Domů » Bleskovky » Největší selhání Billa Gatese? Microsoft nedokázal porazit Android

Největší selhání Billa Gatese? Microsoft nedokázal porazit Android

Spoluzakladatel a dlouholetý CEO Microsoftu Bill Gates v nedávném rozhovoru otevřeně přiznal, že za svůj historicky největší omyl považuje, že nedokázal zabránit tomu, aby Microsoft prohrál v souboji s Androidem.

Jde o překvapivé prohlášení. Když začalo být jasné, že mobilní Windows zkrátka Android porazit nedokážou, firmu už Gates nevedl. Významný podíl na nezvládnutí soupeření s Androidem tak bývá tradičně připisován Stevovi Ballmerovi, který se mimo jiné vysmíval iPhonu za to, že nemá klávesnici. Právě pozdní odhalení nástupu dotykové éry Ballmerem bývá často vnímáno jako důvod, proč Microsoft nedokázal Android porazit. Jak je však vidět, Gates to vnímá jakou svou zodpovědnost.

„Na trhu je místo jen pro jeden operační systém mimo iOS“

Bill Gates v rozhovoru otevřeně říká, že ve světě smartphonů jde o situaci, kde vítěz bere vše. Kromě Applu a jeho iOS podle něj zkrátka na trhu může přežít jen jediný operační systém. A k tomu podle něj měl „přirozeně“ nakročeno Microsoft, ovšem nestalo se tak. To ve výsledku vedlo k tomu, že se 400 miliard dolarů přesunulo „od firmy M do firmy G“.

Bill Gates on Startups, Investing and Solving The World's Hardest Problems

Důvod, proč Android pořízený Googlem v roce 2005 za 50 milionů dolarů zcela ovládl trh, už zpětně asi nedokáže přesně říct nikdo. Konkrétní důvod nesděluje ani Gates. V rozhovoru nicméně zmínil, že stačí mít o 10 % méně aplikací než konkurence a v mobilním odvětví to znamená postupný konec. Svou roli zřejmě hrálo i rozhodnutí v roce 2008 zcela opustit Windows Mobile. Microsoft se ho pak pokusil nahradit Windows Phone, ovšem nakolik šlo o šťastné rozhodnutí je dnes diskutabilní. Eric Schmidt (někdejší CEO Googlu) totiž otevřeně přiznává, že krátce po akvizici Androidu bylo za cíl vytyčeno porazit Windows Mobile. A rozhodnutí Microsoftu přerušit kontinuální vývoj vlastního OS pochopitelně poskytlo Androidu prostor pro rychlejší růst.

Nepřehlédněte: Microsoft chystá skládací Surface s podporou Android aplikací. Kdy se dočkáme?

Ačkoliv Gates prohraný souboj s Androidem označuje za „jeden z největších omylů všech dob“, je rád, že díky produktům jako Office a Windows je Microsoft stále významnou společností. Jako jistý symbol smíření se s minulostí pak lze vnímat to, že sám Gates nyní používá telefon s kdysi nenáviděným Androidem.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

10 komentářů

 1. Jak to dopadne bylo jasné už na začátku (i když tedy kolikrát svět překvapí různě zvrácenými závěry, ale v tomhle případě do naštěstí dopadlo dobře). Android hned ze začátku nastínil, že chce být takovým mobilním desktopem s plochou, jakou známe u Windows atd. A proti tomu MS hrdě vyrazil s… co to proboha vlastně bylo za otřesnost? ?

  • Dlazdice nebyly zdaleka ten hlavni problem. Proste Win Mobile zarizli, Win Phone prisel pozde a jeste ho 2x zarizli. Kdyz si sel beznej clovek v zacatku koupit smartphone a iphone se mu zdal zbytecne drahej, prodrjce nabidnul android. Tak se z toho stala masovka. A MS potom prislo s Phone 7 a ted se bude vymlouvat, ze jak ma o 10% aplikaci min, nema sanci na uspech. To taky nebyl ten hlavni problem. I kdyby meli appek vic, to nikoho nepresvedci.

  • ten system byl od počátku totální trash. Je pravda, že dlaždice nebyl ten hlavní problém, ale celý ten ekosystem byl jeden velký hlavní problem, bez jakéhokoliv ctění UX designových pravidel a plný naprostých a nepoužitelných nesmyslů, absence jakéhokoliv UI kodexu/manuálu, podle kteráho by developři a designeři mohli něco dělat, věci jako ovládací prvky jednou nahoře, jednou dole, obří typografie a plýtvání místem… Pak jako bonus nekolikanásobné mlžení a dýka do zad uživatelů, který naivně microsoftu věřili. Tohle by mělo bejt v učebnicích jak nedělat jakýkoliv SW. Otřesný, o to otřesnější, pokud za tím stojí miliardová firma.

  • Mě esenciálně od začátku připadal, jak návrat zpět k prastarým telefonům a to hlavně k Nokii ze starých časů 3310tek, která byla charakteristická tím, že měla ikony/texty přes celý displej a skoro nic neuměla, zatímco tehdy snad každý výrobce dával funkčně MNOHEM víc (doteď si pamatuji, kolik toho uměl třeba takový běžný Siemens oproti té předražené krabičce s logem Nokia, kde akorát jen líp běhaly Java hry ?).
   Jinak souhlasím s JOHNYm… tohle by fakt mělo být v učebnicích… a napsal bych to hned pod „skvělou“ marketingovou strategii Nokie, která se jmenovala „My jsme Nokia, my nemusíme nic extra vymýšlet, lidi nás budou stejně pořád kupovat“ ?

 2. Ten system bol náhodou super, a podiel v CZ bol istú dobu väčší ako mal iOS :-)

  • Pamätám sa ako najväčší kritici na zaciatku nadávali na ten jednoduchý dizajn, a o par rokov prešli na jednoduchý dizajn jak apple, tak google. A neskôr prebrali z W/WP kopu featur.

  • Tak to si skutečně nepamatuju. Ty asi myslíš „flat“ design, že? Jenže to nebylo od MS ale daleko vice od HTML5. MS to přebral a totálně zpackal. Samozřejmě můžeš si věřit čemu chceš, ale to co MS představil byl jeden velkej omyl a google si ho v Material UI namazal na chleba jako nic.

 3. Mrzí mě, že to Microsoft pěkně po….kazil. Windows Mobile i Windows Phone jsem dlouho používal vedle androidu řadu let byl systém čistší, stabilnější atd. Čekali jsme na hluboce propojený ekosystém mezi mobilem, compem, tabletem a bůh ví, čím vším ještě v budoucnu. O pohřbení původní Nokie Microsoftem raději nemluvit. Jsem rád, že android vyspěl a Microsoft dnes android podporuje.

  • A teď s tím přijde Huawei. USA měli chvíli křeč, ale. Uvidíme.

 4. V tomto okamžiku to vypadá jednoznačně, Android a Google, doposud to fungovalo ale časy se mění a původní jistota po politických rozhodnutích bere za své. Budoucnost můžete být zcela jiná a řada analytiků je v rozporu s prohlášením Gatese o jednom OS. Ano změna pokud k ní dojde bude drahá a hodně náročná na čas, ale né nemožná. Model postavený pouze na reklamě nemusí být věčný, a vzhledem k oblibě reklamy řada uživatelů ráda uvítá změnu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).