Nokia možná prodá divizi HERE třem německým automobilkám

Finská Nokia se netajila tím, že chce odprodat svoji mapovou divizi HERE jinému subjektu, z květnového vyjádření generálního ředitele společnosti vyplynulo, že Nokia pouze čeká na nejvyšší nabídku. Za velkého zájemce byla považována „taxislužba“ Uber, nakonec však dala přednost Bing mapám od Microsoftu a HERE mapy přenechala jiným zájemcům.

  

Podle deníku Wall Street Journal je velká pravděpodobnost, že se Nokia dohodne s trojicí německých automobilek Audi, BMW a Daimler, které mají mapovou divizi HERE odkoupit za 2,7 miliard dolarů. Automobilky mají využít technologií Nokie k vývoji autonomního řízení vozidel a ke zvýšení jejich bezpečnostních systémů. Palubní systémy jsou aktuálně velmi dynamickým odvětvím, do něhož se tlačí velcí technologičtí hráči včetně Apple a Google. Zmíněné automobilky si údajně nehodlají nechat divizi HERE pouze pro sebe, ale nabídnou ji i ostatním značkám, aby se na projektu podílely.

  

Nokia v minulém týdnu rozeslala pozvánky na VIP událost, která se bude konat 28. července v Los Angeles, přičemž v motto pozvánky zní NOWHERE: NOW HERE, což znamená Nikde: Nyní zde. Může se však jednat o hříčku, která naznačuje oddělení slova HERE od celku. Událost nicméně pořádá divize Nokia Technologies, tudíž se o akvizici divize HERE vůbec jednat nemusí. Server Re/Code dokonce přišel s informací, že Nokia příští týden představí nový produkt z oblasti virtuální reality. 

Nokia se po akvizici Alcatelu-Lucent věnuje především vývoji a budování síťové infrastruktury, v budoucnu se chce navíc vrátit do byznysu se smartphony. My můžeme jen doufat, že nás Audi, BMW a Daimler (pokud se akvizice potvrdí) nepřipraví o oblíbenou navigační aplikaci pro naše smartphony.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku