Domů » Bleskovky » NASA se připravuje na příchod obřího asteroidu. Mohl by ovlivnit gravitaci Země

NASA se připravuje na příchod obřího asteroidu. Mohl by ovlivnit gravitaci Země

NASA se připravuje na příchod obřího asteroidu pojmenovaného podle starověkého egyptského boha chaosu, který se bude pohybovat v nepříjemné blízkosti Země za necelé desetiletí. Asteroid známý jako 99942 Apophis je široký 340 metrů, což se rovná přibližné výšce Eiffelovy věže. Kolem Země bude cestovat rychlostí téměř 25 000 mil za hodinu.

Asteroid Apophis 1

Od zemského povrchu jej v roce 2029 podle výpočtů bude dělit 31 000 kilometrů. Proletí tak prostorem, v němž se pohybují některé satelity naší planety či obíhající kosmické lodě. V podobné vzdálenosti od Země se relativně běžně pohybují menší asteroidy s velikostí 5 až 10 metrů. Průlet podobně velkého asteroidu je však výjimečný. Podle NASA se bude Apophis nacházet natolik blízko, že by mohl ovlivnit gravitaci Země.

Apophis Asteroid and Earth at Closest Approach

Apophis: potenciálně nebezpečná planetka

Apophis spadá do kategorie Potenciálně nebezpečných planetek. Podle současných výpočtů se srážka se Zemí rovná pravděpodobnosti 1:100 000. Budoucí měření by navíc měla možnou srážku vyloučit úplně. Asteroid bude možné pozorovat pouhým okem v podobě světelné skvrny, která se šíří po obloze.

V jednom bodě dosáhne asteroid rychlosti, se kterou by dokázal během jediné minuty přeletět celý Měsíc. Zároveň bude čím dál jasnější, až nakonec dosáhne podobného jasu jako hvězdy v souhvězdí Malého medvěda.

Vědecká komunita v pozoru

Průlet asteroidu je sice vzdálený téměř dekádu, už nyní se však vědecká komunita chystá na jeho pozorování. Vědce budou zajímat konkrétní rozměry, tvar či složení. „Asteroid budeme pozorovat optickými i radarovými teleskopy. Díky tomu budeme moci pozorovat i drobné povrchové detaily,“ uvedla Marina Brozović, radarová vědkyně z NASA.

Marek Bartík

Redaktor serveru SMARTmania.cz a brněnský student. Vedle toho velký fanoušek videoher, jehož nepřestává udivovat jejich překotný vývoj. Svět kolem nás plyne takovou rychlostí, že se za ním mnohdy nestačíme otáčet, čímž se pro nás stává nepostižitelným.

8 komentářů

  1. Marek Studnicka

    Hezký článek.Hlavní je,že to do nás nežuchne.

  2. A kde je datum? Nikde jej tam nevidím, což je docela podstatná informace.

    Tak nějaký asteroid by to chtělo, alespoň by se vyřešilo přelidnění a neustálá migrace.

  3. Škoda jen že první obrázek je úplně jiný asteroid Ida :) tak to trochu lechtá oči. . .

  4. Mám nachystánou helmu.JEnže ,co když mi to spadne na kuří oko

  5. Průlet bude 2029 20.2. v 9:20:29

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).