- Bez chatování si mnozí nedokáží představit život
- Mezi nejoblíbenější služby patří WhatsApp nebo Facebook Messenger
- Existují však bezpečnější alternativy jako Telegram či méně známá Threema
Společnost Meta dosáhla na poli chatování takřka monopolu. Má pod křídly jak WhatsApp s 2 miliardami aktivních uživatelů, tak i Facebook Messenger s bezmála miliardovou uživatelskou základnou. Metu však zatěžují kontroverze a bezpečnostní skandály, které nahrávají spolehlivějším alternativám. A na ty nejzajímavější se nyní podíváme.
Telegram
Hlavní zbraň Telegramu spočívá v bezpečnosti a šifrování dat. Umožňuje posílat zprávy klasické, které se šifrují na serverech poskytovatele, ale také speciální soukromé, které podléhají end-to-end šifrování a na serverech nezanechávají žádné stopy. Existuje i možnost, aby se komunikace samovolně smazala.
Nechybí ani funkce posílání obrázků, videí, zvukových zpráv, dokumentů, informací o poloze a samozřejmě i hlasových či video hovorů. Mnohé soubory se navíc přehledně člení do vlastních sekcí podle typu. Využít lze možností příspěvky editovat po odeslání, reagovat na ně emotikonami či připínat ty důležité na vrch konverzace. K duhu přijde i schopnost automatického zrušení účtu poté, co nebudete nějakou dobu aktivní. Zamrzí však absence češtiny. Telegram jde provozovat na iOS, Androidu, Windows, macOS, Linuxu i v internetovém prohlížeči.
Signal
Další velký bojovník za bezpečné a šifrované chatování si říká Signal. Aplikace umožňuje posílat zprávy, provádět telefonáty i videohovory a samozřejmě posílat fotky i nejrůznější přílohy – vše perfektně zašifrované dle aktuálních bezpečnostních standardů. Signal se proslavil především po kauzách Facebooku, odkud k němu přebíhal největší počet lidí. Dnes má přibližně 50 milionů aktivních uživatelů.
Na rozdíl od Telegramu disponuje Signal českou lokalizací. V minulosti ho podpořily takové osobnosti, jako je třeba zakladatel Twitteru Jack Dorsey nebo kyberbezpečnostní veterán Edward Snowden. Klient si můžete stáhnout na iOS, Android, macOS, Windows i Linux, ovšem chybí webové rozhraní.
Viber
Tato chatovací služba není tolik orientována na zabezpečení, rozhodně jde ale o spolehlivější službu než konkurence od Mety. Již od svého vzniku nabízí základní chatování (samozřejmě včetně různých samolepek a dalších doplňků) a také audio i video hovory, a to dokonce i pro skupiny až 20 účastníků. Za zmínku určitě stojí funkce Viber Out, díky které můžete za poplatek podobně jako na Skypu volat i na běžná telefonní čísla.
Viber je k dostání na Google Play, App Store, Huawei AppGallery a také pro macOS, Windows i Linux.
Discord
Aplikace Discord známá zejména hráčům videoher umí vytvořit kanály, do kterých se může zapojit až 250 tisíc lidí a navzájem chatovat v tematicky oddělených „místnostech“. Ty mohou sloužit čistě pro dopisování, avšak i pro hlasovou komunikaci, kupříkladu pro lepší organizaci týmu v online multiplayeru. Samozřejmě není problémem ani chatování „jeden na jednoho“ s možností hovorů, a dokonce i sdílení obrazovky.
Discord je – jako všechny výše zmíněné služby – zdarma a neobsahuje ani reklamy. Za poplatek 9,99 eur měsíčně si však můžete odemknout předplatné Nitro, se kterým lze rozesílat větší soubory nebo vytvářet vlastní emotikony a samolepky. Podpora všech důležitých operačních systémů je zde samozřejmostí a nechybí ani přístup rovnou z prohlížeče.
Threema
Poslední služba v našem výčtu není bezplatná a má pro to dobrý důvod. Za jednorázový licenční poplatek 99 Kč (nebo na oficiálním e-shopu 3,99 eur) totiž obdržíte nejlepší možné šifrování na poli běžně dostupných messengerů. Při prvním spuštění Threema vytvoří unikátní kód, díky kterému zůstanete kompletně anonymní. Vůbec tak nemusíte s aplikací propojovat e-mail či telefonní číslo. Veškerá data vzniklá během používání se navíc ukládají jen do zařízení – neodesílají se na servery poskytovatele.
Vyjma elementárního dopisování máte k dispozici i šifrované hovory, posílání fotek i videí a také libovolných souborů do velikosti až 20 MB. Skupinové chaty příjemně obohacuje funkce anket. Threema je dostupná na webu, stejně jako pro systémy Android, iOS, macOS, Windows a Linux.