TOPlist

Netflix dramaticky omezí sdílení účtů mimo domácnost. Nová pravidla už do března?

  • Sdílení účtů mimo jednu domácnost je velmi oblíbené a Netflix se tomu chystá bránit
  • Nový způsob ověření má začít fungovat ještě letos na jaře, pravděpodobně od března
  • Alternativou budou rozšířené účty, kde půjde přihlásit další uživatele mimo domácnost za menší poplatek

Už delší dobu se proslýchá, že streamingový gigant Netflix začne omezovat oblíbené sdílení účtů. Jeden sice může používat více uživatelů, ale mělo by se jednat pouze o obyvatele jedné domácnosti. Správně tedy nesmíte své přístupové údaje poskytnout lidem, kteří s vámi nebydlí. Tato pravidla platí od samého začátku fungování platformy, ale dosud nebyla nijak vymáhána.

Realita je značně odlišná – velké množství uživatelů zákaz širšího sdílení dlouhodobě porušuje. To se samozřejmě nelíbí vedení společnosti ani akcionářům, protože firmě uniká část zisků.

netflix

Nebylo tomu tak ale vždycky. Samotný Netflix jednoduchému sdílení napomáhá především možností vytvoření až pěti profilů pod jedním účtem, aby měl každý uživatel možnost ukládat si své vlastní rozkoukané filmy. Taktéž příspěvek na Twitteru z roku 2017 ke sdílení účtu doslova vybízel.

Už od března 2021 Netflix varuje své uživatele a pravidla jim aktivně připomíná. Reálné omezení ale začne fungovat až nyní. Podle dopisu investorům má v dubnu přijít zásadní novinka v podobě rozpoznávání IP adres uživatelů. A jak to bude fungovat? V podstatě se bude jednat o dvoufaktorové ověření.

Pokud Netflix rozpozná, že se konkrétní účet přihlásil z jiné než domovské adresy, odešle majiteli účtu unikátní kód na e-mail nebo telefon. Tento kód bude muset sledující uživatel zadat při přihlášení. Bez něj se k obsahu nedostane. Sdílení vašeho účtu tedy nebude nijak postihováno, ale bez kódu se další uživatelé v jiných lokacích nebudou moct přihlásit.One Piece 2023 NetflixNepřehlédněte

Legendární anime One Piece dostane filmovou adaptaci. Postará se o ni Netflix

Dobrou zprávou je, že se společnost snaží nabídnou i alternativní řešení. V Kanadě již funguje rozšířený účet, který za poplatek okolo 150 korun můžete sdílet i s další osobou na jiné adrese. Podobné programy jsou již k dispozici i v Latinské Americe, na Novém Zélandu, v Portugalsku nebo ve Španělsku. Výše poplatků se dle země liší. Dá se očekávat, že tato možnost se brzy rozšíří i do dalších zemí.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku