Návod: Jak zprovoznit hybridní TV (HbbTV) na televizorech značky Samsung

Pořídili jste si novou televizi od společnosti Samsung a nefunguje vám služba hybridní televize, takzvané HbbTV, ačkoliv by televizor tuto službu měl podporovat? Rozhodně nejste sami, což jsme zjistili při rozhovoru s šéfem teletextu a HbbTV v České televizi.

Zprovoznit na televizoru Samsung hybridní televizi vypadá poměrně jednoduše. Podle manuálu či informací napsaných různě na internetu stačí v menu Systém zapnout položku Datová služba. Když jsme tak však učinili u zrovna testované Ultra HD televize Samsung UE65F9000, tak jsme zjistili, že HbbTV stejně nefunguje. Zkusili jsme tedy kontaktovat jak společnost Samsung, tak i Českou televizi, která je ve využívání HbbTV v České republice nejzkušenější a má nejvíce hybridních aplikací. Samsung nám do této chvíle neodpověděl, tiskové oddělení ČT nás ale spojilo s Janem Zemanem, který je za HbbTV v ČT zodpovědný a celou situaci nám objasnil.

  

Jak na to?

Aby bylo v televizorech Samsung možno aktivovat a využívat hybridní televizi, je nutno v obchodě s aplikacemi Samsung Apps (naleznete ve Smart Hubu) doinstalovat HBB TV Widget. Ten se v obchodě nachází v kategorii Informace, kde jej naleznete pod názvem HbbTV for Czech s barevnou ikonou. Po instalaci tohoto widgetu je nutné ho spustit a potvrdit aktivaci HbbTV. Následně již stačí televizor vypnout a zapnout, zkontrolovat zapnutí datové služby v menu televizoru a HbbTV by mělo fungovat. Nám začalo fungovat až po druhém restartu televize.

   
Ukázky HbbTV aplikací České televize a hudební televize Óčko

Můžeme jen spekulovat, proč tomu tak je. V zahraničí HbbTV na televizorech Samsung funguje bez jakékoliv další aplikace. U ostatních výrobců často HbbTV funguje rovnou po vybalení z krabice a není nutno v menu zapínat. Jedním z důvodů proč tomu tak je, může být snaha Samsungu, aby uživatelé instalovali a využívali aplikace, a tak je nutí hned si jednu nainstalovat. Je ale divné – proč by tak činil jen v České republice, když v ostatních zemích to jde i bez instalace tohoto „widgetu“?

Aktualizováno 25. 2. 19:30: Dočkali jsme se odpovědi od Samsungu, která výše zmíněný návod potvrdila. Samsung navíc poslal odkaz na video, které rádi přikládáme.

Tomáš Kápl

29 komentářů

 1. Mňouk (neregistrovaný)

  Děkuji za užitečný článek , jen doplňuji svou zkušenost u tv smsung F8000 , po spuštění aplikace Hbbtv televizor vyzve k vypnutí nebo zapnutí dat -provedl jsem několikrát a nechal v poloze zapnuto .Pak se musí odejít pryč z tohoto menu (nikoliv zpět jak píšou) a rovnou pustit třeba Čt 1 a zmačknout červené tlačítko na ovladači .

 2. Sis (neregistrovaný)

  Tak ja HbbTV for czech nainstaloval, spustim ho, napise se aktivujte v Menu > system Data Service, ale tuto polozku tam nikde nevidim.. wtf?

 3. MgX (neregistrovaný)

  Dobrý den, v jednom z firmwarů jsem u několika televizorů Samsung – většinou řady F6400 zaznamenal podobnou anomálii. Následná aktualizace firmwaru a znovu instalace HbbTV aplikace, již umožní zapnout a hlavně vidět v menu TV příslušnou položku – tedy „Datová služba“.

  Někdy se stává, že HbbTV ale nenaskočí a nefunguje. Pak je většinou dobré zkusit televizor zcela odpojit od napájení na několik minut. Pokud ani toto nepomůže, nechejte stroj tak a vše překontrolujte znovu další den. Jsou to až věci z kategorie „alchymie“, nicméně běžně popisované na diskuzních fórech.

