Domů » Bleskovky » Nenechte se napálit: otevření podvodné SMS vás žádné peníze stát nebude

Nenechte se napálit: otevření podvodné SMS vás žádné peníze stát nebude

V minulých dnech ve v českých médiích objevilo varování, abyste neotvírali SMS zaslanou z čísla 904 09 099, jinak vám operátor naúčtuje 99 korun za každou z nich. Zpráva byla mnohdy doplněna o svědectví lidí, kteří pouhým otevřeným SMS přišli o tisíce korun, případem se začal zabývat i Český telekomunikační úřad. Je ale vůbec něco takového možné?

"Bezmála sto korun musí zaplatit lidé, kteří otevřou SMS z čísla 90409099. Obětí podvodníků už se staly desítky Čechů."…

Zveřejnil(a) Český telekomunikační úřad dne Pondělí 21. ledna 2019

Otevřením SMS o peníze nepřijdete

Samozřejmě, že v drtivé případě případů nikoliv. Za přijaté SMS si čeští operátoři žádné poplatky neúčtují, stejně tak za jejich otevření. Výjimkou jsou prémiové SMS, avšak ty si musí uživatel sám objednat zasláním SMS na speciální číslo; v tomto případě je částka účtována už za samotné přijetí bez ohledu na to, zda byla zpráva otevřena či nikoliv. Postižení uživatelé se dušují, že si žádnou prémiovou službu neobjednali, zřejmě to však za ně udělal „někdo jiný“.

Pozor na škodlivé aplikace

Tím někým je patrně škodlivá aplikace, kterou si uživatel stáhnul do telefonu například při procházení webu; podle serveru lupa.cz může být onou škodlivou aplikací například SmartPlay, slibující neomezené sledování videí v telefonu. Nutno podotknout, že instalace takové aplikace vyžaduje spoustu uživatelských zásahů (povolení instalace aplikací z neoficiálních zdrojů, přidělení práv zacházet se zprávami SMS, apod.), takže obezřetný uživatel by ji neměl vůbec vpustit do telefonu. Pokud však i přes veškerá varování k instalaci dojde, spuštěná aplikace může (opět s pomocí uživatele) odeslat SMS a přihlásit jej tak k pravidelnému odběru prémiových SMS, v tomto konkrétním případě ze serveru http://Ilovemobi.com.

Čeští operátoři již provedli nápravu a zmíněné telefonní číslo zablokovali, ovšem nedá se vyloučit, že se v budoucnu objeví podobný případ s jiným číslem. Proto je důležité, aby byli uživatelé obezřetní, neinstalovali do telefonu aplikace z neznámých zdrojů, popřípadě neudělovali instalovaným aplikacím práva k přístupu k SMS. Absolutní prevencí je pak úplné zablokování prémiových SMS u vašeho operátora, v tom případě si však nebudete moci v budoucnu objednat například SMS jízdenku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Kto chce kam ….

  2. Lidé co neumí používat chytrý telefon by si měli pořídit iPhone, ten jim tohle nedovolí. My ostatní, kteří umíme číst, a většinou víme, co na mobilu děláme, využijeme android na maximum. Takže tady neplašte s tím, že na androidu je něco špatně, je to pouze hloupost lidí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).