Mezi nejčastější konverzační témata patří počasí. Ať chceme, nebo ne, právě počasí hraje v našich životech velmi důležitou roli. Nejběžnějším způsobem, jak zjistit aktuální stav, je vykouknout z okna, nicméně to nám dá pouze pocitové zhodnocení počasí. Většina z nás využívá služeb meteorologické aplikace, nicméně pokud to se sledováním počasí myslíte opravdu vážně, sáhnete po vlastní meteostanici.
S tím může pomoci francouzská společnost Netatmo. Kromě termostatů a bezpečnostních prvků do domácnosti vyrábí také domácí meteostanice s několika moduly, které vás už nikdy nenechají na pochybách, jak je venku. Jak obstála meteostanice Netatmo v naší recenzi? Má pořízení vlastní stanice smysl?
Obsah balení a design: elegantní řešení nejen do domácnosti
V balení meteostanice nenajdeme žádné výstřelky: kromě samotných modulů nechybí nezbytné manuály a v případě balení s meteohubem také USB kabel, napájecí adaptér a drobné příslušenství pro případné přichycení na zeď. V balení nenajdete AAA baterie, které jsou nutné pro chod externích modulů.

Po designové stránce nelze základní meteostanici ani dodatečným modulům nic vytknout. Meteostanice se sestává ze dvou hliníkových válečků, které skvěle zapadnou nejen do interiéru, ale také do exteriéru. Moduly jsou sice vyrobeny z plastu, nicméně působí dostatečně bytelně a rozhodně jsem neměl strach je nechávat venku při nepřízni počasí.
Instalace a spuštění: správně to zvládne každý
Pro první nastavení je nutné meteohub zapojit do elektřiny a následně stáhnout aplikaci buď pro Android, nebo pro iOS. Dále pak postupujete pomocí instrukcí, které vás jasně a srozumitelně provedou prvním nastavením hubu a venkovního modulu, včetně správného umístění. To se nachází také v přibalené dokumentaci.

Dodatečné moduly na měření síly větru a úhrnu srážek je třeba v nastavené aplikaci přidat manuálně, přičemž párování probíhá podobně jako prvotní nastavení. Při párování vás aplikace také upozorní na kontrolu baterií, které lze do venkovního měřiče teploty vložit či je vyměnit bez nutnosti disponovat šroubovákem. V případě dodatečných modulů měření síly větru a úhrnu srážek se tomu nevyhnete.

Zatímco v případě venkovního měřiče teploty máte více příležitostí, kam je umístit, přičemž umístění je poměrně benevolentní, to samé se ovšem nedá říci v případě měřiče síly větru a úhrnu srážek. Ty musíte pro přesné měření umístit pokud možno do volného prostoru do patřičné výšky, což nemusí být v případě panelákového bytu zrovna snadný úkol. Nicméně i tak můžete více či méně úspěšně měřit všechny veličiny.
Měření, chytré funkce a aplikace: klidně odinstalujte všechny ostatní
Dostáváme se k hlavní přednosti meteostanice Netatmo, tedy jejím chytrým funkcím. Aplikace je přehledná a intuitivní, na výchozí obrazovce ukazuje aktuální teplotu, úhrn srážek, rychlost větru, kvalitu ovzduší, vlhkost a tlak, v prostředním pásu se nachází předpověď na pět dní dopředu a ve spodní části je přehled o podmínkách v domácnosti a mapa, která ukazuje okolní meteostanice Netatmo, o čemž ještě bude řeč.

Pokud jde o měření veličin pomocí venkovních senzorů, nemám k nim nejmenších výhrad. Při porovnávání s údaji z ČHMI a informacemi poskytnutými Google Assistantem, se předpověď nijak výrazně nelišila. S přibývajícím časem pochopitelně její přesnost klesala, nicméně na předpověď Netatmo jsem se spoléhal raději než na jakýkoli jiný zdroj informací.
Výhodou Netatmo je nejen měření vnějších podmínek, ale také těch vnitřních. Aplikace vám pomocí barevné tečky rychle a přehledně indikuje, jaký je stav ve vaší domácnosti, přičemž zelená je dobrá, oranžová je na hraně a červená je špatná. Pro zjištění aktuální barvy nemusíte do aplikace – po letmém dotyku horní části meteohubu se diodový pás na něm umístěný rozsvítí v příslušné barvě.

