Domů » Bleskovky » Našel chybu ve FaceTime, Apple mu zaplatí školné

Našel chybu ve FaceTime, Apple mu zaplatí školné

Apple v tomto týdnu opravil chybu v aplikaci FaceTime, která umožňovala odposlouchávat prakticky každý iPhone, aniž by o tom měl jeho majitel sebemenší tušení. Chybu objevil 14 chlapec Grant Thompson, a s pomocí své matky ji poměrně komplikovanými postupy nahlásil na podporu Apple.

Grand Thompson se svojí matkou

Firma z Cupertina začala brát tento nález vážně až ve chvíli, kdy o něm začala informovat média, a dokonce musela na celý jeden týden skupinové hovory ve FaceTime zcela deaktivovat, aby jej nebylo možné zneužívat. Opravou chyby ale celá situace nekončí, Apple musí zodpovídat americkému kongresu a odpovědět na otázky, proč se na chybu při testování nepřišlo, proč tak dlouze trvalo její odstranění, zda bude uživatelům kompenzováno narušení soukromí apod.

Výrazně lépe ze situace vyvázl Grant Thompson, který od Apple dostane ocenění, a to v podobě blíže nespecifikované finanční částky, která má pokrýt chlapcova studia. Apple za nalezení zranitelností tradičně vyplácí částky mezi 25 – 200 tisíci dolary (asi 569 tisíc – 4,6 milionů korun), nutno však podotknout, že studium na vybraných školách v USA může být velmi drahé.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

14 komentářů

 1. Doc. PhDr. Vítězslav Vaculík CSc

  Ano.Všichni mají složité postupy na přijetí zprávy, že byli….. načapáni na švestkách. Neboť právě s temito švestkami jsou useři uspesne ovládáni oněmi Všemi.

  • Ale co mu to dalo práce, než to Apple přestal ignorovat a ráčil se chybou zabývat. Jeho matka musela zburcovat media a pak se tím Apple začal konečně zabývat. Ignoranství a výsměch ze strany Apple.

  • Jirka to ví, on to hlídal!!!

  • Ne, informovalo se podrobne o tom v mediich, ze to Apple ignoroval a jen diky mediim, se tim zacal zabyvat.

  • Zdroj, ze to Apple ignoroval? Napsat to muze kdokoliv. Treba zdejsi “redaktori” neumi anglicky, takze jejich clanky casto nedavaji smysl nebo vyznivaji tak jak original urcite nevyzniva.

  • Již jsem o tom psal do zdejsi minule diskuze o tomto problemu, vcetne zdroje, dohledej si to.

  • Tomas: [odkaz]
   Ani ty neumis anglicky, ze jo? Nebo zaklad viry je verit jenom Apple-positive zpravam?
   Tohle uz je klasika, pri kazde negativni zprave je tu sousta spochybnovacu – „redaktori spatne prelozili“, „problem je jenom u 0.01% lidi“, „kdovi jak to vubec bylo“. Ale sebevetsi bulvar jako kdyz pry iphone zachytil kulku apod hltaji ovce jako fakt.

  • Milan
   Zachránit život může cokoliv. Ne jen iPhone. Ale i „placatka ve vnitřní kapse“.
   Jinak Apple mnohdy jindy reagoval rychle na nějaké chyby. Jestli na tuto reagoval až po několika pokusech, je to samozřejmě velice špatně.

  • Tray1: Samozrejme zachranit zivot muze cokoliv. I kazda firma muze reagovat pozde. Obe jsou to mozne scenare, ale jenom pri necem negativnim pro Apple se objevi konspiracni teorii ze asi pujde o fake news:)

  • Milan: anglicky se domluvim plynule, stejne tak svedsky a dokonce i cinsky na nejakych 80%. Zeptal jsem se na zdroj informaci a prispechal jsi se svymi blaboly. Nezpochybnil jsem nic a Vase nekonecne hadky o nicem me nezajimaji. Mam na praci produktivnejsi veci a mam-li zajem o diskuzi, zahranicni servery mi ji nabidnou bez lidi jako jsou tady. Tato zumpa nenabizi opravdu nic.

  • Tomas; tak hlavne zes ty tuhle zumpu obohatil hodnotnym prispevkem.
   „Nezpochybnil jsem nic a Vase nekonecne hadky o nicem me nezajimaji.“
   “ Treba zdejsi “redaktori” neumi anglicky, “
   Opravdu mas pocit zes nic nezpochybnil? Pokud jsi mel podezreni na spatny preklad, tak bych cekal ze sam dolozis original. Nemyslim ze mas na praci tak dulezite veci, abys nebyl schopen zdroj nalezt sam. Nejdrive si ale utrid v hlavicce, nemas zajem o diksuzi, ale pises do diskuse. Zkus to radsi na cinskem serveru,

  • htcjirka – ty jsi tady nejzářnější důkaz závisti a blbosti :-)

  • Není co závidět synku. :-D A tupost a blbost je na tvé straně.

 2. Jirko, jiříku. Tak zkus poslat třeba podnět do škodovky, že jsi našel v jejich infotainmentu bezpečnostní chybu. Uvidíme, jak se tím budou zabývat, za jak dlouho tě někdo kontaktuje, a jestli vůbec. A ne za firmu, ale za sebe.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).