- Prvnímu pacientovi s implantátem se porouchala některá vlákna
- Nebezpečí pacientovi ale nehrozí, Neuralink v reakci na poruchu provedl několik úprav
- Ambicí firmy zůstává možnost ovládat pomocí implantátu i robotiku či vozíky
Ambiciózní startup Neuralink, který vede Elon Musk, oznámil poruchu při vůbec první zkoušce mozkového implantátu u lidského pacienta.
Porouchaná vlákna?
Neuralink na svém webu prozradil, že několik vláken implantátu, která jsou klíčová pro záznam mozkové aktivity, se po zavedení implantátu do těla 29letého Nolanda Arbaugha zatáhlo. Tento problém, zveřejněný v nedávném příspěvku na blogu, ohrozil schopnost implantátu přesně měřit nervové signály.
Navzdory tomuto neúspěchu provedl Neuralink úpravy měření a systému tak, aby ztrátu funkčnosti kompenzoval. Úpravy mají obnášet změnu záznamového algoritmu a vylepšení uživatelského rozhraní i techniky převodu signálu pro pohyby kurzoru. Důležité je, že porucha nepředstavovala pro Arbaugha přímé bezpečnostní riziko, takže mohl implantát používat v některých případech až 10 hodin denně.
Jak to funguje
Zařízení společnosti známé jako Link využívá 1024 elektrod rozmístěných na 64 vláknech tenčích než lidský vlas a jeho cílem je pomoci ochrnutým osobám ovládat vnější zařízení pouze myšlenkami.
Implantace, provedená v rámci bezpečnostních zkoušek, byla tehdy úspěšná a Arbough se tak mohl začít aktivně zapojovat do alespoň trochu běžného každodenního života. Jednou z prvních věcí, kterou Arbough s implantátem udělal, bylo celonoční vysedávání u her, konkrétně u populární strategie Civilization VI.
Hry a roboti
Arbough využívá implantát nejspíš hodně pro zábavu a „rekreaci“, jak se píše na webu Neuralinku. Konkrétně jsou zde jmenovány šachy, ale i na koordinaci ovládání složitější hry, jako třeba Mario Kart nebo Slay the Spire.
„Nejpohodlnější na tom, co se komfortu týče, je, že může ležet v posteli a používat Link. Jakákoliv jiná asistenční technologie totiž funguje tak, že musí někdo přijít a pomoci mi, nebo mě nechat posadit. A sezení je pro mě složitější jak fyzicky, tak mentálně. Takže si teď mohu žít, kdy chci, a nespoléhat se, jak a kdy se mnou bude někdo manipulovat,“ řekl Arbough.
Současným cílem Neuralinku je zvýšení výkonu ovládání kurzoru tak, aby se dostal na stejnou úroveň jako u zdravých osob, a také na rozšíření funkcí souvisejících se zadáváním textu. Dlouhodobějším cílem je pak rozšířit funkčnost implantátu i na fyzický svět, tedy umožnit držiteli implantátu ovládat například robotické paže, invalidní vozíky a další technologie, které pomohou zvýšit nezávislost a kvalitu života lidí s kvadruplegií.