Nokia 5 dostává Android Pie, Nokia 2 dostane Oreo s velkým háčkem

Společnost HMD Global plní sliby – v tomto týdnu aktualizovala svůj dva roky starý smartphone Nokia 5 (recenze) na Android 9.0 Pie. Jedná se tak patrně o poslední velký update, kterého se tento telefon spadající do nižší střední třídy dočkal, i tak musíme HMD udělit palec nahoru – Nokia 5 začínala s Androidem Nougat, následně se dočkala Orea a nyní dostává Pie.

Nokia 2 dostane na výběr: rychlý nugát nebo pomalejší Oreo

Android Pie by měly postupně dostat všechny dosud představené Nokie, až tedy na jednu výjimku, kterou je Nokia 2. Ta sice rovněž přišla na trh v roce 2017, dosud se ale nedočkala ani aktualizace na Android 8.1 Oreo. Důvody nyní vysvětlil produktový manažer HMD Global Juho Sarvikas na Twitteru.

Nokia 2 je levný telefon s podprůměrnou hardwarovou výbavu, který disponuje pouze 1 GB RAM. Bohužel byl na trh poslán s běžným Androidem, neboť v době jeho uvedení ještě neexistoval odlehčený Android Go pro slabší telefony. Bohužel dodatečně systém na Android Go změnit nelze, a upgrade na Android Oreo způsobuje i přes důkladnou spolupráci s Googlem a Qualcommem mírné zpomalení.

HMD tak oficiálně Oreo pro Nokii 2 vydá, ale dá uživateli na výběr – buď zůstane na Nougatu a zachová si současný výkon, nebo u něj dojde ke zhoršení výkonu výměnou za nové funkce. Volbu druhé možnosti si budou moci majitelé Nokie 2 aktivovat na chystané speciální webové stránce.

Hardwarové parametry Nokia 2

Systém, čipset a konstrukce

Operační systém: Android 7.1, čipset: Qualcomm Snapdragon 212, quad-core, 4× 1,3 GHz, GPU: Adreno 304, RAM: 1 GB, interní paměť: 8 GB, pam. karta:
Rozměry: 143,5 × 71,3 × 9,3 mm, hmotnost: 161 g, zvýšená odolnost: IP52

Displej, konektivita a baterie

5", IPS LCD, rozlišení: HD, 720 × 1280 px
5G: , NFC: , Bluetooth: 4.1, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, GPS: , konektor: microUSB
Baterie: 4100 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:

Fotoaparáty

Hlavní: 8 Mpx, AF, selfie kamera: 5 Mpx
Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku