Domů » Bleskovky » Nadčasový dravec: Hyperion vidí budoucnost ve vodíku a slibuje dojezd až 1600 km

Nadčasový dravec: Hyperion vidí budoucnost ve vodíku a slibuje dojezd až 1600 km

Kalifornská automobilka Hyperion odhalila veřejnosti vodíkové superauto s názvem Hyperion XP-1, které slibuje dojezd přes 1600 km a maximální rychlost více než 350 km/h. Na silnice má vyjet v roce 2022.

Hyperion XP-1 vypadá již na první pohled jako auto ze sci-fi filmu; chlubí se uhlíkovo-titanovou karoserií, díky které (a též karbonovým nádržím pro ukládání vodíku) váží jen něco málo přes tunu, vertikálním otevíráním dveří, skleněnou střechou nebo „vzduchovými lopatkami“ po stranách, vytvářejícími aktivní aerodynamické struktury, které pomáhají se zatáčením ve vysoké rychlosti.

Hyperion XP 1

Kromě toho se na těchto lopatkách nacházejí solární panely, které mohou měnit pozici podle pohybu Slunce.

Hyperion XP 1 03

Extrémní rychlost a extrémní dojezd

I parametry vozidla jsou jako ze sci-fi filmu. Z 0 na necelých 100 km/h podle výrobce zrychlí za pouhé 2,2 sekundy, maximální rychlost činí přibližně 365 km/h, dojezd na jedno nabití zhruba 1609 km a natankování trvá méně než pět minut (pro srovnání – dobití elektromobilu od Tesly zabere v průměru několik hodin).

New Hyperion XP1 revealed - 1st hydrogen electric supercar

Na trhu bude vůz dostupný zkraje roku 2022, a to zpočátku v omezeném počtu 300 kusů.  Výrobce se nezmínil o ceně, je však více než pravděpodobné, že za luxusně vypadající „superkáru“ bude chtít v dolarech šestimístnou částku. A dalším problémem po uvedení do prodeje bude velmi slabá infrastruktura, respektive téměř neexistující infrastruktura.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.

8 komentářů

 1. Zapšklej Dědek

  konečně auto co dává smysl a pořádným dojezdem.Jen bych ho udělal SUV

  • Svěží Mládenec

   V jakém ohledu vám konkrétně tento vůz dává největší smysl? :D

  • Zapšklej Dědek

   Když by to byl Superb 2 s tímto dojezdem abych dojel do Chorvatska a Z5

  • Svěží Mládenec

   Vy snad jezdíte 1600 km v trhu? Že vám zrovna takový parametr přebije všechny ostatní nevýhody vozu na vodíkový pohon?

 2. Takových zázračných aut už tady bylo. Až se divím, že ještě stále všechny jezdí po silnici a nelétají v uspořádaném vzdušným prostoru jako Bruce Willis v Pátém elementu 😁

 3. Ma zmysel si k tomu dokupovat hasiaci pristroj???

  • Samozřejmě. Hasící přístroj by měl být kvůli bezpečnosti v každém autě. V některých zemích je součástí povinné výbavy.

 4. Dobití tesly v průměru několik hodin… Dle mých zkušeností pokud beru průměr, tak hodina. Samozřejmě z klasické zásuvky přes noc.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).