TOPlist

Nebezpečný spyware řádil na WhatsAppu, cílem bylo přes 100 novinářů a aktivistů

Zlý hacker (ilustrační obrázek)
  • WhatsApp zaznamenal hackerský útok na novináře a aktivisty
  • Ten byl proveden skrze spyware Graphite od společnosti Paragon Solutions
  • Meta informovala dotčené osoby a zvažuje právní kroky

Obezřetnost před internetovými hrozbami bychom měli mít všichni, nicméně pokud jde o pravděpodobnost hackerského útoku, jsou některé skupiny obyvatel v ohrožení více než jiné. Především se to týká novinářů a odpůrců režimu v nedemokratických zemích, kteří jsou často terčem hackerských skupin pracujících pro vládnoucí establishment. Nyní se podle zástupců Mety prohnal jejich populárním „kecálkem“ WhatsApp obávaný spyware Graphite, jenž zasáhl 90 novinářů a různé aktivisty.

Hackerský útok byl cílen na novináře a aktivisty

Za spywarem Graphite, který je rivalem známějšího Pegasusu, stojí společnost Paragon a pracuje na bázi zero-click útoku. Tento typ je obzvláště nebezpečný především proto, že oběť nemusí udělat prakticky nic, aby její zařízení bylo infiltrováno – k tomu stačí pouhé přijetí zprávy. „Téměř 100 novinářů a dalších členů občanské společnosti, kteří používají oblíbenou aplikaci pro zasílání zpráv WhatsApp vlastněnou společností Meta, se stalo terčem špionážního softwaru izraelského výrobce hackerského softwaru Paragon Solutions,“ uvedl britský deník The Guardian.

Novináři a další členové občanské společnosti byli upozorněni na možné narušení jejich zařízení, přičemž společnost WhatsApp sdělila deníku Guardian, že si je velmi jistá, že dotyčných 90 uživatelů bylo cílem útoku a pravděpodobně bylo kompromitováno. Meta tvrdí, že neví, kdo za tímto útokem stojí, avšak již informovala osoby, na které byl útok zaměřen, a zároveň zvažuje právní kroky proti společnosti Paragon.



Zlý hacker podle umělé inteligence (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

Přelomový rozsudek! Tvůrci spywaru Pegasus jsou odpovědní za sledování uživatelů WhatsAppu

„WhatsApp přerušil špionážní kampaň společnosti Paragon, která byla zaměřena na řadu uživatelů včetně novinářů a členů občanské společnosti. Oslovili jsme přímo lidi, kteří byli podle našeho názoru zasaženi. Jedná se o nejnovější příklad toho, proč musí být společnosti zabývající se spywarem hnány k odpovědnosti za své protiprávní jednání. WhatsApp bude i nadále chránit možnost lidí komunikovat v soukromí,“ uvedl mluvčí společnosti. Paragon Solutions se k celé záležitosti odmítla vyjádřit. Nutno podotknout, že právní kroky proti Paragon Solutions mají nově oporu v právním systému Spojených států – v loňském roce totiž kalifornský soud uznal vinu společnosti NSO Group ze sledování přibližně 1 400 uživatelů WhatsAppu.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku