Návod: Jak zprovoznit hybridní TV (HbbTV) na televizorech značky Samsung

Pořídili jste si novou televizi od společnosti Samsung a nefunguje vám služba hybridní televize, takzvané HbbTV, ačkoliv by televizor tuto službu měl podporovat? Rozhodně nejste sami, což jsme zjistili při rozhovoru s šéfem teletextu a HbbTV v České televizi.

Zprovoznit na televizoru Samsung hybridní televizi vypadá poměrně jednoduše. Podle manuálu či informací napsaných různě na internetu stačí v menu Systém zapnout položku Datová služba. Když jsme tak však učinili u zrovna testované Ultra HD televize Samsung UE65F9000, tak jsme zjistili, že HbbTV stejně nefunguje. Zkusili jsme tedy kontaktovat jak společnost Samsung, tak i Českou televizi, která je ve využívání HbbTV v České republice nejzkušenější a má nejvíce hybridních aplikací. Samsung nám do této chvíle neodpověděl, tiskové oddělení ČT nás ale spojilo s Janem Zemanem, který je za HbbTV v ČT zodpovědný a celou situaci nám objasnil.

  

Jak na to?

Aby bylo v televizorech Samsung možno aktivovat a využívat hybridní televizi, je nutno v obchodě s aplikacemi Samsung Apps (naleznete ve Smart Hubu) doinstalovat HBB TV Widget. Ten se v obchodě nachází v kategorii Informace, kde jej naleznete pod názvem HbbTV for Czech s barevnou ikonou. Po instalaci tohoto widgetu je nutné ho spustit a potvrdit aktivaci HbbTV. Následně již stačí televizor vypnout a zapnout, zkontrolovat zapnutí datové služby v menu televizoru a HbbTV by mělo fungovat. Nám začalo fungovat až po druhém restartu televize.

   
Ukázky HbbTV aplikací České televize a hudební televize Óčko

Můžeme jen spekulovat, proč tomu tak je. V zahraničí HbbTV na televizorech Samsung funguje bez jakékoliv další aplikace. U ostatních výrobců často HbbTV funguje rovnou po vybalení z krabice a není nutno v menu zapínat. Jedním z důvodů proč tomu tak je, může být snaha Samsungu, aby uživatelé instalovali a využívali aplikace, a tak je nutí hned si jednu nainstalovat. Je ale divné – proč by tak činil jen v České republice, když v ostatních zemích to jde i bez instalace tohoto „widgetu“?

Aktualizováno 25. 2. 19:30: Dočkali jsme se odpovědi od Samsungu, která výše zmíněný návod potvrdila. Samsung navíc poslal odkaz na video, které rádi přikládáme.

Samsung Smart TV - Videoprůvodce - Aktivace HbbTV
Autor článku
Tomáš Kápl
Fanoušek moderních technologií, který svůj volný čas i prostředky utápí v budování chytré domácnosti a věří, že jí jednou opravdu dokončí. Kromě toho hledá způsoby, jak efektivně pracovat s vlastním časem a automatizovat maximum rutinní práce.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku