Domů » Bleskovky » Na Mapy.cz najdete jízdní řády celé ČR, aplikaci Pubtran nově spravuje Seznam.cz

Na Mapy.cz najdete jízdní řády celé ČR, aplikaci Pubtran nově spravuje Seznam.cz

Několik let soudních tahanic mezi společností Seznam.cz a CHAPS o otevřenost dat o veřejné dopravě dnes našlo své rozuzlení. Seznam.cz chytá CHAPS za slovo a využije veřejně publikovaná data, která CHAPS dává k dispozici na svých stránkách v excelových tabulkách. Nyní na Mapy.cz můžete plánovat trasu veřejnou dopravou kdekoliv v České republice. Seznam.cz také odedneška spravuje aplikaci Pubtran a chystá se jí dál rozvíjet.

Na portálu Mapy.cz nově najdete plánovač tras, který umí naplánovat cestu veřejnou dopravou, a to z jakéhokoliv místa České republiky do jiného. Kombinuje přitom pěší dopravu s veřejnou dopravou, a proto lze plánovat cestu z konkrétního místa v mapě do jiného a není přitom nutné plánovat ji jen ze zastávky na zastávku. Končí tak roční provizorium, kdy byla tato funkce dostupná pouze pro Prahu, Plzeň a některá další vybraná velká města či vlakové spoje.

 

Společnosti Seznam.cz se totiž povedlo najít způsob, jak strojově přečíst data, která CHAPS dává veřejně k dispozici jen v podobě excelových tabulek. Data nyní spojuje s vlastními naměřenými daty o zastávkách hromadné dopravy a nad výsledným souborem pak používá vlastní plánovač dopravy na Mapy.cz. 

Seznam.cz zajistí další bezplatné fungování aplikace Pubtran

V rámci akvizice Seznam.cz několik posledních týdnů pracoval na tom, aby aplikace Pubtran mohla běžet na jejích datech. „Aplikace Pubtran využívala data společnosti CHAPS. Původně jsem ji mohl nabízet zdarma – to ale nadále CHAPS neumožňoval, proto jsem hledal cestu, jak aplikaci Pubtran pro lidi ponechat bezplatnou. Spojení se společností Seznam.cz mi toto umožní,“ komentuje prodej své aplikace Pubtran společnosti Seznam.cz František Hejl, její autor.

Během dnešního dne nabídne aplikace Pubtran svým uživatelům možnost automatické aktualizace. S ní se změní nejen design aplikace, ale i některé její funkce, protože začne fungovat na jiných datech a s tím se bude i mírně jinak chovat. Funkce aplikace se velmi přiblíží možnostem plánování cesty hromadnou dopravou na Mapy.cz.

 

Lidé si tedy budou mít možnost i v aplikaci Pubtran vyhledat spojení napříč celou republikou, aniž by si museli předem vybírat v jaké lokalitě či sadě chtějí spojení hledat. Hledat samozřejmě mohou i ze své polohy, nejen z konkrétní zastávky. A podobně to je i s cílem cesty. Novinkou jsou také notifikace pro vybrané spoje, díky kterým nezapomenete na odjezd vybraného spoje nebo na přestup.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

9 komentářů

 1. Michal (neregistrovaný)

  rekneme ze zmena dat a cele aplikace je ok. bohuzel se zmenou umrela (alespon prozatim) hromada funkci diky kterym byl pubtran tak oblibeny. doufam v brzky update a postupne doplneni puvodnich funkci

 2. Martin P. (neregistrovaný)

  Uživatelé rozhodně ódy na „lepší“ aplikaci ne-pějí. Je to krok zpět , jako vždy. Takže jedinou aplikací kterou Seznam nezničil byly , jsou a snad budou Mapy.cz

  • Souhlasím…Ten pubtran dobře zmršili..to je banda fakt

  • petr (neregistrovaný)

   Jj. Seznam mrší na co šáhne. Jedna větší katastrofa než druhá. A ještě když jsou za to oceněný jako jedna z nejhorších změn tak seznam s tím absolutně nic nedělá. Jak tristní. Jak rád bych používal jeho služby,ale to co poslední dobou podávaj za výkon mě nutí hledat jinde.

  • Caszidy (neregistrovaný)

   Ok, zkopíruju sem svou recenzi z Google Play, protože je strašný, jak lidi nechápou souvislosti a nadávají někomu, kdo za problém vůbec nemůže:

   Lidi neblázněte!

   Šokuje mě, že místo aby lidi nadávali Babišovi a jeho monopolnímu Chapsu, který si syslí data a vybírá desátky za něco, co je v zahraničí běžně zdarma, nadávají autorům aplikace za spojení se Seznamem, který nabízí jedinou dostupnou datovou alternativu. Takže za mě 5* a držím palce v boji proti Agrofertu. Ano, některé původní funkce zatím bohužel nefungují, ale věřím, že budou brzy zase k dispozici.

   A komu ty pokročilé funkce tolik chybějí a nechce čekat, až se je podaří Seznamu zase vrátit kvůli formátování Chapsu, tak si může za pár šupů koupit licenci CG Transitu.

  • CASZIDY (NEREGISTROVANÝ): Také nechápu, některým prostě „mafiánské“ praktiky vyhovují. Nám ale ne a Seznamu velké díky, že se snaží rozbít ten nesmysl. Bohužel, když se kácí les, létají třísky.

 3. Taky jsem na to nadával, ale chyba je asi někde jinde:( chaps je asi monopol na informace o spojích …

  Seznam.cz, a.s. 29. dubna 2015

  Dobrý den, bohužel bez aktualizace by Pubtran nefungoval vůbec, protože CHAPS znemožnil přístup k datům. Proto jsme přepnuli Pubtran na data od Seznamu, jejichž rozsah CHAPS nadále omezuje a tím bohužel neumožňuje plnou funkčnost, na kterou jste byli zvyklí. František Hejl pokračuje v práci na Pubtranu, jakmile to data umožní, funkce znovu doplní.

 4. Silver (neregistrovaný)

  no nejdou vlaky a většinu spojů to ani nenalezne a většinou ještě blbě…katastrofa radši bych za to zaplatil.i kilo (pro mě nejpoužívanější app) než aby to zase posral seznam…jako vzhled je konečně moderní a líbí se mi ale to je snad jediné plus

 5. Fore (neregistrovaný)

  Pokud doplní původní funkce a opraví ty neskutečné chyby ve vyhledávání spojů, rád se vrátím. V aktuálním stavu je to bohužel nepoužitelné!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).