 4. Pavel Šulek (neregistrovaný)

  dobrý den, vlastním televizor Samsung, který podporuje službu HbbTv. ale když v Samsung Apps, tak mi to prostě aplikaci HbbTv nenabízí. můžete mi prosím poradit, kde je problém? děkuji

  • Tomáš Kápl (neregistrovaný)

   Dobrý den, widget by měl být stále ke stažení v obchodě Samsung Apps. Ještě minulý týden jsem ho tam naposledy stahoval. Zkuste se znovu v obchodě podívat do kategorie Informace a hledat HbbTV v popisku. Pokud byste ho tam ani poté nenašel, zkuste kontaktovat výrobce.

 5. klfadm (neregistrovaný)

  Dobrý den, dnes jsem si z obchodu přinesl TV Samsung F8000. Po nastavení povolení datovových služeb a instalace HbbTV, jsem widget spustil. Spouštění widgetu trvalo dlouho, tak jsem ho zastavil a nainstaloval nový firmware 1118. Po restartu TV jsem HbbTV widget slovakia (nevím proč slovakia) znovu spustil a po spuštění jsem byl znovu vyzván k povoleních datových služeb, ale ty jsem v menu -> system povolení již nenašel. Tudíž mi HbbTV asi fungovat nebude. Nevíte někdo proč se toto děje.

  Děkuji

 6. homibrno (neregistrovaný)

  Zdravím, také mám v nabídce Samsung Apps pouze Hbb Slovakia, nevím proč. Český jsem tam nenašel…

 7. Peter (neregistrovaný)

  Zdravím, počul niekto o možnosti pozerať HBBTV aj cez

  Blue Ray SAMSUNG BD-F6900. Tento prehrávač má v sebe aj DVB T/C a Samsung Smart hub. Ďakujem. Peter.

 8. ondrus (neregistrovaný)

  Zdravím ve spolek. Dokáže někdo dostat HBBTV do tv UE40D6530WS r.v 2011 ? Slyšet jsem že to jde ale nevim jak na to. Tato tv prý Hbbtv v jiných zemích podporuje. Děkuji.

 9. Vlastimil (neregistrovaný)

  TV UE50HU6900 s UHD a nejnovějším firmware při instalaci nabídne na Samsung Apps pouze jedinou a neoznačenou verzi k instalaci HbbTV (ani Czech, ani Slovakia).

  Nainstalovat jde, ale při přehrávání pořadů z iVysílání HbbTV ČT se po chvíli zasekne a musíš spustit znovu od začátku a sledovat pořad po částech na několikrát.

  Panorama má záběr každého horského střediska délku 40s. Záběr se však sekne na 39.sekundě a další středisko se již nenačte. Hbb na ČT musíš spustit znovu a přejít na další. Takto musíš vše opakovat.

  Při telefonickém dotazu na lince Samsung Podpora mi sdělili, že musím kontaktovat ČT. To je blbost, co ?

  Na LG toto vše je instalováno již z výroby a vše funguje v poho

  , se kousne

 10. ferdik (neregistrovaný)

  mám nabídku na aplikaci poze Hbb slovakia a s ní mi to nechodí

 11. jirka (neregistrovaný)

  Dobrý den, mám doma několik dní Samsung 6650. Nejsem schopen spustit HbbTV. V Samsung Apps je pouze ikona HbbTv ( ani Czech, ani Slovakia ). Když ji stáhnu, napíše mi to, že musím aktivovat Menu > system Data Service. Ale toto tam nikde nemám !!!:-(((( poradíte někdo ? Jirka

  • Karl (neregistrovaný)

   Mam H5500 od soboty, System – Datova sluzba uz s aktivovanou sluzbou se mi objevilo po instalaci HbbTv app (bez urceni jazykove mutace)a vypnuti vypinacem vzadu na televizi.

   Je pravdou, ze predtim jsem delal rucne pres USB update firmwaru na verzi 2134.3. Televizor aktualizaci nenasel. Ale update firmware s aktivaci Hbb TV nemusi mit souvislost.

  • Michal (neregistrovaný)

   U švagra jsem to nainstaloval. Pak mi řeklo, že musím do záložky systém-datová služba- zapnout. Vidět to bylo až po vypnutí a zapnutí TV. Služba se zapnula rovnou, tak se HbbTV mohlo rovnou používat.