Z domácích podmínek se měří především množství CO², jehož vysoká koncentrace má bezesporu neblahý vliv. Jeho přemíru lze vyřešit jednoduše – stačí občas vyvětrat. Kromě CO² měří také teplotu nebo úroveň hluku. Pro komplexnější rady co se týče domácnosti je nicméně potřebné zakoupit si speciální modul, který jsme bohužel netestovali.
Po přetočení telefonu do režimu na šířku se na vás vychrlí spousta statistik, ve kterých bude trávit čas nejeden nadšenec do meteorologie. Pro obyčejného člověka mi podrobné statistiky přišly zbytečné a nicneříkající, každopádně pokud je chcete, tak jsou k dispozici. Pozitivní je, že vás nijak neobtěžují.

Když nechcete k datům přistupovat skrze mobilní aplikaci, můžete využít také webového rozhraní, kde nic zásadního nechybí a přehlednost je zvýšena o použitou úhlopříčku. Kromě meteostanice můžete mít přehled a ovládat také ostatní zařízení od značky Netatmo, ať už termostaty nebo bezpečnostní zařízení.
Velmi užitečnou funkcí je rozhodně celosvětová mapa počasí. Netatmo se chlubí tím, že má nejhustší síť meteostanic na světě a při pohledu na mapu se tomu i snadno uvěří. V podstatě nenajdete na světě relevantní místo, kde žijí lidé a nenachází se zde alespoň jedna meteostanice se značkou Netatmo.

Zjistit aktuální teplotu a pětidenní předpověď tak můžete i na takových místech, jako je třeba ruské Bilibino, kde teploty v noci klesají až k hranici -40°. Před dovolenou se zkrátka takto užitečná funkce hodí.
Notifikace a chytrá domácnost: stále je co zlepšovat
Z funkcionalit je třeba ještě zmínit chytrého bota pro Messenger od Facebooku, který vám pomocí jednoduché konverzace je schopen například sdělit aktuální počasí nebo přizpůsobit termostat od Netatmo na dálku. Nápad je to sice dobrý, nicméně o reálném využití mám pochybnosti. Nechybí ani možnost nastavit si personalizované notifikace na všelikaké eventuality týkající se počasí, takže pořád budete v obraze.

Netatmo lze propojit v rámci chytré domácnosti s Alexou, avšak podpora pro Google Home a Apple Homekit zatím chybí, nicméně v budoucnu by měla být přidána. Účet Netatmo sice lze propojit s Google Home nebo HomeKitem, ale právě vzhledem k absenci podpory je to krok takřka zbytečný. Příkladně Netatmo funguje jen s asistentkou od Amazonu.
Netatmo recenze: šikovný pomocník, který není pro každého
I přes vyčerpávající výčet funkcí a možnosti měření, které meteostanice od značky Netatmo nabízí, musí přeci jen nastat nějaké ale. Prvním ale jsou moduly pro měření síly větru a úhrnu srážek.
Pokud si totiž nechcete vést statistiku, předpovídat počasí na vlastní pěst nebo bydlíte v panelovém domě, budou pro vás tyto doplňky zcela zbytečné. Z hlediska funkcionality se jedná o jednoúčelová zařízení poskytující jen jeden graf a údaj navíc, bez kterého se pravděpodobně klidně obejdete.

Druhým ale je cena. Ta je v případě základní meteostanice 4 699 korun, měřiče síly větru 2 799 korun a senzoru úhrnu srážek 1 999 korun. Produkty Netatmo se zkrátka řadí do sekce prémiového domácího příslušenství, což se nutně odráží v jejich cenové politice.
Kompletní set vás tedy vyjde na cca 9 500 korun a to za měření aktuálního počasí rozhodně není málo. Samotná meteostanice přitom dává smysl jakožto startovací zařízení, neboť bez postupného dokupování ostatních produktů Netatmo nevyužijete potenciál naplno.

Jestli překousnete vyšší cenu a chcete si měřit počasí na vlastní pěst, pak vám určitě můžeme meteostanici Netatmo bez váhání doporučit. V případě základní meteostanice bez přídavných modulů není cena až tak drakonická, přitom funkcionalita nijak výrazně neutrpí. Netatmo zkrátka není jen meteostanice, ale také doplněk do domácnosti, a za ten se zkrátka připlácí.
Netatmo meteostanice

Klady
- Kvalitní zpracování a elegantní design
- Přesné měření na počkání
- Celosvětová mapa meteostanic
- Integrace s Alexou
- Přehledná mobilní aplikace
- Propracované webové rozhraní
- Množství funkcí
Zápory
- Velmi vysoká cena
- Dodatečné moduly postrádají smysl
- Grafy a statistiky využijí jen nadšenci
- Zatím není kompatibilní s Google Home a Apple Homekit