Cena:

NFC nebude jen o rychlé výměně dat, nabídne i bezdrátové nabíjení

storm bourka blesk elektrina

NFC máme spojené zejména s mobilními platbami, popř. s rychlým párováním příslušenství, v budoucnu se však schopnosti této technologie ještě více rozšíří. Organizace NFC Forum, která se o tento standard stará, oznámila aktualizaci specifikace obohacenou o funkci WLC (Wireless Charging).

nfc

Pokud však doufáte, že skrze NFC nabijete váš telefon, musíme vás zklamat – nabíjecí výkon bude maximálně 1 Watt. Technologie tak bude sloužit především k dobíjení drobné elektroniky s menšími akumulátory, zejména zařízení internetu věcí, omezeně hodinky, náramky či sluchátka. Funkce WCL nebude vyžadovat žádné dodatečné antény, ale vystačí si s cívkou, která je oproti technologii Qi výrazně menší. I tak ale bude vyžadován nový hardware, softwarová aktualizace současných zařízení bezdrátové nabíjení nepřidá.

První zařízení s podporou nového standardu by se na trhu měla objevit někdy v průběhu příštího roku.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.