- Neuralink rozšiřuje svůj registr pacientů do Spojeného království
- Zařazení do registru účast v klinických studiích negarantuje, i tak jde ale o významný krok
- První lidský pacient v USA Noland Arbaugh si čip nedávno pochvaloval
Neuralink, společnost Elona Muska zabývající se výrobou čipu sloužícího jako rozhraní mezi mozkem a počítačem, otevřela svůj registr pacientů ve Spojeném království.
Expanze do Evropy
Neuralink zve tímto krokem jedince s určitými neurologickými stavy k registraci k potenciální účasti v budoucích klinických studiích. To představuje významný posun směrem k rozšíření výzkumných a vývojových aktivit společnosti mimo území USA. Samotná registrace vám ještě samozřejmě nic negarantuje a rozhodně nejde o komerčně volně dostupný produkt.
Stále jde pouze o klinické studie a registrací nezískáte nic víc než jen potenciální „rezervaci“ toho, že vaši žádost může někdy někdo zkoumat a následně rozhodnout, zda se vůbec kvalifikujete na případnou účast v klinické studii v Anglii. I tak jde ale o velký krok směrem k rozšíření Neuralinku, který může být pro některé pacienty potenciálně revoluční.
Zatím dobré zkušenosti
Ačkoli v současné době v Anglii neprobíhají žádné klinické studie, zájemci se mohou zaregistrovat na oficiálních webových stránkách Neuralinku. Jakmile pak studie začnou, vybraní pacienti mohou být informováni, načež bude následovat posouzení jejich žádosti. Mezi způsobilé účastníky patří lidé starší 18 let s diagnózami, jako je kvadruplegie, paraplegie, ztráta zraku, ztráta sluchu, neschopnost mluvit nebo rozsáhlé amputace končetin.
První lidský pacient Neuralinku v USA, třicetiletý Noland Arbaugh, který je ochrnutý od krku dolů, nedávno na sociální síti X sdílel, že jeho implantát Neuralink mu otevřel nové možnosti, jak se sám uživit a podporovat jeho rodinu.

Před implantací čelil Arbaugh potížím s hledáním zaměstnání kvůli neschopnosti rychle psát. Nyní dokáže díky implantátu mnohem efektivněji komunikovat a ovládat počítače tak, že jedno z prvních použití u něj bylo hraní Civilization VI.
Telepatie
Zatím jediným použitelným produktem Neuralinku je čip umožňující „Telepathy“, tedy jednoduše řečeno telepatii. V praxi to znamená možnost ovládat počítače nebo obecně vzato technologická zařízení pouze pomocí mysli. Musk už ale stihl naznačit další produkt s názvem Blindsight, nicméně ten tu zatím ještě není a všechno se stále nachází pouze v rámci klinických testů, studií a experimentů.
První výsledky jsou ale velice slibné, a pokud budou další (třeba právě v Anglii…) následovat a Neuralink se osvědčí na širším vzorku případů, mohl by se začít rozšiřovat mnohem rychleji. Lidé s výraznými pohybovými omezeními by pak mohli s takto průlomovou technologií fungovat mnohem lépe než doposud.