Cena:

Největší selhání Billa Gatese? Microsoft nedokázal porazit Android

Spoluzakladatel a dlouholetý CEO Microsoftu Bill Gates v nedávném rozhovoru otevřeně přiznal, že za svůj historicky největší omyl považuje, že nedokázal zabránit tomu, aby Microsoft prohrál v souboji s Androidem.

Jde o překvapivé prohlášení. Když začalo být jasné, že mobilní Windows zkrátka Android porazit nedokážou, firmu už Gates nevedl. Významný podíl na nezvládnutí soupeření s Androidem tak bývá tradičně připisován Stevovi Ballmerovi, který se mimo jiné vysmíval iPhonu za to, že nemá klávesnici. Právě pozdní odhalení nástupu dotykové éry Ballmerem bývá často vnímáno jako důvod, proč Microsoft nedokázal Android porazit. Jak je však vidět, Gates to vnímá jakou svou zodpovědnost.

„Na trhu je místo jen pro jeden operační systém mimo iOS“

Bill Gates v rozhovoru otevřeně říká, že ve světě smartphonů jde o situaci, kde vítěz bere vše. Kromě Applu a jeho iOS podle něj zkrátka na trhu může přežít jen jediný operační systém. A k tomu podle něj měl „přirozeně“ nakročeno Microsoft, ovšem nestalo se tak. To ve výsledku vedlo k tomu, že se 400 miliard dolarů přesunulo „od firmy M do firmy G“.

Bill Gates on Startups, Investing and Solving The World's Hardest Problems

Důvod, proč Android pořízený Googlem v roce 2005 za 50 milionů dolarů zcela ovládl trh, už zpětně asi nedokáže přesně říct nikdo. Konkrétní důvod nesděluje ani Gates. V rozhovoru nicméně zmínil, že stačí mít o 10 % méně aplikací než konkurence a v mobilním odvětví to znamená postupný konec. Svou roli zřejmě hrálo i rozhodnutí v roce 2008 zcela opustit Windows Mobile. Microsoft se ho pak pokusil nahradit Windows Phone, ovšem nakolik šlo o šťastné rozhodnutí je dnes diskutabilní. Eric Schmidt (někdejší CEO Googlu) totiž otevřeně přiznává, že krátce po akvizici Androidu bylo za cíl vytyčeno porazit Windows Mobile. A rozhodnutí Microsoftu přerušit kontinuální vývoj vlastního OS pochopitelně poskytlo Androidu prostor pro rychlejší růst.

Nepřehlédněte: Microsoft chystá skládací Surface s podporou Android aplikací. Kdy se dočkáme?

Ačkoliv Gates prohraný souboj s Androidem označuje za „jeden z největších omylů všech dob“, je rád, že díky produktům jako Office a Windows je Microsoft stále významnou společností. Jako jistý symbol smíření se s minulostí pak lze vnímat to, že sám Gates nyní používá telefon s kdysi nenáviděným Androidem.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.