Nejlevnější Galaxy S23 má být zatížen několika kompromisy. Jedním z nich bude pomalejší úložiště

Galaxy S23 4
  • Dejte si pozor na základní paměťovou variantu Galaxy S23
  • Její úložiště má být výrazně pomalejší než u všech ostatních

Už zítra odpoledne představí Samsung nové vlajkové smartphony pro letošní rok. Řadu Galaxy S23 bude takřka s jistotou tvořit trojice modelů, přičemž ten nejlevnější by měl začínat na ceně 23 490 korun. Zřejmě ale u něj budeme muset překousnout několik kompromisů.

Základní Galaxy S23 bude jako jediný nabízen se 128GB interní pamětí, zatímco S23+ a S23 Ultra nabídnou minimálně dvojnásobek. Kapacita ale není jediným limitujícím faktorem. Jak totiž zjistil informátor Ice Universe, tato konfigurace bude rovněž pomalejší. Samsung totiž údajně nasadí starší specifikaci úložiště UFS 3.1 namísto modernější UFS 4.0. Jaký je důvod? Poměrně prostý – Samsung totiž UFS 4.0 flash paměti v kapacitě 128 GB nevyrábí.

Jediným výrobcem takových čipů je údajně firma Kioxia. Najdeme je například v telefonu Xiaomi 13, ovšem Samsung s největší pravděpodobností sáhne po vlastní produkci. Pokud se tato spekulace potvrdí, bude základní Galaxy S23 výrazně pomalejší při práci s lokálně uloženými daty – zatímco u UFS 4.0 činí nejvyšší papírové rychlosti 4 200 MB/s pro čtení a 2 800 MB/s pro zápis, u UFS 3.1 je maximem 2 100 MB/s, respektive 1 200 MB/s.

Pomalejšímu úložišti se bude možné vyhnout v předobjednávkách – pokud se potvrdí spekulace Rolanda Quandta z WinFuture.de, budou Jihokorejci po tuto dobu za cenu základní paměťové verze nabízet variantu s dvojnásobným úložištěm, a to už má být typu UFS 4.0.

Galaxy S23 bude mít více omezení

Nemá jít o jediný kompromis, který budou muset zájemci o základní Galaxy S23 skousnout. Podle informátora @chunvn8888 má být jediným z řady, jehož maximální nabíjecí výkon bude omezen na 25 wattů. Kromě toho údajně nedostane podporu standardu Wi-Fi 7 (ale pouze starší generace Wi-Fi 6E) a bude mít širší rámečky okolo displeje i méně sofistikovaný vibrační motorek. V neposlední řadě by měl být rovněž ochuzen o podporu technologie UWB.

Na druhou stranu, někde se ten cenový rozdíl mezi Galaxy S23 a S23+ projevit musí – větší sourozenec má být totiž ve srovnatelné konfiguraci s 256GB interní pamětí dražší o 5 tisíc korun.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku