TOPlist

Přelomový rozsudek! Tvůrci spywaru Pegasus jsou odpovědní za sledování uživatelů WhatsAppu

Zlý hacker podle umělé inteligence (ilustrační obrázek)
  • Kalifornský soud uznal vinu společnosti NSO Group ze sledování přibližně 1 400 uživatelů WhatsAppu
  • Pro ochranu soukromí jde o přelomový rozsudek
  • Soud se nyní už zabývá pouze otázkou náhrady škody

Z napadení zařízení hackerem má obavu řada lidí, nicméně jen v případě některých je tato hrozba zcela reálná. Těmi jsou zpravidla novináři či aktivisti v zemích, které jsou na štíru s dodržováním lidských práv a svobod. Nedemokratické vlády se často uchylují k používání softwaru, který jim sledování jejich kritiků notně usnadní, jako je kupříkladu Pegasus od společnosti NSO Group. Ten se v minulosti několikrát osvědčil jako spolehlivý nástroj, který je sice drahý, nicméně svou „práci“ odvede na jedničku. Tak se stalo podle žaloby ze strany Mety, která žalovala NSO Group, jejíž software napadl okolo 1 400 uživatelů.

NSO Group je odpovědná za sledování uživatelů, rozhodl soud

Jak uvedl server The Record, o vině NSO Group soud neshledal žádné pochybnosti. WhatsApp původně podal žalobu v roce 2019, přičemž vyšetřování zjistilo, že Pegasus byl používán k hackování telefonů patřících různým skupinám, jako jsou aktivisté, novináři a vládní úředníci. Podle dnešního rozhodnutí je společnost NSO Group odpovědná za porušení zákona o počítačových podvodech. Soudní řízení bude nyní pokračovat pouze v otázce náhrady škody. Výrobce spywaru tvrdil, že není za zneužití svého softwaru odpovědný, protože Pegasus byl provozován klienty vyšetřujícími trestné činy a případy národní bezpečnosti. Soud nicméně tyto argumenty odmítl, což by mohlo vytvořit precedens pro další společnosti podnikající ve stejném oboru.

NSO Group prodává Pegasus většinou vládám jako nástroj pro boj proti terorismu a kriminalitě, ovšem mezi její zákazníky patří i země porušující lidská práva. Těm může Pegasus sloužit ke sledování nepohodlných osob, tedy novinářů, právníků, politických disidentů a podobně. K tomu stačí pouhé přijetí konkrétní zprávy, se kterou ani není potřeba nijak zvlášť interagovat, aby došlo k ohrožení zařízení a odcizení osobních údajů.



Zákeřný hacker (ilustrační obrázek)



Nepřehlédněte

Hackeři skrze HomeKit napadli iPhony! Nahráli do nich Pegasus, tvrdí Amnesty International

„Toto rozhodnutí je obrovským vítězstvím pro ochranu soukromí,“ uvedl Will Cathcart, šéf WhatsAppu. „Strávili jsme pět let předkládáním našeho případu, protože jsme přesvědčeni, že špionážní společnosti se nemohou schovávat za imunitu nebo se vyhýbat odpovědnosti za své protiprávní jednání. Firmy vyrábějící špehovací software by měly být upozorněny, že nezákonné sledování osob nebudeme tolerovat.“ Společnost NSO Group se k celé záležitosti nevyjádřila, nicméně jistě bude hledat cesty, jak rozhodnutí soudu ještě zvrátit, případně jak minimalizovat škody.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Kapitoly článku