Domů » Bleskovky » Na internet unikly „šťavnaté“ detaily téměř miliardy uživatelů oblíbené aplikace

Na internet unikly „šťavnaté“ detaily téměř miliardy uživatelů oblíbené aplikace

Do éteru se dostaly detaily ze soukromí zhruba 900 milionů uživatelů aplikace na sdílení tajemství Whisper. Stalo se tak poté, co databáze s informacemi uživatelů byla ponechána online bez ochrany heslem.

privacy
Autor obrázku: Jan Alexander, Pixabay.com

Aplikace, spuštěná v roce 2012, uživatelům umožňuje anonymně sdílet osobní tajemství a má přibližně 30 milionů měsíčně aktivních uživatelů. Probírají se zde soukromé záležitosti jako sexualita, nechtěné těhotenství nebo domácí zneužívání.

Whisper
Whisper
Cena: zdarma

Databáze obsahovala detaily, které by mohly být potenciálně použity k identifikaci konkrétních osob, včetně jejich přezdívky, věku, bydliště, pohlaví, etnické příslušnosti nebo sexuální orientace. Vzhledem k citlivé povaze příspěvků by se uživatelé podle bezpečnostních odborníků mohli stát terčem vydírání kyberzločinců.

Příspěvky z uniklých účtů obsahovaly i značně intimní detaily, např. upřímné přiznání jisté ženy, že její syn byl počat v době, kdy podváděla manžela.

Nejde o první skandál ohledně soukromí, do kterého se aplikace zapletla. V roce 2014 se objevily zprávy, že sledovala polohu uživatelů, a to i proti jejich vůli.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry (zejména „inteligentní“ FPS jako Bioshock, RPG jako Skyrim a tahové strategie typu HOMAM), tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na