje světla kolem sebe vykouzlí hvězdičky, které se většině lidí u nočních fotografií líbí. Oproti tomu při cloně f/2.2 budete mít problém rozhodnout se kam vlastně chcete ostřit, kresba nebude tak úžasná jako u denních fotografií kytiček, u kterých jste se tak rozplývali, a lampy vytvoří místo hvězdiček takový podivný rozplihlý flek, často se také nevyvarujete lens-flare (odraz na optice, laicky řečeno prasátka)


Ani se stativem nemůžete od Lumie 1020 v noci čekat zázraky srovnatelné s DSLR

Vyplatí se pořídit Camera Grip?

Je fajn, že Camera Grip od Nokie má závit na stativ, ale jen kvůli tomu bych rozhodně stativ ani zmíněný grip nekupoval. Camera Grip naopak dává smysl na dovolené nebo na výletu, díky němu se Lumia opravdu příjemně drží v ruce a navíc získá extra zásobu energie na delší cesty (obsahuje 1020mAh akumulátor). Počítejte však s tím, že samotné focení a zpracovávání obrovských 38Mpx souborů dá baterce slušně zabrat. V podstatě ze stejných příčin vychází i další negativum fotoaparátu na Lumii 1020, a tím je rychlost, nebo bych měl spíše říci ležérnost, se kterou fotí a zpracovává fotografie.

Je to bohužel oběť za tak velké rozlišení, nicméně řekl bych že dnešní chytré telefony mají pořád lepší procesory a více paměti RAM než zrcadlovky, takže by možná stačilo, aby nějaký šikovný inženýr nebo vývojář přišel na způsob jak dostupný hardware lépe využít. Do té doby zapomeňte na nějaké sekvenční sportovní fotografie a počítejte s tím, že vám občas nějaký ten důležitý okamžik uteče. Na druhou stranu vás to možná donutí více přemýšlet předtím než stisknete spoušť, na což dnes spousta cvakálků odkojených digitální érou zapomíná.


Pro srovnání fotografie pořízená zrcadlovkou se zhruba podobným nastavením expozice a ukázkou zmíněných hvězdiček u světel

Pojďme si to tedy shrnout dříve než zabrouzdám do dalšího odborného tématu a odradím i ty poslední statečné, kteří dočetli až k těmto řádkům. Nokia Lumia 1020 je skvělý fotomobil, troufám si říci, že v současné době celkem suverénně kraluje v kategorii chytrých telefonů. A myslím si, že dost zdatně dýchá na záda současným kompaktům a takzvaným falešným zrcadlovkám. Dle mého je to jasné znamení toho, že chytré telefony brzy zcela vytěsní kompakty z trhu, zvláště vezmeme-li v potaz fakt, že je nosíme neustále s sebou a pořízené fotografie můžeme ve zlomku vteřiny sdílet na sociální sítě, cestovatelský blog, Flickr, Instagram nebo kamkoliv si zamanete.


Momentka v noci s velice chabým okolním osvětlením, dosvíceno interním bleskem

Troufám si říci, že s nezbytnou dávkou kreativity a znalostí hravě vytřete zrak takovým těm kamarádům, kteří si koupili Canon 5D Mark III s teleobjektivem, protože je to přece „velký foťák“ a samy z toho lezou hezké fotky. Čímž ale v žádném případě neříkám, že by Lumia 1020 nebo sebelepší fotomobil mohl nahradit zrcadlovky. Jen jsem tím chtěl zopakovat heslo, které s oblibou říkávám: „Nejlepší fotoaparát je ten, který máte po ruce“ a zároveň podtrnout pointu, že bychom se neměli tolik fixovat na techniku.

Lidský mozek je neuvěřitelný procesor a zdroj bezmezné kreativity a žádný stroj se mu ještě hodně dlouho nevyrovná. Nebuďte frustrovaní z toho, že zrovna nemáte na top zrcadlovku od Nikonu nebo Canonu, využijte toho, co máte, na maximum. Naučte se dokonale veškerá dostupná pravidla fotografie abyste je pak mohli dle slov Pabla Picassa umělecky porušovat.


Náročná scéna s vysokým dynamickým rozsahem, foceno v protisvětle, dosvíceno interním bleskem, hodně stínů jsem zachránil v postprodukci díky RAW formátu

Úmyslně jsem se v celém článku vyhýbal otázce operačních systémů, to je ryze subjektivní záležitost. Jako letitý uživatel BlackBerry jsem to měsíc s Windows Phone 8.1 nějak přežil, zvykl si na něj a dokázal využít jeho výhod, věřím že by to nebyla překážka ani pro průměrně zdatného SmartManiaka. Pokud tedy vybíráte nový telefon a vaší prioritou je kvalitní fotoaparát, můžete se zkusit s Lumií 1020 spřátelit. Myslím že je to také fajn volba pro ty, jež dosud hledali kompakt, kterým by se daly pořídit pěkné fotky z dovolené.

  

A v neposlední řadě zaujme i profesionální fotografy, kteří si stejně jako já určitě dokážou vyhrát s tím, co jim Lumia 1020 nabídne. S takovou šikovnou „cihlou“ v kapse se přistihnete, že mnohem častěji zapínáte pomyslný expozimetr ve vašem fotografickém oku a neustále přemýšlíte jak by se aktuální scéna dala co nejlépe zachytit na fotografii, což je rozhodně obrovské plus pro rozvoj kreativity. Pokud vám ale na nějaké fotce opravdu záleží, nebuďte líní a dojděte si pro tu dvacetikilovou brašnu s fototechnikou za desítky až stovky tisíc a dejte si s tím práci, s Instagramem zatím stále díru do světa jako fotograf neprorazíte.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku