Domů » Bleskovky » NFC může na iPhonu fungovat jako na ostatních telefonech, chce to ale jailbreak

NFC může na iPhonu fungovat jako na ostatních telefonech, chce to ale jailbreak

S technologií NFC Apple u iPhonů velmi dlouho vyčkával, nakonec ji integroval do iPhonu 6 a 6 Plus, ovšem pouze polovičatě – podporovány jsou pouze platby Apple Pay, párování příslušenství či komunikace s ostatními iPhony možná není. Respektive možná je, ale nikoliv s požehnáním Apple.

Vývojář a „jailbreaker“ Elias Limneos přišel na to, jak NFC v iPhonu 6s přinutit komunikovat s ostatními zařízeními, ať už běžnými NFC štítky, kartami nebo RFID čtečkami. Jakékoliv přiblížení NFC zařízení je u iPhonu doprovázeno notifikací, která obsahuje identifikaci přiblíženého objektu. Limneos se však nechce spokojit pouze s tímto stavem a touží po tom data z NFC štítků číst, případně na ně zapisovat. Pokud by se to povedlo, mělo jít například s iPhonem odemykat dveře vybavené RFID nebo z pomocí NFC tagů nastavovat v iPhonu různé funkce.

Nedá se předpokládat, že by Apple NFC někdy v budoucnu sám odemkl, zejména z bezpečnostních důvodů. Pokud tedy chcete využívat NFC ve svém iPhonu větší měrou, budete muset provést na svém telefonu jailbreak. Autor slibuje zaslání svého „NFC odblokovače“ do obchodu Cydia.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

 1. Udělat Jailbreak a pak nadávat na Apple, jak má nezabezpečený OS.

 2. Tak na párování stačí BT a jde to velmi jednoduše (viz AirPods že), takže potud je NFC zbytný. Na přenos dat (resp. kontaktování zařízení) lze také bez potíží využít BT/WiFi, viz AirDrop že, tedy NFC opět zbytný. V neposlední řadě je tu nějaké to podmíněné chování, ale upřímně, koho to tankuje a navíc, k čemu to vlastně kloudně použít.
  No a pak tu tedy máme ty platby, které to podporuje.
  Nějak nevidím důvod, co že by Apple měl něco měnit.

  • Jasne, jak jinak :)

  • „Nějak nevidím důvod, co že by Apple měl něco měnit.“

   To nevidis nikdy. Az kdyz Apple neco zmeni, pak pises stovky duvodu proc ta zmena ma smysl:) Klasika :D

  • Pokiaľ by v blízkom okolí mal každý, alebo aspoň väčšina mobily s iOS, tak áno stačil by aj BT. Platby cez NFC iPhone vie, ale žiaľ nie v našich končinách. Skalný užívateľ iOS ťažko vidí možnosti technológii, ktoré apple vôbec nepopužíva alebo ich využíva značne obmedzene. V prípade ak tieto technológie apple plne implementuje, tak je to v ich reklamnom podaní inovácia desaťročia. BTW, používam aj iOS.

 3. Určitě vývojáři budou ve svých aplikacích pro iPhone od teď používat i NFC a bude v dokumentaci napsáno, tak si odemkněte telefon jinak je tato aplikace na nic :) To si určitě udělá spoutat lidí, nějak jsem tento článek nepochopil, tedy jeho význam :(

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).