Domů » Bleskovky » Indie sestřelila satelit, podle NASA tím o desítky procent stouplo ohrožení ISS

Indie sestřelila satelit, podle NASA tím o desítky procent stouplo ohrožení ISS

Jak souvisí indické volby a ISS? Více, než by se na první pohled zdálo. Současný indický premiér Módí totiž 27. března uprostřed tamní volební kampaně v živém televizním přenosu oznámil, že Indie úspěšně otestovala speciální raketu na ničení satelitů.

Úspěšný test spočívá v tom, že Indie sestřelila jeden z vlastních satelitů. Ovšem pravdou je, že u satelitu nejde úplně tak o sestřelení, jako spíše o rozprášení do okolí. A to právě NASA v nezvykle ostrém prohlášení odsoudila.

„Hrozná, hrozná věc“

Indie se testem zařadila do elitního klubu zemí, které mají potřebné technologie pro ničení satelitů na oběžné dráze. Jde zatím pouze o čtvrtou zemi po USA, Rusku a Číně. Indický premiér proto poměrně pochopitelně sestřelení označil za „moment hrdosti pro Indii“.

indie asat raketa 01

Jeho nadšení však rozhodně nesdílí americká NASA, podle níž jde o neakceptovatelný čin. Šéf NASA Jim Bridenstine doslova řekl, že jde o „terrible, terrible thing“, tedy hroznou věc. Zničený satelit obíhal níž než ISS a podle vlády Indie tak veškeré trosky během týdnů spadnou na Zem.

S tím však úplně nesouhlasí NASA. Bridenstine v proslovu uvedl, že vzniklo minimálně 400 fragmentů, z nichž alespoň 60 je větších než 15 cm. A simulace provedená NASA ukázala, že 24 těchto úlomků bylo vymrštěno směrem nad satelit a tedy do dráhy ISS.

V důsledku této simulace NASA spolu se Společným střediskem kosmických operací vypočítala, že riziko srážky ISS s vesmírnými troskami vzrostlo o 44 %. Astronauti jsou však prý v bezpečí, neboť ISS může manévrovat tak, aby se úlomkům vyhnula. Trosky navíc podle všeho časem skončí v atmosféře a z dlouhodobého hlediska tak rizikem nebudou. To se nedá říct o troskách z podobného čínského testu z roku 2017, které obíhají o poznání výše a stále ohrožují satelity a různé mise.

Katastrofický „Kesslerův syndrom“

Největším rizikem těchto testů je přispění k vytvoření tzv. Kesslerova syndromu. Jde o scénář popsaný v roce 1978 vědcem NASA Donaldem J. Kesslerem, podle nějž může v důsledku „zahuštěnosti“ oběžné dráhy nejrůznějšími předměty a troskami dojít k jakémusi efektu řetězové srážky. Zjednodušeně řečeno – každá kolize vytvoří nové trosky, které opět o něco zvýší riziko další srážky. Tímto způsobem rychle naroste množství obíhajících fragmentů na úroveň, kdy dojde k zničení naprosté většiny satelitů a dalších funkčních objektů. V důsledku toho by se oběžná dráha Země mohla stát zcela nepoužitelnou pro satelity a kosmické mise na dobu několika generací.

Tento katastrofický scénář motivuje nejrůznější snahy o vyvinutí způsobu, jak efektivně odstraňovat vesmírné trosky. Na svých projektech pracují USA i Čína a nápady se pohybují od laserů po sítě a jakési „harpuny“. Spolehlivý a široce použitelný způsob „uklízení“ oběžné dráhy však zatím neexistuje a každé úmyslné zničení satelitu tak zbytečně zvyšuje riziko pro další vesmírné mise.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
tora85
Uživatel
tora85

lol cili my americane si to vyzkouset muzeme, vy ostatni ale ne, protoze nas ohrozujete. Kde asi litaji ty americke ulomky americky bezmozku?

a
Anonym
a

zkus už nebejt blbej

Lamer
Anonym
Lamer

Nemá snad pravdu? Amíci, Rusácí a Číňani můžou, ale ostatní ne? Proč dvojí metr?

Xaver
Anonym
Xaver

Jakej dvojí metr? Úplně stejné výhrady měli proti sestřelení družice Číňany nebo Rusy. Všichni aktéři si při této činnosti počínají dost nezodpovědně.

Xaver
Anonym
Xaver

Antiamerikanismus některých zcela evidentně úzce souvisí se zatemněním zdravého rozumu.

Pan Motocyklista
Anonym
Pan Motocyklista

Jenže on má pravdu. Když si to Amerika zkusila, zase takový problém to nebyl, a jsem přesvědčen, že byl znám. Samozřejmě že druhá strana mince není o bordelu na oběžné dráze, ale snaha o demotivaci ostatních zemí takové rakety nevyvíjet, ať je mají jenom vyvolení. PS: Nechtěj po ostatních, aby sežrali i to nejprůhlednější emerické lejno jako ty.

Peter
Anonym
Peter

ISS je medzinárodná vesmírna stanica. Teda ohrozenie sa týka každého, kto je na palube. Skúste dať link na to, ako americký test ohrozil ISS.

zappalik
Uživatel
zappalik

To se stane, když hloupé děti komentují něco, čemu vůbec nerozumějí. V hlavě nastláno, ale hlavně že ukáže, že má názor…

jan srba
Anonym
jan srba

energie těch úlomků je ohromná kolize s fragmentem o velikosti 10cm by byla pro stanici fatální

MK
Anonym
MK

Amici to testovali este v 80tych.

Jiří
Anonym
Jiří

Link na ohrožení po americkém testu nikdy nenajdete. Jsme ve sféře vlivu prozápadních médií.

uni
Uživatel
uni

Očividně jsi ovlivněn. Tak si nestěžuj?

Xaver
Anonym
Xaver

Našel jsem. Tvá teorie má zjevné trhliny ;)

Honza M.
Anonym
Honza M.

Americký test se uskutečnil tuším v březnu 2007 nebo 2008 pomocí upravené střely SM-3 s křižníku nad Pacifikem. Odbouchli si satelit označený USA-142 na dost nízké dráze cca 200 km, takže a) hluboko pod ISS b) tak nízko aby trosky v řádu týdnů až měsíců shořely v atmosféře.
Čína to taky otestovala na svém satelitu, ale 800 km vysoko. Tam je brždění o hodně menší.

Ale, jo bylo to zabaleno do propagandy o tom, jak je důležité aby v případě, že by družice spadla jako celek, zbytky hydrazinu v nádržích někoho nepřiotrávily.

Janek
Anonym
Janek

Všem těmto aktérům je naprosto jedno, co bude s nějakou stanici ve vesmíru. Pro ně je podstatné jedno: v případě globálního konfliktu musí bezpodmínečně zničit vše, co slouží nebo může sloužit k válečným účelům. Čím dokonalejší bude satelitní technika, tím dokonalejší budou systémy pro její zničení. A protože militarismus je nedílnou součástí politiky všech těchto hráčů a mír a spolupráce je jim cizí, budou ukázky síly pokračovat i nadále.