  • PeterL (neregistrovaný)

   Mám 2-týždňový H5570. S originálnou verziou sw 2121 a nastavenou krajinou SK nebola v menu System položka Datová služba. Po ugrade na ver.2130 a zmene krajiny na CZ sa položka Datová služba objavila (späť na SK som už potom neskúšal). HbbTV môžem spustiť len pri príjme DVB-T (interný sat som zatiaľ neskúšal). Môj káblový operátor na digitálnych kanáloch ani môj externý sat prijímač to ale nepodporujú. Aj to môže byť príčinou, že HbbTV niekomu nepôjde.

  • Vili (neregistrovaný)

   Ahoj Jirko, prosím Tě, mám úplně ten samý problém. Prostě to HbbTv nerozchodím. Prosím Tě, poradil bys mi na můj email ? Děkuji moc, již upadám do trudnomyslnosti…Vili
   v.schlapak@gmail.com

 12. Michal (neregistrovaný)

  Mám problém, že se mi nedaří stáhnout žádnou aplikaci a to samozřejmě ani HbbTV. Píše mi to „Nepodařil ose stáhnout.(3010)“ U šváry jsem mu to stáhnul a v poho mu to šlape.

 13. Raymond (neregistrovaný)

  Měl jsem stejné problémy jako výše uvedené. U mne bylo zapotřebí:

  1. zaktualizovat software

  2. nainstalovat aplikaci hbbtv, a klidně i slovak, protože jiná ve samsungapps není.

  3. vypnout TV natvrdo, prostě vyndat z elektriky a po chvíli cca 10 sekund zapojit.

  Najednou jsem tam měl v nastavení systému data service, které byly zapnuté.

  A už to běží.

 14. Venda (neregistrovaný)

  Koupil jsem Samsung UHD UE48JU6412 a doma zjistil , že funkce Hbb Tv neni k dispozici. Po zavolání na info linku samsungu jsem byl domluvený na 16 hod s tím, že budu doma u televize. Technik skutečně zavolal a po 5 minutách spolupráci byla funkce nainstalovaná.Chválihodný přístup od samsungu. I když dnes by to mělo být jako standartní vybavení každé televize.

 15. Pepa (neregistrovaný)

  Mám Samsung UE32 ES6800 a HbbTV mi funguje bezvadně od všech poskytovatelů, jen stanice TV Primy, které tuto službu nabízejí, dělají potíže. Po přepnutí na Primu začne asi po 8 až 15 minutách sledování vysílání pravidelně problikávat vpravo dole nabídka pro vstup do HbbTV a po stisknutí červeného tlačítka se funkce nespustí. Když přepnu na jakoukoli jinou stanici s HbbTV, tak tam také problikává nabídka a vstoupit nelze. Pomůže jen vypnout a zapnout TV a vše zase funguje, dokud nepřepnu na Primu (ihned po přepnutí tam ale HbbTV funguje), pak opět po několika minutách začne problikávat a do HbbTV se nedostanu. Když chci sledovat Primu, tak musím vypnout v TV datovou službu, abych celý večer nekoukal na blikání nabídky.
  Psal jsem na Primu a předali to technikům.

 16. Michal (neregistrovaný)

  Dobrý den,
  Mam smart TV od výrobce Orava nějaký návod jak nainstalovat hbbtv děkuji

 17. Veronika (neregistrovaný)

  Dobrý den, mám televizor Samsung UE37D6100 má SMART HUB ale v aplikacích funkci hbb tv nevidím. nemůžete mi někdo poradit jak zjistím jestli to tato televize umí? děkuji

 18. Astrida Böhmová (neregistrovaný)

  Dobrý den, mám televizor Sony a prozatím jsem červené tlačítko používala denně.Najednou mi nejde ani na Primě a ani na Čt. Může mi někdo poradit, co mám udělat nebo je instalace nečinná?

 19. Alex (neregistrovaný)

  Máme novou televizi Samsung a ten návod je zcela k ničemu. Nevím jak to zprovoznit. Pomůže někdo?

 20. Michaela (neregistrovaný)

  Dobry den, mám naistalovane HBBTV, zapnuté datové služby, a červené tlačítko mi to stejně nepodporuje! Jakto?

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *