- Veletrh MWC letos přinesl několik zajímavých smartphonů střední třídy
- Nejčastěji byly zastoupeny telefony s cenou okolo 10 tisíc korun
- Žádný z nich není dokonalý, konečný výběr tak bude záviset na preferencích jednotlivých uživatelů
Dnes zavírá své brány letošní ročník veletrhu MWC, na kterém byly v minulých dnech představeny spousty zajímavých telefonů, počítačů a všemožných elektronických hraček a konceptů. Potěšující je, že v době postcovidové tradiční barcelonská událost ožívá plnými doušky a k premiéře nových zařízení ji využívá čím dál více výrobců – letos zde například odprezentoval své nové smartphony střední třídy Samsung, i když v minulých letech pro ně připravoval vlastní akce.
Střední třída byla koneckonců na veletrhu MWC nejvíce zastoupená, kromě novinek od Samsungu se v cenové kategorii okolo 10 tisíc v Barceloně „narodily“ i nové telefony od Realme nebo Nothing. Jaký z telefonů nás z nového výběru nejvíce zaujal a lze jej považovat za nejlepší koupi? Záleží na preferencích uživatele.
Konstrukce a odolnost
V jedné věci jsou dnešní smartphony poněkud nudné – drtivá většina má displej okolo 6,7″, takže milovníci kompaktních zařízení mají jednoduše smůlu. Samsung téměř sjednotil velikost svých novinek Galaxy A26, A36 a A56, takže v rozhodovacím procesu nebude velikost rozhodujícím parametrem.

Může jím ale být samotná konstrukce – zatímco Galaxy A56, A36 a Realme 14 Pro se pyšní kovovým rámečkem, Nothing Phone (3a) a (3a) Pro mají boky z plastu. Překvapivě jsou ale ze všech porovnávaných telefonů nejtěžší – jejich hmotnost přesahuje 200 gramů. Telefony od Nothing také prohrávají i ve voděodolnosti – pyšní se pouze krytím IP64, zatímco u Samsungu je to IP67, u Realme dokonce IP68/69. V této kategorii je tak pořadí vcelku jasné:
- Realme 14 Pro
- Samsung Galaxy A56/A36
- Nothing Phone (3a) a (3a) Pro
Displej
Co se týče displeje, je vcelku jedno, jaký telefon si vyberete – ve všech případech získáte zhruba 6,7″ obrazovku typu OLED s Full HD+ rozlišením a obnovovací frekvencí 120 Hz. Displeje všech „soutěžících“ chrání ochranné sklo, a i když v Nothing nasadili méně známé sklo Panda Glass, na celkové odolnosti se tento fakt nijak negativně neprojevil.

Asi největší rozdíl mezi displeji telefonů činí maximální jas, který je tabulkově nejvyšší u Realme. Rozdíly jsou ale minimální: Realme 1 400 nitů, Nothing 1 300 nitů, Samsung 1 200 nitů. V této kategorii tak nevidíme vítěze.
Výkon
Naopak poměrně výrazné rozdíly jsou v oblasti čipsetů, kde spolu bojují čipy od MediaTeku, Qualcommu a Samsungu. Všechny použité procesory jsou vyrobené 4nm procesem, podle benchmarku AnTuTu je pořadí následující (zdroj NanoReview):
- Samsung Galaxy A36: Snapdragon 6 Gen 3 – 620 769 bodů
- Realme 14 Pro: Dimensity 7300 – 675 069 bodů
- Nothing Phone (3a) a (3a) Pro: Snapdragon 7s Gen 3 – 750 366 bodů
- Samsung Galaxy A56: Exynos 1580 – 903 759 bodů
Kapacita úložiště
Co se týče úložiště, zde je výběr poměrně široký a rozdíly mezi jednotlivými značkami se liší ve stokorunách. U všech značek lze za cenu okolo 10 tisíc získat 256GB úložiště, což je v této třídě dostatečná hodnota. Bodík k dobru si nepřipíše žádný z telefonů ani za podporu paměťových karet, protože tento prvek ve střední třídě, zdá se, zcela vymizel.
Fotoaparáty
Velké rozdíly nás ale překvapivě čekají v oblasti fotoaparátů. Zde jednoznačně vedou smartphony od Nothing, které jako jediné disponují teleobjektivy – základní Nothing Phone (3a) zvládne 2× optické přiblížení, Nothing Phone (3a) Pro dokonce 3násobné. Telefony od Samsungu nabízí takový zlatý střed, na chvost tentokrát řadíme Realme – tento telefon s cenou startující na 9 999 korunách má totiž pouze jeden použitelný fotoaparát, tím druhým je zbytečná 2Mpx hloubková kamerka. Pořadí je tedy následující:
- Nothing Phone (3a) a (3a) Pro
- Samsung Galaxy A56/A36
- Realme 14 Pro

Baterie a nabíjení
V této kategorii je vítěz poměrně jednoznačný – Realme 14 Pro se pyšní křemíkovou baterií s kapacitou 6 000 mAh a podporou 45W nabíjení. Telefony od Nothing se sice nabíjí ještě o trochu rychleji (50 watty), avšak kapacita akumulátoru je „pouze“ 5 000 mAh. Stejnou kapacitu mají i telefony od Samsungu, avšak u nich je nabíjení pomalejší – 45 wattů. Bezdrátové nabíjení bohužel chybí u všech modelů:
- Realme 14 Pro
- Nothing Phone (3a) a (3a) Pro, Samsung Galaxy A56/A36
Operační systém a podpora
Všechny srovnávané smartphony běží na operačním systému Android 15, ovšem každý výrobce k němu přistupuje jinak – máme zde různé grafické a funkční nadstavby a také různě dlouhou softwarovou podporu. Zatímco nadstavba je do jisté míry závislá na vkusu uživatele, softwarovou podporu má neoddiskutovatelně nejlepší Samsung – ten i u svých nejlevnějších smartphonů poskytuje garanci 6 let systémových aktualizací. U Nothing jsou to 3 roky, u Realme pouze dva. Pořadí je tak jednoznačné:
- Samsung Galaxy A56/A36
- Nothing Phone (3a) a (3a) Pro
- Realme 14 Pro
Jaký telefon si vyberete?
Jak je patrné, dnešní srovnání nemá jasného vítěze. Požadujete nejvyšší výkon a nejdelší softwarovou podporu? Kupte si některý ze Samsungů. Je pro vás důležitý hlavně univerzální fotoaparát? Telefony od Nothing jsou jasnou volbou. Potřebujete maximální výdrž na jedno nabití a co nejvyšší odolnost? Realme vás nezklame. Chcete mít všechno v jednom? Musíte se poohlédnout jinde nebo si připlatit. Realme 14 Pro+ je na tom například s fotoaparáty mnohem lépe, ovšem za znak „+“ se v tomto případě připlácí 4 tisíce korun. A to už se nacházíme mezi úplně jinou konkurencí.
Ceny
128 GB | 256 GB | |
Samsung Galaxy A36 | 9 499 Kč (zaváděcí 8 999 Kč) | 10 999 Kč (zaváděcí 9 999 Kč) |
Nothing Phone (3a) | 9 199 Kč | 10 399 Kč |
Realme 14 Pro | 9 999 Kč | není známá |
Samsung Galaxy A56 | 11 999 Kč (zaváděcí 10 999 Kč) | 12 999 Kč (zaváděcí 10 999 Kč) |
Nothing Phone (3a) Pro | – | 11 999 Kč |