Domů » Bleskovky » Nejmenší socha Davida? 3D tiskárna umí vytisknout dílo menší než 1 milimetr

Nejmenší socha Davida? 3D tiskárna umí vytisknout dílo menší než 1 milimetr

3D tisk je nejspíše jedna z technologií druhé poloviny 20. století, která skrývá obrovský potenciál do budoucna. Trojrozměrný tisk, neboli aditivní výroba, prochází v posledních letech překotným vývojem. Limity technologie se snaží neustále objevovat mnoho firem, jednou z nich je i společnost Exaddon.
tiny david
Té se podařilo vytisknout měděnou milimetrovou, ano, čtete správně, tisícinu metru vysokou sochu Davida, kopii známého uměleckého kousku sochaře Michelangela. Metoda využívá vrstvení ionizované tekuté mědi, kterou je schopna dávkovat po femtolitrech za sekundu, tedy jednotce odpovídající 10-15 litru. I přes miniaturní velikost sochy, která váží pouze dva mikrogramy, trval tisk 12 hodin.

ceres printer
Tiskárna CERES, na které je možné malého Davida vytisknout.

Kvalitu tisku pak ukazují detaily, které se podařilo i v tak malém měřítku zachovat. Socha připomíná originál velmi věrně, zachovat se podařilo i texturu vlasů či kresbu svalů. Při dalším zmenšení se však kvalita výrazně zhorší a socha vypadá jako pouhá hromádka materiálu. I přes to je metoda hodná uznání, jelikož může probíhat v pokojové teplotě a na „obyčejné“ tiskárně CERES. Její cena se však pohybuje od 2 milionů Kč výše, nejedná se tedy o hračku pro kutily. Alespoň prozatím.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).