Návod: Jak zprovoznit hybridní TV (HbbTV) na televizorech značky Samsung

Pořídili jste si novou televizi od společnosti Samsung a nefunguje vám služba hybridní televize, takzvané HbbTV, ačkoliv by televizor tuto službu měl podporovat? Rozhodně nejste sami, což jsme zjistili při rozhovoru s šéfem teletextu a HbbTV v České televizi.

Zprovoznit na televizoru Samsung hybridní televizi vypadá poměrně jednoduše. Podle manuálu či informací napsaných různě na internetu stačí v menu Systém zapnout položku Datová služba. Když jsme tak však učinili u zrovna testované Ultra HD televize Samsung UE65F9000, tak jsme zjistili, že HbbTV stejně nefunguje. Zkusili jsme tedy kontaktovat jak společnost Samsung, tak i Českou televizi, která je ve využívání HbbTV v České republice nejzkušenější a má nejvíce hybridních aplikací. Samsung nám do této chvíle neodpověděl, tiskové oddělení ČT nás ale spojilo s Janem Zemanem, který je za HbbTV v ČT zodpovědný a celou situaci nám objasnil.

  

Jak na to?

Aby bylo v televizorech Samsung možno aktivovat a využívat hybridní televizi, je nutno v obchodě s aplikacemi Samsung Apps (naleznete ve Smart Hubu) doinstalovat HBB TV Widget. Ten se v obchodě nachází v kategorii Informace, kde jej naleznete pod názvem HbbTV for Czech s barevnou ikonou. Po instalaci tohoto widgetu je nutné ho spustit a potvrdit aktivaci HbbTV. Následně již stačí televizor vypnout a zapnout, zkontrolovat zapnutí datové služby v menu televizoru a HbbTV by mělo fungovat. Nám začalo fungovat až po druhém restartu televize.

   
Ukázky HbbTV aplikací České televize a hudební televize Óčko

Můžeme jen spekulovat, proč tomu tak je. V zahraničí HbbTV na televizorech Samsung funguje bez jakékoliv další aplikace. U ostatních výrobců často HbbTV funguje rovnou po vybalení z krabice a není nutno v menu zapínat. Jedním z důvodů proč tomu tak je, může být snaha Samsungu, aby uživatelé instalovali a využívali aplikace, a tak je nutí hned si jednu nainstalovat. Je ale divné – proč by tak činil jen v České republice, když v ostatních zemích to jde i bez instalace tohoto „widgetu“?

Aktualizováno 25. 2. 19:30: Dočkali jsme se odpovědi od Samsungu, která výše zmíněný návod potvrdila. Samsung navíc poslal odkaz na video, které rádi přikládáme.

Autor článku Tomáš Kápl
Tomáš Kápl
Fanoušek moderních technologií, který svůj volný čas i prostředky utápí v budování chytré domácnosti a věří, že jí jednou opravdu dokončí. Kromě toho hledá způsoby, jak efektivně pracovat s vlastním časem a automatizovat maximum rutinní práce.

Kapitoly článku