Domů » Bleskovky » Nokia 1 v testu odolnosti. Levný neznamená nekvalitní

Nokia 1 v testu odolnosti. Levný neznamená nekvalitní

Youtuber JerryRigEverything obvykle ve svých videích „týrá“ vlajkové či jinak zajímavé smartphony, nyní si však na paškál low-endový smartphone Nokia 1 s Androidem Go (recenze), který lze zakoupit za cenu okolo 2 tisíc korun. Dosud všechny Nokie prokázaly v jeho testech nadstandardní odolnost, potvrdí ji i tento telefon s odnímatelným plastovým krytem?

Nokia 1 Durability Test! - Nokia's CHEAPEST Smartphone

Tvrzené sklo v telefonu za 2 tisíce

První překvapení přišlo hned při první disciplíně, a tedy testování odolnosti skla vůči poškrábání. Většina takto levných smartphonů vsází i u displeje na plast, avšak Nokia 1 má tvrzené sklo, takže stejně jako u drtivé většiny výrazně dražších smartphonů se do něj nenávratně podepíší až materiály s tvrdostí 6 a vyšší. Velká škoda, že sklíčko nebylo použito i k ochranné hlavního fotoaparátu, jeho čočku lze poškrábat poměrně snadno, stejně tak není problém „vydolovat“ stříbrná písmena tvořící nápis Nokia z plastových zad. Na druhou stranu, nový originální kryt lze koupit za 250 korun. IPS displej telefonu po kontaktu zčerná asi za 22 vteřin, po chvíli však dojde k jeho automatickému „uzdravení“.

Překvapivě dopadl i test na ohyb, který se stal některým smartphonům osudný, nikoliv však Nokii 1. Telefon se při značném úsilí ohnul a plastová vanička se oddělila od zbytku, vnitřní konstrukce se ale zdá býti pevná a ochranné sklo dostatečně flexibilní. Telefon se po prohnutí vrátil do původního tvaru bez jakýchkoliv trvalých následků.

Hardwarové parametry Nokia 1
Systém: Android 8.1
Rozměry: 133,6 x 67,8 x 9,5 mm, Hmotnost: 131 gramů
Čipset: Mediatek MT6737M, quad-core, 4x 1,1 GHz
RAM: 1 GB, Interní paměť: 8 GB, Pam. karta:
Displej: IPS LCD, 4,5", 480 × 854 px
Hlavní fotoaparát:
Druhý fotoaparát:
Třetí fotoaparát: , Přední kamera: 2 Mpx
Bluetooth: 4.2, Wi-Fi: 802.11 b/g/n, NFC:
, GPS:
, Konektor: microUSB
Baterie: 2150 mAh Li-Ion, Rychlé nabíjení:
, Bezdrátové nabíjení:

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).